Garanti Bankası bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama 2022

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik başvuru yapma ve sorgulama yapma konusunu makalemizde inceleyebilirsiniz.


Garanti BBVA bireysel emeklilik başvurusu yapmak isteyen katılımcıların ve banka müşterilerinin Garanti BBVA Emeklilik üzerinden bireysel emeklilik planlarını inceleyebileceğini belirtelim. Garanti BBVA Emeklilik, Garanti Bankası’nın emeklilik şirketi olarak karşımıza çıkıyor. Banka üzerinden değil de bu emeklilik şirketi üzerinden tüm bireysel emeklilik işlemleri hallediliyor. Sürekli müşteri memnuniyeti için çalışan Garanti BBVA, bireysel emeklilik işlemleri için de müşterilerine hizmet sunmaktadır.
 Garanti BBVA bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konusunda, bu makalemizde sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konudan önce ise “Bireysel emeklilik nedir? Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik işlemleri nasıl yapılır? Garanti BBVA emeklilik avantajları neler? Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının ve fonların ne gibi önemi ve katkısı var?” gibi bireysel emeklilik katılımcılarının merak ettiği diğer soruları inceleyeceğiz.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi nedir?

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi içinde banka kendi emeklilik şirketi olan Garanti BBVA Emeklilik ile emeklilik poliçeleri hazırlamakta ve bireysel emeklilikte katılımcılara hizmet sunmaktadır. Biz öncelikle genel bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi verecek olursak; geleceğiniz için erkenden tasarruf etmenizi, para biriktirmenizi sağlayan alternatif bir emeklilik sistemidir. Bankalar aracılığı ile yapılabildiği gibi emeklilik şirketleri aracılığı ile de bireysel emeklilik çalışması yapılabilir. Burada özellikle belirtmek gerekir ki Garanti BBVA, kurmuş olduğu Garanti BBVA Emeklilik şirketi aracılığıyla hizmetlerini sunar. Yani siz Garanti BBVA üzerinden bireysel emeklilik işlemlerinizi yürütürken, esasen işlemlerinizi gerçekleştirecek olan şirket Garanti BBVA Emeklilik olacaktır.
 
Garanti BBVA Emeklilik tarafından sunulan bireysel emeklilik hizmetleri emeklilik planları halinde müşterilere sunulmaktadır. Bu planlardan hangisini seçeceğiniz yapacağınız katkı payı ödemesine göre değişiklik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse aylık 195 TL dolaylarında bir ödeme yapma gücünüz varsa, sistem size Pratik Plan Paketi seçeneğini sunacaktır. Bunun yanında ayda brüt asgari ücret olan 5004 TL ödemesi olan Select ABÜ Katılım Planı da seçilebilir. Bu tamamen ödeme stratejinize göre değişecektir. Az sonra tüm detayları ile bu emeklilik planlarını inceleyeceğiz.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı nedir?

Garanti BBVA Emeklilik, bireysel emeklilik sisteminde katkı payı ödemelerinde, devlet katkısı kazanmada ve fon yönetiminde aracı bir kurum olarak sizlere yardımcı olacaktır. Devlet katkısı, 100 TL’lik yatırımlarınıza devlet tarafından 30 TL eklenmesi anlamına gelir basitçe. Devlet desteği katkısını daha iyi anlamak için “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi incelemenizi öneriyoruz.
 
Garanti BBVA da basit bir hesaplama yapmamız gerekirse, biz Select ABÜ Plan paketi üzerinden anlatacağız. Aylık asgari katkı payı olan 5004 TL üzerinden ve 10 yıllık bir süre ile hesaplamaya başlarsak; 5004 TL aylık katkı payı x 120 ay = 600.480 TL toplam birikim olarak hesaplama sonucu ortaya çıkacaktır. Böylece ortaya hesap edilebilecek toplam katkı payı çıkar. 600.480 TL birikim tutarı x %30 devlet katkı oranı = 180.144 TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanır. Emekli olarak sistemden ayrılmanız durumunda 600.480 TL birikim tutarı + 180.144 TL devlet katkısı + (Fon getirisi hesaplanmamıştır) = 780.624 TL ile sistemden emekli olursunuz.
 
Bireysel emeklilik sistemindeki devlet tarafından sunulan devlet katkısı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının önemini ve özelliklerini detaylı şekilde sizlere sunduk.

