QNB Finansbank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

QNB Finansbank hisseleri kimin? Çalışan sayısı kaç? Sahibi kim? Bu yazımızda bu sorulara ve merak ettiğinizi düşündüğümüz pek çok soruya yanıt vereceğiz.


Finansbank kimin? QNB Finansbank’ın sahibi kim? Finansbank hisseleri kime ait? Finansbank yerli bir banka mı? QNB Finansbank devlet bankası mı?” soruları bankaya yatırım yapmak isteyen müşterilerin ve bankanın hali hazırdaki müşterilerinin merak ettikleri önemli sorulardan. Biz de “QNB Finansbank kimin, hisseleri kimin, kaç çalışanı var?” gibi merak edilen soruları bu makalemizde yanıtlayacağız.
 QNB Finansbank, Türkiye’deki bankalar arasında en fazla tanınan ve müşteriye sahip olan bankalardan bir tanesi. Tüm bankalar gibi QNB Finansbank da 5411 sayılı bankacılık kanununa göre kurulur ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından denetlenir. Aynı zamanda banka isterse bağımsız denetleme kuruluşlarınca da denetlenmek isteyebilir. Bu durum bankaların güvenli yapılarını da ortaya koyar. Bu yazımızda QNB Finansbank’ın güvenli bir banka olup olmadığını, sahibini, hissedarlarını ve çalışan sayılarını baz alarak aklınızdaki sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

QNB Finansbank ne zaman kuruldu? QNB Finansbank kurucusu kim?

QNB Finansbank, Finansbank adıyla Ekim 1987’de Fibabanka’nın da kurucusu olan Fiba Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin tarafından 4 milyon dolar sermayesiyle kuruldu. 1987 yılında Finansbank’ın kurulması esasen bir kişisel başarı olarak da görülebilir. Hüsnü Özyeğin, Yapı Kredi Bankası’nda ve Pamukbank’ta müdürlük gibi üst düzey görevlerde bulunmuş bir çalışan iken kişisel birikimini ve iki adet evini satarak bu sermayeyi oluşturdu. Hatta bu yüzden de bir süre kiralık evlerde oturmak zorunda kaldı. Sonrası ise bir başarı öyküsünün kapısını aralıyor. İlk bankası olan Finansbank’ın ilk şubesini İstanbul Gümüşsuyu’nda faaliyete sokmuştur.

QNB Finansbank’ın Sahibi kim? QNB Finansbank hangi ülkenin bankası?

QNB Finansbank Katar Merkez Bankası’nındır. QNB Finansbank ülkemizde kurulmuş bir bankadır. Fakat sonradan satış yoluyla yabancı şirketlere satılarak yabancı bankalar arasındaki yerini almıştır. Bu süreci sizlerle birlikte değerlendirelim. Daha önce bankanın Hüsnü Özyeğin tarafından kurulduğundan bahsetmiştik. Sonraki süreçte Fiba Holding bünyesine alınan banka, 2006 yılında Yunanistan Ulusal Bankası’na satıldı. Fakat bu süreçte yapılan anlaşma uyarınca yönetim kurulu başkanı olarak Hüsnü Özyeğin ve yönetim kurulu üyelerine görevlerine devam ettiler. 2010 yılında ise Hüsnü Özyeğin ve yönetim kurulu görevlerinden ayrıldılar. Yunanistan Ulusal Bankası da Finansbank’ı 2015 yılında Katar Merkez Bankası’na 2,7 milyar € bedelle sattı.

QNB Finansbank hisseleri kimin? Ortakları var mı?

QNB Finansbank’ın yüzde 0,12’lik oranı halka açık piyasalarda işlem görmektedir. Ödenmiş sermayesi 3.350 milyar TL olan bankanın yüzde 99,88’lik bir kısmı ise Qatar National Bank’ındır.

QNB Finansbank hangi statüde çalışıyor? Yerli bir banka mı?

QNB Finansbank, ülkemizde kurularak zamanla el değiştirmiş ve yabancı sermayeli bir banka halini almıştır. Bankacılık kanunu uyarınca kurulmuş ve faaliyetlerine bu kanun uyarınca devam etmektedir. Aynı kanunun ilgili maddelerine göre QNB Finansbank, krediler veren ve mevduatlar kabul eden bir bankadır. Bankanın kredi ürünlerinin faiz oranlarını değerlendirmek isterseniz QNB Finansbank Kredileri sayfamızı, mevduat faiz oranlarını incelemek için QNB Finansbank Mevduatları, kredi kartı ürünlerini incelemek için QNB Finansbank Kredi Kartları sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Eğer bankanın iletişim kanalları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz QNB Finansbank İletişim Bilgileri sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

QNB Finansbank çalışan sayısı kaç?

QNB Finansbank, her alanda olduğu gibi çalışanlar ve şube sayıları konusunda da ülkemizin en gelişmiş bankaları arasında bulunuyor. 31 Mart 2021 verilerine göre bankanın toplamda 467 şubesi bulunuyor. 11 bin dolaylarına yaklaşan çalışanları ile ülkemizde en yüksek istihdam sağlayan bankalar arasında bulunuyor.

QNB Finansbank güvenilir bir banka mı?

QNB Finansbank, ülkemizdeki diğer bankalar gibi 5411 sayılı bankacılık kanununa uygun olarak kurulmuş ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun denetiminde olan yabancı sermayeli özel bir bankadır. Ülkemizde banka kurmak isteyen herkesin en başta verdiği taahhüttü vermiş ve BDDK tarafından denetlenmeyi ve düzenlemelerine uymayı kabul etmiştir. Burada güveni tesis eden şey bankanın durumu, sermaye yapısı gibi olgulardan çok bankacılık kanunu ve denetleme faaliyetini ortaya koyan kurum olan BDDK’dır. BDDK’nın denetiminde olan ve yasal olarak faaliyet gösteren QNB Finansbank da güvenilir bir banka olarak karşımıza çıkar.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler