Finansbank bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir? 2022

Finansbank bireysel emeklilik sisteminde, emeklilik planlarına göre ödemeler yapılır. Finansbank bireysel emeklilik için en az ne kadar ödenir, bu yazımızda inceleyiyoruz.


“Finansbank – Cigna bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir? Cigna ve Finansbank bireysel emeklilikte ortak mı? tarzında sorular bankanın müşterileri tarafından ya da bireysel emekliliğe katılmak isteyenler tarafından sıkça soruluyor. QNB Finansbank müşterilerinden bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenler, QNB Finansbank bireysel emeklilik sistemi için en kadar katkı payı ödeyeceklerini merak ediyorlar. Bunun yanında daha iyi bir gelecek için QNB Finansbank bireysel emeklilik planlarını da inceleyerek kendilerine uygun olanı seçerek katkı payı ödemek ve bireysel emeklilik sistemine katılmak niyetinde olabiliyorlar. Bu yazımızda biz de bireysel emeklilik sistemi içinde QNB Finansbank’ın sunduğu emeklilik paketlerini inceleyerek katılımcıya en uygun hangisi olabilir, bunları inceleyeceğiz.
 Konumuza başlamadan evvel bireysel emeklilik sistemi hakkında katılımcıların veya banka müşterilerinin merak ettikleri en temel sorulara yanıt vermeye çalışalım.

QNB Finansbank hangi bireysel emeklilik şirketiyle çalışıyor?

QNB Finansbank bireysel emeklilik sektörünce bir banka olarak hizmet vermeye yetkili değildir. Hizmet verebilmesi için ya kendi içinde bir emeklilik şirketinin bulunması ya da dışarıdan bir emeklilik şirketinin acentesi olması gerekmektedir. Bu sebeple de QNB Finansbank, Cigna Hayat ve Emeklilik şirketi ile bu alanda ortaklık kurmuştur ve QNB Finansbank, Cigna’ın acentesi olarak bireysel emeklilik alanında hizmet vermeye başlamıştır. Bu yolla da banka, katılımcı ile Takasbank arasında köprü olma görevini üstlenmiştir.
 
Finansbank bireysel emeklilik iletişim ve müşteri hizmetleri” konumuzdan Cigna Hayat ve Emeklilik ile bankanın iletişim numaralarına erişebilirsiniz. Başvuru esnasında ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız da “Finansbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konumuzu inceleyebilir ve gerekli adımları atarak başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

QNB Finansbank bireysel emeklilik sistemi nedir? Neden katılmalıyım?

QNB Finansbank bireysel emeklilik sistemi içinde Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik şirketinin acenteliğini yapıyor, demiştik. Dilerseniz, bireysel emeklilik sistemi hakkında bazı temel bilgileri verelim ve süreçle ilgili önemli olan bazı noktaları öğrenelim.
 
Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminizde de tıpkı çalıştığınız dönemde olduğu gibi huzurlu ve yüksek refah seviyelerinde bir yaşam standardı için ortaya çıkarılmış, alternatif bir emeklilik sistemidir. Finansal ve ekonomik kaygıların uzağında, ferah içinde bir emeklilik döneminin keyfini sürmek için en güvenilir ve en avantajlı yöntem olarak karşımıza çıkan bireysel emeklilik sistemi, düzenli tasarruf yaparak her türlü avantajdan yararlanabileceğiniz bir sistemdir.

En önemli avantaj Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sisteminin şüphesiz en önemli katkısı yüzde 25 devlet katkısı oranıdır. 100 TL yatırdığınızda 30 TL’nin devlet tarafından ödenmesi bu sisteme özellikle ilk giriş aşamasında önemli bir katkı sağlamaktadır. Böylece sisteme girmek konusunda heveslenen katılımcılar da giriş aşamasında devlet katkısının etkisini hissedebiliyorlar. Yazımızın devamında devlet katkısı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin avantajları hakkında bilgi almak için “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” isimli konumuzu okuyabilirsiniz. Bununla birlikte “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyerek başvuru ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

QNB Finansbank - Cigna bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir?

QNB Finansbank – Cigna bireysel emeklilik sistemi için en az ne kadar ödeneceğini seçmek ve katılmak istediğiniz emeklilik planları belirler. Bu emeklilik planları içindeki ödemelerinize göre devlet katkısı tutarı kazanır ve fon yönetimine göre fon getirisi elde edersiniz. Dilerseniz emeklilik planlarını incelemeye geçelim.

QNB Finansbank – Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik planları nelerdir?

QNB Finansbank da diğer emeklilik şirketleri ve bankalar gibi bireysel emeklilik ürünlerini geniş tutuyor ve hemen her kesimi bu sistemin içine çekmeye gayret gösteriyor. Bu planlar arasında en iyisi hangisi, size en uygunu hangisi? Katılımcılar, kendilerine uygun olan planlar dahilinde seçimlerini yaparak geleceğe umutla bakmaya ve tasarruflarını yönetmeye çalışıyor. Bu bölümde QNB Finansbank’ın sağladığı tüm emeklilik planlarını tek tek inceleyelim ve katılım için kararınızda yardımcı olalım.

QNB Finansbank bireysel emeklilik sistemi Kolay Emeklilik Planı

QNB Finansbank – Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi dahilinde sunulan Kolay Emeklilik Planı’nda, bütçe sıkıntısı çekmeden aylık asgari katılım tutarı 150 TL olarak ödeyebilir ve birikime başlayabilirsiniz. Aslında “Finansbank bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir?” sorusunun yanıtı bu fiyattır. Giriş aidatı için giriş esnasında bir ödeme yapılmaz. İlk beş yıl içinde sistemden ayrılmak isterseniz Ertelenmiş Giriş Aidatları birikim hesabınızdan kesilecektir. Yılda 4 defa emeklilik planı değişikliği yapabilirsiniz. Fon dağılım değişikliği limiti ise 6 olarak sınırlanmıştır. Yönetim gider kesintisi ilk beş yıl boyunca bireysel emeklilik birikiminiz üzerinden aylık olarak tahsil edilir. Yönetim gider kesintisi, aylık brüt asgari ücretin yüzde 8,5 i kadardır.

QNB Finansbank bireysel emeklilik sistemi Elit Emeklilik Planı

QNB Finansbank – Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi dahilinde hizmete sunulan Elit Emeklilik Planı ile ayrıcalıklı ve avantajlı koşullarla daha yüksek birikimler yapabilirsiniz. Aylık asgari katkı payı tutarı 500 TL olarak belirlenmiştir. Yılda 4 defa emeklilik planı değişikliği yapabilirsiniz. Fon dağılım değişikliği limiti ise 6 olarak sınırlanmıştır. Elit Emeklilik Planı’nda yönetim gider kesintisi adı altında bir kesinti yapılmaz. Katılım esnasında giriş aidatı ödemeniz gerekmez. İlk beş yıllık süre içinde aktarım ya da çıkış yapmak suretiyle sözleşmeyi sonlandırırsanız Ertelenmiş Giriş Aidatı tahsil edilecektir.

QNB Finansbank – Cigna bireysel emeklilik Otomatik Katılım Planları

QNB Finansbank bireysel emeklilik Grup Planları, şirketlere sunulan bir pakettir. Her türlü şart ve koşul için müşteri temsilcisinden bilgi almanız gerekecektir. Zira bu konuyla ilgili özel şart ve hükümler uygulanabilmektedir. Ancak genel hatları ile bakıldığında, yüzde 30 devlet katkısı oranı sistemin gereksinimi olarak pakette yer alır. Çalışanın bireysel emeklilik sözleşesi varsa, bu sözleşme kapsamında devlet katkısı limiti kazanmaya devam edecektir. İlk 2 ay sistemden çıkılmadığında 1.000 TL değerinde ilave devlet katkısı avantajından yararlanabilirsiniz. Çalışanınız sistemden emekli olduğunda birikiminin yüzde 5’i oranında ek devlet desteği ödemesine hak kazanacaktır. Üstelik fon işletim gideri dışında kesinti de yapılmaz. Ara verilmek istendiğinde ara verme kesintisi de uygulanmaz.