Garanti BBVA Emeklilik 3 yıllık devlet katkısı tutarı

3 yıl sistemde kalarak, isteğinizle sistemden ayrılırsanız ve Select ABÜ Plan dahilindeyseniz 5004 TL aylık katkı payı tutarı x 36 ay = 180.144 TL toplam birikiminiz olacaktır. Katkı payı hesabı için de 180.144 TL x %30 = 54.043 TL devlet katkısı tutarı hesaplanacaktır. Ancak sistemden erken çıkacağınız için bu tutarın sadece yüzde 15’ini alabileceksiniz. Hesaplamasını yaparsak, 54.043 TL devlet katkısı tutarı x = 8.106,48 TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanacaktır. Toplamda ise hesaplamamız gerekirse, 180.144 + 8.106,48 TL = 188.250,48 TL sistem çıkarken alabileceğiniz tutar olacaktır. Tabi ki yine bu hesaplamada fon getirilerinin hesaplanmadığını belirtelim.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik 6 yıllık devlet katkısı tutarı

Garanti BBVA Emeklilik aracılığı ile sistemde 6 yıl kaldığınız ve sonrasında ayrılmak istediğinizi varsayalım. Select ABÜ Plan seçildiğinde, 3.578 TL aylık katılım payı x 72 ay = 360.288 TL toplam birikim tutarı olacaktır. Devlet katkısı için de 360.288 x %30 = 108.086,40 TL olarak hesaplandığını görebiliriz. Sistemden ayrılmaya karar verdiğiniz için de bu devlet katkısı tutarının sadece yüzde 35’ini alabileceksiniz. Hesaplamamızı yaparsak, 108.086,40 TL devlet katkısı x %35 = 37.830,24 TL devlet katkısı tutarı alabileceksiniz. O halde 360.288 TL toplam birikim tutarı + 37.830,24= 398.118,24 TL ile sistemin ayrılabilirsiniz. Yine hatırlatalım; bu hesaplama dahilinde fon getirileri hesaplanmamıştır.

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik planları nelerdir?

Garanti BBVA’nın da diğer bankalar ve emeklilik şirketleri gibi bireysel emeklilik sistemi birikimleri için hazırladığı bireysel emeklilik planları bulunuyor. Katılımcının kendi istek ve öngörüleri ile katılım payı tutarlarına göre işlem yapabileceği bu paketlerde bulunan fonları tercih ederek yatırımlarınızı artırabilir ve geleceğe daha umutlu bakabilirsiniz. Üstelik birbirinden değişik ve özel planlar herkesin hem hayallerine hem de kesesine uygun. Şimdi bu paket ürünlerini inceleyelim.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Çocuklara BES Planı

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde Çocuklara BES Planı ile 18 yaş altındaki bireylerinde velileri ya da vasileri yolu ile, 18 yaşını tamamlayana kadar birikim yapmasının önünü açıyor. Çocuklara BES Planı’nda asgari aylık katkı payı 150 TL olarak belirlenmiştir. Çocuğunuz 18 yaşını doldurana kadar bu planda ödemelerini yapabilirsiniz. “18 yaş altı bireysel emeklilik” konumuzda bu konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.
 
Devam edecek olursak, ertelenmiş giriş aidatı sistemi uygulanır. Ancak 5 yıldan önce sistemden ayrılmanız ya da sözleşme taşımanız durumunda yıl bazında aylık asgari brüt ücretin yüzde 8,5!i oranında aidat kesintisi uygulanır. Yönetim gider kesintisi olarak sadece ilk 5 yıla ait her sözleşme yılı için ilgili takvim yılında uygulanacak aylık brüt asgari brüt ücretin yüzde 8,5’ine denk gelen tutar, toplam birikiminizden düşecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Pratik Plan

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde çok avantajlı ve herkesin kesesine uygun bir plan olan Pratik planın aylık asgari katılım tutarı 195 TL’dir. Gelecek Koçları adı verilen fon yöneticileri bu planda sürekli sizi destekleyecektir. Giriş aidatları çıkışa ertelenmiştir. 5 yıldan önce sistemden ayrılırsanız ya da sözleşme aktarırsanız, tahsil edilmeyen çıkış aidatı alınacaktır. Bu tutar da yıllık olarak, aylık asgari brüt ücretin yüzde 8,5 olarak hesaplanır. Yine yönetim gider kesintisi olarak sadece ilk 5 yıla ait her sözleşme yılı için ilgili takvim yılında uygulanacak aylık brüt asgari brüt ücretin yüzde 8,5’ine denk gelen tutar, toplam birikiminizden düşecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Pratik Katılım Planı

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Pratik Katılım Planı ile küçük tutarlarınızla büyük kazançlar sağlayabilirsiniz. Üstelik bu planın avantajları arasında Bonus Card’ınıza özel avantajlar da bulunuyor. Kazandığınız bonusları da birikim hesabınıza aktarabilirsiniz. Bu planda asgari aylık katkı bedeli 195 TL’dir. Gelecek Koçları bu pakette de sizlerin yanında. Ertelenmiş giriş aidatı, 5 için içinde sözleşme iptali ya da taşımada yıllık olarak asgari brüt ücretin yüzde 8,5’i olarak uygulanır. Bireysel emeklilik sistemine girdiğinizde, sadece ilk beş yıla ait her sözleşme yılı için ilgili takvim yılında uygulanacak aylık asgari brüt ücretin yüzde 8,5’ine karşılık gelen tutar, toplam birikimden düşer. Pratik Planla farkları ise fon farklılığıdır.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Prestij Plan

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Prestij Plan, ortalama bir bireysel emeklilik müşterisinin kaldırabileceği bir plan olarak gözükmüyor. Prestij Plan, aylık asgari katkı payı 940 TL olarak ya da 18.537 TL başlangıç kapitali ödemeli 485 TL katkı paylı olarak sözleşme edilebiliyor. Gelecek Koçları fon yönetiminde destek olurken Bonus Card’ınızda bulunan bonuslarla da prim ödemesi yapabilirsiniz. Ertelenmiş giriş aidatı, 5 için içinde sözleşme iptali ya da taşımada yıllık olarak asgari brüt ücretin yüzde 8,5’i olarak uygulanır. Bireysel emeklilik sistemine girdiğinizde, sadece ilk beş yıla ait her sözleşme yılı için ilgili takvim yılında uygulanacak aylık asgari brüt ücretin yüzde 4,25’ine karşılık gelen tutar, toplam birikimden düşer.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Prestij Katılım Planı

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Prestijli Katılım Planı, aylık asgari katkı payı 940 TL olarak belirlenmiştir. Gelecek Koçları fon yönetiminde destek olurken Bonus Card’ınızda bulunan bonuslarla da prim ödemesi yapabilirsiniz. Ertelenmiş giriş aidatı, 5 için içinde sözleşme iptali ya da taşımada yıllık olarak asgari brüt ücretin yüzde 8,5’i olarak uygulanır. Bunun yanında sistemde yönetim gider kesintisi de yapılmaktadır. Beş yıla ait her sözleşme yılık için aylık asgari ücretin yüzde 4,25’ine karşılık gelen tutar, birikimden düşecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Select Plan

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi içindeki Select Plan’dan daha fazla ödeme yaparak daha fazla birikim sağlamak isteyenler faydalanabilirler. Aylık asgari katkı payı 1.865 TL olarak hesaplanmıştır. Ancak 37.074 TL başlangıç kapitali ödenmesi durumunda aylık asgari katkı payı olarak 485 TL ödenebilmektedir.
 
Ertelenmiş giriş aidatı, 5 için içinde sözleşme iptali ya da taşımada yıllık olarak asgari brüt ücretin yüzde 8,5’i olarak uygulanır. Bir yıl içerisinde toplam ödenmesi gereken asgari katkı payı tutarı kadar bir tutarın ödenmediği durumlarda, açıklanan asgari brüt ücret tutarının %4,25'i ikinci sözleşme yılının başında birikiminden yönetim gider kesintisi olarak indirilecektir. Her sözleşme yılında ilgili planın güncel asgari katkı payı tutarına göre kontrolü yapılacak ve ödenmesi gereken tutar ödenmediği durumda devam eden yıllarda da ilgili kesinti yapılabilecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Select Katılım Planı

Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemi Select Katılım Planı ile sıfır kesinti avantajıyla yatırım fırsatı. Aylık asgari katkı payı 1.865 TL olan plan, Select Plan’ın bir üst versiyonu olarak kabul edilebilir. Katılım emeklilik planını yılda 4 defa değiştirme hakkınız vardır. Fon dağılımı değişiklik hakkınız ise yılda 12 kez olarak düzenlenmiştir. Bu planda da Gelecek Koçu desteğinin faydasını göreceksinizdir. Giriş aidatınız ertelenmiştir. 5 yıldan evvel sistemden çıkar ya da sözleşmenizi taşırsanız, tahsil edilmeyen yıllara ait giriş aidatı brüt asgari ücretin yüzde 4,25’i oranında tahsil edilecektir. Bunun yanında sistemde yönetim gider kesintisi de yapılmaktadır. Beş yıla ait her sözleşme yılık için aylık asgari ücretin yüzde 4,25’ine karşılık gelen tutar, birikimden düşecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik Select ABÜ Plan

Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemi içindeki en fazla birikim yapabileceğiniz plan olarak bu plan karşımıza çıkar. Aylık katkı payı brüt asgari ücret olan 3.578 TL olarak hesaplanmıştır. 2022 yılındaki asgari ücret ise yeni yeni aylık katkı payı olacaktır. Beş yıldan önce sistemden ayrılmanız durumunda veya sözleşmeyi aktarmanız halinde yönetim hizmet bedeli, çıkış anında çıkış aidatı olarak aylık asgari brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar birikiminizden kesilir. Bunun yanında bir yıl içinde ödenmesi gereken asgari katkı payı tutarı kadar bir tutarın ödenmemesi halinde, o yıl açıklanan brüt asgari ücretin yüzde 4,25’i ikinci sözleşme yılı başında yönetim gider kesintisi olarak birikim tutarından düşülecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik İşveren Grup Emeklilik Planı

Garanti BBVA bireysel emeklilik İşveren Grup Emeklilik Planı ile işverenler, işçileri için güzel bir yatırım planı oluşturabilirler. Her iki tarafı da memnun edecek olan bu planda, aylık katkı payları, işçinin bağlı olduğu kurum tarafından çalışanların, kendileri adına ödenen bu katkı paylarına hak kazanabilmeleri için bulundukları şirkette belli bir süre çalışmış olmaları gerekir. Bu süre hal ediş süresi olarak isimlendirilir ve bu süre grup emeklilik sözleşmesine giriş itibariyle en fazla 7 yıl olabilir. Yönetim gideri ise grup emeklilik planında düşük tutulmaktadır. Bunun için müşteri hizmetleri ile görüşülmesi iyi olacaktır.

Garanti BBVA bireysel emeklilik Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planı

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planı ile kurum olarak, çalışanlarınız adına katkı payı ödemenize gerek kalmadan, sadece kurumunuzda çalışan işçileri bir araya getirerek de bir grup emeklilik planı oluşturmanız mümkündür. Grup Emeklilik Planı için daha fazla bilgiye sahip olmak için “Garanti Bankası bireysel emeklilik iletişim ve müşteri hizmetleri” yazımızda bulunan iletişim bilgilerinden şirkete erişebilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. Bunun yanında aşağıda bulunan başvuru numarasından bilgi alabilirsiniz.

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik avantajları nelerdir?

Garanti BBVA bireysel emeklilik sisteminde bankanın sağladığı bazı avantajların olduğu bilinmektedir. Burada bir banka alt yapısı da olduğu düşünüldüğünde özellikle Gelecek Koçları ve Bonus Card’a özel fırsatlar ana avantajları oluşturur. Bu ve bunun gibi avantajlar diğer bankalarda da bulunabilir. Planlar içinde bulunan avantajlı fonlar, fonları yönetecek olan profesyonel fon yöneticileri, yüzde 25 oranında devlet desteği olanağı da bulunur. Güvenli ve şeffaf bir sistem olması nedeniyle gözünüz arkada kalmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz. Zira paranız Takasbank hesaplarında bulundurulur. Daha detaylı olarak bireysel emeklilik avantajlarını incelemek isterseniz, “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” isimli konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik başvuru şartları nelerdir?

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik başvurusu için sistemin içinde bulunan bazı şartları öğrenmiş olmamız gerekiyor. Bireysel emeklilik sistemine başvuru yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Mavi Kart sahibi olmak ve medeni hakları kullanabilir olmak şartları yeterlidir. Eskiden 18 yaş sınırı bulunan sistemde artık bu şart ortadan kalkmış durumda. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz “18 yaş altı bireysel emeklilik” konumuzu okuyabilirsiniz.

Garanti BBVA bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Garanti BBVA bireysel emeklilik başvurusu yapmak için size en yakında bulunan Garanti BBVA şubelerine uğrayabilir ve bilgi isteğinde bulunabilirsiniz. En yakın Garanti BBVA şubesinin nerede olduğunu merak ediyorsanız Garanti BBVA Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek yerini öğrenebilirsiniz. Şubeye gitmeden de bireysel emeklilik başvurusu yapabilmeniz mümkündür. Bankanın internet sitesi üzerinden başvuru yapmak için Garanti BBVA Bireysel Emeklilik sayfasını ziyaret edebilir ve orada bulunan formu doldurarak işlem yapabilirsiniz.
 
Aşağıdaki telefon numaraları üzerinden de bireysel emeklilik başvurusu ile ilgili bilgi almanız mümkün olacaktır. Detaylı bilgi için “Garanti BBVA Bireysel Emeklilik İletişim ve Müşteri Hizmetleri” linkindeki konumuzu takip edebilirsiniz.

Garanti BBVA iletişim merkezi numarası: 444 0 336
Garanti BBVA Emeklilik mail adresi: GBEKurumsalSatis@garantibbvaemeklilik.com.tr
 
Daha fazla bilgiye ulaşmak ve diğer firmalar / bankalar için de başvuru durumlarını değerlendirmek isterseniz “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Diğer Makaleler