Garanti Bankası bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir? 2022

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi için katkı payı ödemesi en az ne kadar olmalı? Bu yazımızda Garanti BBVA Emeklilik BES Planlarını inceleyeceğiz.


“Garanti Bankası Emeklilik bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir? Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminde tek başına işlem yapabilir mi?” tarzında sorular bankanın müşterileri tarafından ya da bireysel emekliliğe katılmak isteyenler tarafından sıkça soruluyor. Garanti Bankası müşterilerinden bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenler, Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemi için en kadar katkı payı ödeyeceklerini merak ediyorlar. Bunun yanında daha iyi bir gelecek için Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik planlarını da inceleyerek kendilerine uygun olanı seçerek katkı payı ödemek ve bireysel emeklilik sistemine katılmak niyetinde olabiliyorlar. Bu yazımızda biz de bireysel emeklilik sistemi içinde Garanti Bankası’nın sunduğu emeklilik paketlerini inceleyerek katılımcıya en uygun hangisi olabilir, bunları inceleyeceğiz.
 Konumuza başlamadan evvel bireysel emeklilik sistemi hakkında katılımcıların veya banka müşterilerinin merak ettikleri en temel sorulara yanıt vermeye çalışalım.

Garanti Bankası hangi bireysel emeklilik şirketiyle çalışıyor?

Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemine bir banka olarak direkt olarak giremez. Garanti BBVA bu konuda ya bir emeklilik şirketi ile çalışmak ya da kendisi bir alt şirket kurmak zorundaydı. Garanti Bankası da Garanti BBVA Emeklilik adında bir alt şirket kurarak bireysel emeklilik sektörüne girmiş oldu. Bu yolla da Takasbank ile katılımcı arasında bir köprü olarak hizmet vermeye başlamıştır.
 
Garanti Bankası bireysel emeklilik konusunda bilgi alabileceğiniz müşteri hizmetleri hatlarını “Garanti Bankası bireysel emeklilik iletişim ve müşteri hizmetleri” konumuzda bulabilirsiniz. Başvuru esnasında ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız da “Garanti Bankası bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konumuzu inceleyebilir ve gerekli adımları atarak başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemi nedir? Neden katılmalıyım?

Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemi içinde Garanti BBVA Emeklilik isminde alt şirketi olan emeklilik şirketi ile bireysel emeklilik hizmet sunuyor, demiştik. Dilerseniz, bireysel emeklilik sistemi hakkında bazı temel bilgileri verelim ve süreçle ilgili önemli olan bazı noktaları öğrenelim.
 
Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminizde de tıpkı çalıştığınız dönemde olduğu gibi huzurlu ve yüksek refah seviyelerinde bir yaşam standardı için ortaya çıkarılmış, alternatif bir emeklilik sistemidir. Finansal ve ekonomik kaygıların uzağında, ferah içinde bir emeklilik döneminin keyfini sürmek için en güvenilir ve en avantajlı yöntem olarak karşımıza çıkan bireysel emeklilik sistemi, düzenli tasarruf yaparak her türlü avantajdan yararlanabileceğiniz bir sistemdir.

Bireysel emeklilikte en önemli avantaj Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sisteminin şüphesiz ki en önemli katkısı yüzde 30 devlet katkısı oranıdır. 100 TL yatırdığınızda 30 TL’nin devlet tarafından ödenmesi bu sisteme özellikle ilk giriş aşamasında önemli bir katkı sağlamaktadır. Böylece sisteme girmek konusunda heveslenen katılımcılar da giriş aşamasında devlet katkısının etkisini hissedebiliyorlar. Yazımızın devamında devlet katkısı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminin avantajları hakkında bilgi almak için “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” isimli konumuzu okuyabilirsiniz. Bununla birlikte “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyerek başvuru ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Garanti BBVA bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir?

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sistemi için en az ne kadar ödeneceğini seçmek ve katılmak istediğiniz emeklilik planları belirler. Bu emeklilik planları içindeki ödemelerinize göre devlet katkısı tutarı kazanır ve fon yönetimine göre fon getirisi elde edersiniz. Dilerseniz emeklilik planlarını incelemeye geçelim.

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik planları nelerdir?

Garanti BBVA’nın da diğer bankalar ve emeklilik şirketleri gibi bireysel emeklilik sistemi birikimleri için hazırladığı bireysel emeklilik planları bulunuyor. Katılımcının kendi istek ve öngörüleri ile katılım payı tutarlarına göre işlem yapabileceği bu paketlerde bulunan fonları tercih ederek yatırımlarınızı artırabilir ve geleceğe daha umutlu bakabilirsiniz. Üstelik birbirinden değişik ve özel planlar herkesin hem hayallerine hem de kesesine uygun. Şimdi bu paket ürünlerini inceleyelim.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Çocuklara BES Planı

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde Çocuklara BES Planı ile 18 yaş altındaki bireylerinde velileri ya da vasileri yolu ile, 18 yaşını tamamlayana kadar birikim yapmasının önünü açıyor. Çocuklara BES Planı’nda asgari aylık katkı payı 150 TL olarak belirlenmiştir. Çocuğunuz 18 yaşını doldurana kadar bu planda ödemelerini yapabilirsiniz. “18 yaş altı bireysel emeklilik” konumuzda bu konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.
 
Devam edecek olursak, ertelenmiş giriş aidatı sistemi uygulanır. Ancak 5 yıldan önce sistemden ayrılmanız ya da sözleşme taşımanız durumunda yıl bazında aylık asgari brüt ücretin yüzde 8,5’i oranında aidat kesintisi uygulanır. Yönetim gider kesintisi olarak sadece ilk 5 yıla ait her sözleşme yılı için ilgili takvim yılında uygulanacak aylık brüt asgari brüt ücretin yüzde 8,5’ine denk gelen tutar, toplam birikiminizden düşecektir.
 

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Pratik Plan

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde çok avantajlı ve herkesin kesesine uygun bir plan olan Pratik planın aylık asgari katılım tutarı 195 TL’dir. Gelecek Koçları adı verilen fon yöneticileri bu planda sürekli sizi destekleyecektir. “Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir?” sorusunun cevabı da aslında bu planda sunulmuştur. Giriş aidatları çıkışa ertelenmiştir. 5 yıldan önce sistemden ayrılırsanız ya da sözleşme aktarırsanız, tahsil edilmeyen çıkış aidatı alınacaktır. Bu tutar da yıllık olarak, aylık asgari brüt ücretin yüzde 8,5 olarak hesaplanır. Yine yönetim gider kesintisi olarak sadece ilk 5 yıla ait her sözleşme yılı için ilgili takvim yılında uygulanacak aylık brüt asgari brüt ücretin yüzde 8,5’ine denk gelen tutar, toplam birikiminizden düşecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Pratik Katılım Planı

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Pratik Katılım Planı ile küçük tutarlarınızla büyük kazançlar sağlayabilirsiniz. Üstelik bu planın avantajları arasında Bonus Card’ınıza özel avantajlar da bulunuyor. Kazandığınız bonusları da birikim hesabınıza aktarabilirsiniz. Yine Pratik Plan ile aynı şekilde en düşük ödeme yapılan emeklilik planıdır, diyebiliriz. Bu planda asgari aylık katkı bedeli 195 TL’dir. Gelecek Koçları bu pakette de sizlerin yanında. Ertelenmiş giriş aidatı, 5 için içinde sözleşme iptali ya da taşımada yıllık olarak asgari brüt ücretin yüzde 8,5’i olarak uygulanır. Bireysel emeklilik sistemine girdiğinizde, sadece ilk beş yıla ait her sözleşme yılı için ilgili takvim yılında uygulanacak aylık asgari brüt ücretin yüzde 8,5’ine karşılık gelen tutar, toplam birikimden düşer. Pratik Planla farkları ise fon farklılığıdır.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Prestij Plan

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Prestij Plan, ortalama bir bireysel emeklilik müşterisinin kaldırabileceği bir plan olarak gözükmüyor. Prestij Plan, aylık asgari katkı payı 940 TL olarak ya da 18.537 TL başlangıç kapitali ödemeli 485 TL katkı paylı olarak sözleşme edilebiliyor. Gelecek Koçları fon yönetiminde destek olurken Bonus Card’ınızda bulunan bonuslarla da prim ödemesi yapabilirsiniz. Ertelenmiş giriş aidatı, 5 için içinde sözleşme iptali ya da taşımada yıllık olarak asgari brüt ücretin yüzde 8,5’i olarak uygulanır. Bireysel emeklilik sistemine girdiğinizde, sadece ilk beş yıla ait her sözleşme yılı için ilgili takvim yılında uygulanacak aylık asgari brüt ücretin yüzde 4,25’ine karşılık gelen tutar, toplam birikimden düşer.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Prestij Katılım Planı

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Prestijli Katılım Planı, aylık asgari katkı payı 940 TL olarak belirlenmiştir. Gelecek Koçları fon yönetiminde destek olurken Bonus Card’ınızda bulunan bonuslarla da prim ödemesi yapabilirsiniz. Ertelenmiş giriş aidatı, 5 için içinde sözleşme iptali ya da taşımada yıllık olarak asgari brüt ücretin yüzde 8,5’i olarak uygulanır. Bunun yanında sistemde yönetim gider kesintisi de yapılmaktadır. Beş yıla ait her sözleşme yılık için aylık asgari ücretin yüzde 4,25’ine karşılık gelen tutar, birikimden düşecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Select Plan

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi içindeki Select Plan’dan daha fazla ödeme yaparak daha fazla birikim sağlamak isteyenler faydalanabilirler. Aylık asgari katkı payı 1.865 TL olarak hesaplanmıştır. Ancak 37.074 TL başlangıç kapitali ödenmesi durumunda aylık asgari katkı payı olarak 485 TL ödenebilmektedir.
 
Ertelenmiş giriş aidatı, 5 için içinde sözleşme iptali ya da taşımada yıllık olarak asgari brüt ücretin yüzde 8,5’i olarak uygulanır. Bir yıl içerisinde toplam ödenmesi gereken asgari katkı payı tutarı kadar bir tutarın ödenmediği durumlarda, açıklanan asgari brüt ücret tutarının %4,25'i ikinci sözleşme yılının başında birikiminden yönetim gider kesintisi olarak indirilecektir. Her sözleşme yılında ilgili planın güncel asgari katkı payı tutarına göre kontrolü yapılacak ve ödenmesi gereken tutar ödenmediği durumda devam eden yıllarda da ilgili kesinti yapılabilecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi Select Katılım Planı

Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemi Select Katılım Planı ile sıfır kesinti avantajıyla yatırım fırsatı. Aylık asgari katkı payı 1.865 TL olan plan, Select Plan’ın bir üst versiyonu olarak kabul edilebilir. Katılım emeklilik planını yılda 4 defa değiştirme hakkınız vardır. Fon dağılımı değişiklik hakkınız ise yılda 12 kez olarak düzenlenmiştir. Bu planda da Gelecek Koçu desteğinin faydasını göreceksinizdir. Giriş aidatınız ertelenmiştir. 5 yıldan evvel sistemden çıkar ya da sözleşmenizi taşırsanız, tahsil edilmeyen yıllara ait giriş aidatı brüt asgari ücretin yüzde 4,25’i oranında tahsil edilecektir. Bunun yanında sistemde yönetim gider kesintisi de yapılmaktadır. Beş yıla ait her sözleşme yılık için aylık asgari ücretin yüzde 4,25’ine karşılık gelen tutar, birikimden düşecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik Select ABÜ Plan

Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemi içindeki en fazla birikim yapabileceğiniz plan olarak bu plan karşımıza çıkar. Aylık katkı payı brüt asgari ücret olan 3.578 TL olarak hesaplanmıştır. 2022 yılındaki asgari ücret ise yeni yeni aylık katkı payı olacaktır. Beş yıldan önce sistemden ayrılmanız durumunda veya sözleşmeyi aktarmanız halinde yönetim hizmet bedeli, çıkış anında çıkış aidatı olarak aylık asgari brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar birikiminizden kesilir. Bunun yanında bir yıl içinde ödenmesi gereken asgari katkı payı tutarı kadar bir tutarın ödenmemesi halinde, o yıl açıklanan brüt asgari ücretin yüzde 4,25’i ikinci sözleşme yılı başında yönetim gider kesintisi olarak birikim tutarından düşülecektir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik İşveren Grup Emeklilik Planı

Garanti BBVA bireysel emeklilik İşveren Grup Emeklilik Planı ile işverenler, işçileri için güzel bir yatırım planı oluşturabilirler. Her iki tarafı da memnun edecek olan bu planda, aylık katkı payları, işçinin bağlı olduğu kurum tarafından çalışanların, kendileri adına ödenen bu katkı paylarına hak kazanabilmeleri için bulundukları şirkette belli bir süre çalışmış olmaları gerekir. Bu süre hal ediş süresi olarak isimlendirilir ve bu süre grup emeklilik sözleşmesine giriş itibariyle en fazla 7 yıl olabilir. Yönetim gideri ise grup emeklilik planında düşük tutulmaktadır. Bunun için müşteri hizmetleri ile görüşülmesi iyi olacaktır.