QNB Finansbank bireysel emeklilikte devlet desteği nedir? Ne kadardır?

QNB Finansbank – Cigna Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde en önemli avantaj şüphesiz ki devletin sunduğu yüzde 25’lik devlet katkısı oranıdır. Her ay 400 TL ödediğinizi düşünürsek, bu durumda 120 TL’lik bir devlet katkısı tutarı elde edersiniz. Bu da aylık olarak hesabınızda 500 TL birikmesi anlamına gelecektir. Daha basit bir hesap yapmamız gerekirse, hesabınıza her ay 100 TL değerinde bir katkı payı ödemesi yaptığınızı düşünürsek 30 TL devlet desteği tutarıyla birlikte toplamda 130 TL’niz olacak demektir.
 
Tabi ki bu tutar hesabınıza eklenecektir ancak bilinmesi gereken en önemli nokta da hesabınızda bulunan bu tutarı dilediğiniz zaman çekebilmenizin pek kolay olmadığı gerçeğidir. İsterseniz internet sitemizde bulunan “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” ve “BES devlet katkısı ne zaman hesaba yatar?” başlıklı yazılarımızdan devlet desteği ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik devlet katkısı tutarını nasıl alırım?

Bireysel emeklilik sisteminden ne zaman isterseniz kolayca çıkabilirsiniz. Ancak devletin sunmuş olduğu devlet desteği tutarını alabilmeniz için sistemden emekli olarak ayrılmanız şart koşuluyor. Emeklilik için de temel şartlar; en az 10 yıllık bir katkı payı ödemesi ve 56 yaşını tamamlamış olma durumudur. Bu şartları sağlamış değilseniz, süresine göre devlet katkısı tutarınızın ya az bir kısmını alırsınız ya da hiç alamazsınız. Sistemde en az 3 yıllık bir katkı payı ödemeniz olmalıdır ki devlet katkısı tutarından bir kısım almaya hak kazanabilin.

QNB Finansbank – Cigna bireysel emeklilik sisteminden 3 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Finansbank bireysel emeklilik sistemi başvurusu yaparak sisteme girip sözleşme yapmanız sonrasında sisteme en az tutar üzerinden katkı payı yatırmaya başladığınızı düşünelim. Konumuza uygun olarak en az ödeme üzerinden hesaplamalarımızı yapacağız. Daha önce de dediğimiz gibi dilediğiniz zaman sistemden ayrılabilir ve bireysel emeklilik sözleşmenizi sonlandırabilirsiniz. Fakat bu noktada her 100 TL için hesabınıza ödenen 25 TL’leri de almak istediğinizi varsayalım. Eğer en az sistemde 3 yıl kalmadıysanız, ne yazık ki devlet katkısı tutarı tarafınıza ödenmez. Ancak şimdiki örneğimizdeki gibi 3 yıl sistemde kalırsanız, devlet katkısı tutarının yüzde 15’ine sahip olabilirsiniz.
 
QNB Finansbank – Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde paketler bulunur. 2021 yılı için hesapladığımızı ve bu hesabın değişebileceğini belirtelim. Aylık asgari katkı payı tutarı 150 TL olan Kolay Emeklilik Planını seçerek sisteme girdiğinizi düşünürsek, 150 TL katkı payı x 36 ay = 5.400 TL toplam katılım payı tutarı elde etmiş olursunuz. Devlet desteği için de 5.400 TL katkı payı x %30 = 1.620 TL hesaplanır. 3 yılın sonunda sistemden ayrılmak istediğiniz için de bu tutarın sadece yüzde 15’ini alacağınız için 1.620 x yüzde 15 = 243 TL devlet katkısı tutarı kalacaktır. 5.400 TL birikim toplamı + 243 TL devlet desteği = 5.643 TL ile sistemden ayrılırsınız.

