Finansbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama 2022

Finansbank bireysel emeklilik sistemine başvuru yapmak ve başvuru sorgulamak için makalemizdeki detayları takip etmeniz yeterli.


QNB Finansbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulaması için katılımcıların Finansbank bireysel emeklilik planlarını incelemesi ve Cigna Sağlık – Hayat – Emeklilik şirketi aracılığı ile bireysel emeklilik sistemine girmesi yeterli olmaktadır. 2015 yılında Katarlılara satılan Finansbank, o zaman QNB Finansbank olarak alıyor. Bu değişimden sonra da banka, ülkemizin en çok tercih edilen bankalarından biri olmayı sürdürmüştür. Müşterilerine çeşitli hizmetler sunan banka, bireysel emeklilik planları ile de bireysel emeklilik sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu konuda da Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik ile çalışan banka, Cigna Sağlık acentesi olarak hizmet vermektedir.
 Bu makalemizde biz de “QNB Finansbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konusunda sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konudan önce ise “Bireysel emeklilik sistemi nedir? QNB Finansbank – Cigna Sağlık ilişkisi nedir? QNB Finansbank – Cigna Sağlık emeklilik avantajları neler? Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının ve fonların ne gibi önemi ve katkısı bulunur?” gibi bireysel emeklilik katılımcılarının merak ettiği diğer soruları inceleyeceğiz.

QNB Finansbank bireysel emeklilik sistemi nedir?

QNB Finansbank bireysel emeklilik sistemi, Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik şirketi için yürütülen bir özel, alternatif bir emeklilik uygulaması olarak bankanın ürünleri arasındadır. Bankanın ve emeklilik şirketinin ürünleri öncesinde, biz bireysel emeklilik sisteminin merak edilen bazı noktalarından bahsedelim. Bireysel emeklilik, emeklilik günlerinizde de tıpkı çalıştığınız günlerde olduğu gibi refah içinde yaşamanızı amaçlayan bir özel emeklilik sistemidir. Geleceğiniz için erkenden tasarruf etmeye başlarsanız, yarınlara daha umutlu bakabilirsiniz. Bankalar aracılığıyla yapılabilen bireysel emeklilik sözleşmeleri, esasen bir emeklilik şirketinin adı altında olmaktadır. QNB Finansbank da Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik şirketinin acentesi olarak çalışmaktadır. Başvurunuzu ve işlemlerinizi bankadan yapabilirsiniz. Fakat poliçeleri hazırlayan ve işleme alan Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik şirketidir.
 
QNB Finansbank – Cigna Sağlık tarafından sunulan bireysel emeklilik hizmetleri paletler halinde müşterilere sunulmaktadır. Bu paketlerden hangisini seçeceğiniz yapacağınız katkı payı ödemesine göre değişiklik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse aylık 150 TL dolaylarında bir ödeme yapma gücünüz varsa, sistem size Kolay Emeklilik Planı Paketi seçeneğini sunacaktır. Bununla birlikte 500 TL’lik bir aylık asgari katkı tutarı ödeme gücünüz varsa Elit Emeklilik Planı önerilir. Bu tamamen ödeme stratejinize göre değişecektir. Az sonra tüm detayları ile bu emeklilik planlarını inceleyeceğiz.

QNB Finansbank – Cigna Sağlık bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı nedir?

Finansbank – Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik, bireysel emeklilik sistemi içerisinde; katkı payı toplamada, devlet katkısı kazanmada ve yatırım yapılabilecek fon yönetiminde aracı bir kurum olarak sizlere yardımcı olacaktır. Devlet katkısı, 100 TL’lik yatırımlarınıza devlet tarafından 30 TL eklenmesi anlamına gelir basitçe. Bu akılda kalıcı örneğin yanı sıra aşağıda yaptığımız hesaplar ile devlet katkısını daha iyi anlayabilirsiniz. Devlet desteği katkısı hakkında daha detaylı bilgi içeren yazımızı okumak için “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi incelemenizi öneriyoruz.

QNB Finansbank bireysel emeklilik devlet katkısı hesabı

Cigna Sağlık’da da basit bir hesaplama yapmamız gerekirse, biz Elite Emeklilik Planı paketi üzerinden anlatacağız. Aylık asgari katkı payı olan 500 TL üzerinden ve 10 yıllık bir süre ile hesaplamaya başlarsak; 500 aylık katkı payı x 120 ay = 60.000 TL toplam birikim olarak hesaplama sonucu ortaya çıkacaktır. Böylece ortaya hesap edilebilecek toplam katkı payı çıkar. 60.000 TL birikim tutarı x %30 devlet katkı oranı = 18.000 TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanır. Emekli olarak sistemden ayrılmanız durumunda 60.000 TL birikim tutarı + 18.000 TL devlet katkısı + (Fon getirisi hesaplanmamıştır) = 78.000 TL ile sistemden emekli olursunuz.
 
Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının önemini ve özelliklerini detaylı şekilde sizlere sunduk.

QNB Finansbank – Cigna Sağlık 3 yıllık devlet katkısı tutarı

Finansbank bireysel emeklilik sisteminde 3 yıl kalarak, isteğinizle sistemden ayrılırsanız, 500 TL aylık katkı payı tutarı x 36 ay = 18.000 TL toplam birikiminiz olacaktır. Katkı payı hesabı için de 18.000 x %30 = 5.400 TL devlet katkısı tutarı hesaplanacaktır. Bu durumda plandan erken ayrılacağınızı düşünürsek, bu tutarın sadece yüzde 15’ini alabileceksiniz. Hesaplamasını yaparsak, 5.400 devlet katkısı tutarı x yüzde 15= 810 TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanacaktır. Toplamda ise hesaplamamız gerekirse, 18.000 + 810 TL = 18.810,00 TL sistem çıkarken alabileceğiniz tutar olacaktır. Bu hesaplamaların içine fon getirileriniz varsa, eklenmemiştir. Etkili bir fon getirisi de bu tutarı yükseltecektir.

QNB Finansbank – Cigna Sağlık 6 yıllık devlet katkısı tutarı

QNB Finansbank – Cigna Sağlık emeklilik aracılığı ile sistemde 6 yıl kaldığınız ve sonrasında ayrılmak istediğiniz durum için de bir hesaplama yapalım. Bir önceki hesaplamada kullandığımız paket olan Elit Emeklilik Planı seçildiğinde, 500 TL aylık katılım payı x 72 ay = 36.000 TL toplam birikim tutarı olacaktır. Devlet katkısı için de 36.000 x %30 = 10.800,00 TL olarak hesaplandığını görebiliriz. Sistemden ayrılmaya karar verdiğiniz için de bu devlet katkısı tutarının sadece yüzde 35’ini alabilirsiniz. Hesaplamaya geçersek, 10.800 TL devlet katkısı x %35 = 3.780,00 TL devlet katkısı tutarı alabilirsiniz. O halde 36.000 TL toplam birikim tutarı + 3.780 TL devlet katkısı = 39.780 TL ile sistemin ayrılabilirsiniz. Bu hesaplama içinde fon getirileri bulunmaz.

QNB Finansbank – Cigna Sağlık bireysel emeklilik planları nelerdir?

QNB Finansbank’ın da diğer bankalar ve emeklilik şirketleri gibi bireysel emeklilik sistemi birikimleri için hazırladığı bireysel emeklilik planları bulunuyor. Katılımcının kendi istek ve düşünceleri ile katılım payı tutarlarına göre işlem yapabileceği bu paketlerde bulunan fonları tercih ederek yatırımlarınızı artırabilir ve fon getirileri sayesinde birikim miktarınızı genişletebilirsiniz. Dilerseniz bu paket ürünlerini inceleyelim.

QNB Finansbank bireysel emeklilik sistemi Kolay Emeklilik Planı

QNB Finansbank – Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi dahilinde sunulan Kolay Emeklilik Planı’nda, bütçe sıkıntısı çekmeden aylık asgari katılım tutarı 150 TL olarak ödeyebilir ve birikime başlayabilirsiniz. Giriş aidatı için giriş esnasında bir ödeme yapılmaz. İlk beş yıl içinde sistemden ayrılmak isterseniz Ertelenmiş Giriş Aidatları birikim hesabınızdan kesilecektir. Yılda 4 defa emeklilik planı değişikliği yapabilirsiniz. Fon dağılım değişikliği limiti ise 6 olarak sınırlanmıştır. Yönetim gider kesintisi ilk beş yıl boyunca bireysel emeklilik birikiminiz üzerinden aylık olarak tahsil edilir. Yönetim gider kesintisi, aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5 i kadardır.

QNB Finansbank bireysel emeklilik sistemi Elit Emeklilik Planı

QNB Finansbank – Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi dahilinde hizmete sunulan Elit Emeklilik Planı ile ayrıcalıklı ve avantajlı koşullarla daha yüksek birikimler yapabilirsiniz. Aylık asgari katkı payı tutarı 500 TL olarak belirlenmiştir. Yılda 4 defa emeklilik planı değişikliği yapabilirsiniz. Fon dağılım değişikliği limiti ise 6 olarak sınırlanmıştır. Elit Emeklilik Planı’nda yönetim gider kesintisi adı altında bir kesinti yapılmaz. Katılım esnasında giriş aidatı ödemeniz gerekmez. İlk beş yıllık süre içinde aktarım ya da çıkış yapmak suretiyle sözleşmeyi sonlandırırsanız Ertelenmiş Giriş Aidatı tahsil edilecektir.

QNB Finansbank – Cigna bireysel emeklilik Otomatik Katılım Planları

QNB Finansbank bireysel emeklilik Grup Planları, şirketlere sunulan bir pakettir. Her türlü şart ve koşul için müşteri temsilcisinden bilgi almanız gerekecektir. Zira bu konuyla ilgili özel şart ve hükümler uygulanabilmektedir. Ancak genel hatları ile bakıldığında, yüzde 25 devlet katkısı oranı sistemin gereksinimi olarak pakette yer alır. Çalışanın bireysel emeklilik sözleşesi varsa, bu sözleşme kapsamında devlet katkısı limiti kazanmaya devam edecektir. İlk 2 ay sistemden çıkılmadığında 1.000 TL değerinde ilave devlet katkısı avantajından yararlanabilirsiniz. Çalışanınız sistemden emekli olduğunda birikiminin yüzde 5’i oranında ek devlet desteği ödemesine hak kazanacaktır. Üstelik fon işletim gideri dışında kesinti de yapılmaz. Ara verilmek istendiğinde ara verme kesintisi de uygulanmaz.

QNB Finansbank – Cigna Sağlık bireysel emeklilik avantajları nelerdir?

QNB Finansbank – Cigna Sağlık bireysel emeklilik sisteminde bankanın sağladığı bazı avantajların olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle grup paketlerinde özel avantajlar ve imkanlar hem çalışanlar hem de işverenler için ortaya çıkabilir. Bu ve bunun gibi avantajlar diğer bankalarda da bulunabilir. Planlar içinde bulunan avantajlı fonlar, fonları yönetecek olan profesyonel fon yöneticileri, yüzde 25 oranında devlet desteği olanağı da bulunur. Güvenli ve şeffaf bir sistem olması nedeniyle gözünüz arkada kalmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz. Zira paranız Takasbank hesaplarında bulundurulur. Daha detaylı olarak bireysel emeklilik avantajlarını incelemek isterseniz, “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” isimli konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

QNB Finansbank – Cigna Sağlık bireysel emeklilik başvuru şartları nelerdir?

QNB Finansbank – Cigna Sağlık bireysel emeklilik başvurusu için sistemin içinde bulunan bazı şartları da bilmemiz gerekiyor. Bireysel emeklilik sistemine başvuru yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Mavi Kart sahibi olmak ve medeni hakları kullanabilir olmak şartları yeterlidir. Eskiden 18 yaş sınırı bulunan sistemde artık bu şart ortadan kalkmış durumda. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz “18 yaş altı bireysel emeklilik” konumuzu okuyabilirsiniz.

QNB Finansbank bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

QNB Finansbank bireysel emeklilik başvurusu yapmak için size en yakında bulunan QNB Finansbank şubelerine uğrayabilir ve bilgi isteğinde bulunabilirsiniz. En yakın QNB Finansbank şubesinin nerede olduğunu merak ediyorsanız QNB Finansbank Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek yerini öğrenebilirsiniz. Şubeye gitmeden de bireysel emeklilik başvurusu yapabilmeniz mümkündür. Bankanın internet sitesi üzerinden başvuru yapmak için QNB Finansbank Bireysel Emeklilik sayfasını ziyaret edebilir ve orada bulunan telefon numarası ve adresler üzerinden işlem yapabilirsiniz. Banka sizinle iletişime geçmeyecektir. Bunun yerine Cigna Sağlık acentesi ya da Cigna Sağlık yetkilisi sizinle iletişime geçerek bilgi verecektir. Bir diğer adres de Cigna Sağlık Emeklilik Bireysel Emeklilik Başvuru sayfasıdır. Sayfa açıldığında sağ tarafta bir form göreceksiniz o alandan talebinizi iletebilirsiniz.
 
Aşağıdaki telefon numaraları üzerinden de bireysel emeklilik başvurusu ile ilgili bilgi almanız mümkün olacaktır. Detaylı bilgi için “Finansbank Bireysel Emeklilik İletişim ve Müşteri Hizmetleri” linkindeki konumuzu takip edebilirsiniz.
QNB Finansbank iletişim merkezi numarası: 0 850 222 29 00
Cigna Sağlık Emeklilik müşteri ilişkileri numarası: 0 850 222 0 860
 
Daha fazla bilgiye ulaşmak ve diğer firmalar / bankalar için de başvuru durumlarını değerlendirmek isterseniz “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Diğer Makaleler