QNB Finansbank – Cigna bireysel emeklilik sisteminden 6 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

QNB Finansbank – Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde 6 yıl kaldığınızı düşünecek olursak, yine Kolay Emeklilik Planı ile devam edelim ve 150 TL katkı payı x 72 ay = 10.800 TL toplam birikim tutarı ortaya çıkacaktır. Sonrasında 10.800 TL için devlet desteği hesap edildiğinde 10.800 TL toplam birikim tutarı x %30 devlet katkısı oranı = 3.240 TL devlet katkısı tutarı hesaplanır. 6 yıl sonunda sistemden ayrılmak istediğiniz için devlet katkısının yüzde 35’lik bir kısmını alabileceğiniz için 2.700 TL devlet katkısı x yüzde 15 = 1.134 TL devlet desteği kalacaktır. 10.800 TL toplam birikim + 1.134TL devlet desteği = 11.934 TL olarak hesaplanır. Bu hesaplamalar dahilinde henüz fonların eklenmediğini de hatırlatalım.

QNB Finansbank – Cigna bireysel emeklilik sisteminden 10 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

QNB Finansbank – Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl sürece kaldığınızı ama emekli olmadan ayrılmak istediğiniz durumu düşünelim. Bu durumda devlet katkısı tutarının yalnızca yüzde 60’lık kısmından faydalanabilirsiniz. Kolay Emeklilik Planı için hesabımıza devam edersek, 150 TL aylık katkı payı x 120 ay = 18.000 TL birikim toplamı. Devlet desteği için de hesap yapıldığında, 18.000 TL toplam birikim x %30 devlet desteği oranı = 5.400 TL olur. Ortaya çıkan bu tutarın sadece yüzde 60’lık bir bölümünü alabileceğinizi düşünürsek, 10.800 TL x %60 devlet katkısı oranı = 3.240 TL olacaktır. Hesaplandığında kesintiler hariç ve fon getirileri olmadan 18.000 TL birikim toplamı + 3.240 TL devlet desteği = 21.240 TL ödeme alarak sistemden çıkabilirsiniz.

QNB Finansbank – Cigna bireysel emeklilik sisteminden emekli olarak ayrılarak devlet katkısı almak

QNB Finansbank – Cigna Sağlık – Hayat ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde en fazla devlet katkısı kazandıran şey emekli olarak sistemden ayrılmaktır. Hemen belirtelim ki az sonra yapacağımız işlemlerde henüz fon getirisi işlemlere dahil edilmemiştir. Kolay Emeklilik Planı ile devam edelim. Aylık asgari katkı payı olan 150 TL ile sisteme girip 10 yıl kalırsanız ve 56 yaşını da doldurmuşsanız, bu durumda ne kadarlık bir devlet katkısı getirisi elde edebileceğinize bakalım. Burada dilerseniz 10 yıldan fazla da katılım sağlayabileceğinizi belirtelim. Bu durumda birikim de devlet katkısı tutarı da artacaktır. Hatta özellikle genç yaşta sisteme dahil olan katılımcılara daha fazla sistemde kalmaları da önerilmektedir.
 
150 TL aylık katkı payı x 120 ay = 18.000 TL toplam tasarruf tutarı. Devlet desteği hesabını da yaparsak, 18.000 TL x %30 devlet destek oranı = 5.400 TL. Tüm devlet desteğini alabileceğiniz için de 18.000 TL birikim toplamı + 5.400 TL devlet destek tutarı = 23.400 TL elde edeceğiniz tutar olacaktır.

Diğer Makaleler