Garanti BBVA bireysel emeklilik Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planı

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planı ile kurum olarak, çalışanlarınız adına katkı payı ödemenize gerek kalmadan, sadece kurumunuzda çalışan işçileri bir araya getirerek de bir grup emeklilik planı oluşturmanız mümkündür. Grup Emeklilik Planı için daha fazla bilgiye sahip olmak için “Garanti Bankası bireysel emeklilik iletişim ve müşteri hizmetleri” yazımızda bulunan iletişim bilgilerinden şirkete erişebilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. Bunun yanında aşağıda bulunan başvuru numarasından bilgi alabilirsiniz.

Garanti Bankası bireysel emeklilikte devlet desteği nedir? Ne kadardır?

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde en önemli avantaj şüphesiz ki devletin sunduğu yüzde 30'luk devlet katkısı oranıdır. Her ay 400 TL ödediğinizi düşünürsek, bu durumda 120 TL’lik bir devlet katkısı tutarı elde edersiniz. Bu da aylık olarak hesabınızda 520 TL birikmesi anlamına gelecektir. Daha basit bir hesap yapmamız gerekirse, hesabınıza her ay 100 TL değerinde bir katkı payı ödemesi yaptığınızı düşünürsek 30 TL devlet desteği tutarıyla birlikte toplamda 130 TL’niz olacak demektir.
 
Tabi ki bu tutar hesabınıza eklenecektir ancak bilinmesi gereken en önemli nokta da hesabınızda bulunan bu tutarı dilediğiniz zaman çekebilmenizin pek kolay olmadığı gerçeğidir. İsterseniz internet sitemizde bulunan “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” ve “BES devlet katkısı ne zaman hesaba yatar?” başlıklı yazılarımızdan devlet desteği ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik devlet katkısı tutarını nasıl alırım?

Bireysel emeklilik sisteminden ne zaman isterseniz kolayca çıkabilirsiniz. Ancak devletin sunmuş olduğu devlet desteği tutarını alabilmeniz için sistemden emekli olarak ayrılmanız şart koşuluyor. Emeklilik için de temel şartlar; en az 10 yıllık bir katkı payı ödemesi ve 56 yaşını tamamlamış olma durumudur. Bu şartları sağlamış değilseniz, süresine göre devlet katkısı tutarınızın ya az bir kısmını alırsınız ya da hiç alamazsınız. Sistemde en az 3 yıllık bir katkı payı ödemeniz olmalıdır ki devlet katkısı tutarından bir kısım almaya hak kazanabilin.

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sisteminden 3 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemi başvurusu yaparak sisteme girip sözleşme yapmanız sonrasında sisteme en az tutar üzerinden katkı payı yatırmaya başladığınızı düşünelim. Konumuza uygun olarak en az ödeme üzerinden hesaplamalarımızı yapacağız. Daha önce de dediğimiz gibi dilediğiniz zaman sistemden ayrılabilir ve bireysel emeklilik sözleşmenizi sonlandırabilirsiniz. Fakat bu noktada her 100 TL için hesabınıza ödenen 30 TL’leri de almak istediğinizi varsayalım. Eğer en az sistemde 3 yıl kalmadıysanız, ne yazık ki devlet katkısı tutarı tarafınıza ödenmez. Ancak şimdiki örneğimizdeki gibi 3 yıl sistemde kalırsanız, devlet katkısı tutarının yüzde 15’ine sahip olabilirsiniz.
 
Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde paketler bulunduğunda söz etmiştik. 2021 yılı için hesapladığımızı ve bu hesabın değişebileceğini belirtelim. Aylık asgari katkı payı tutarı 195 TL olan Pratik Plan seçerek sisteme girdiğinizi düşünürsek, 195 TL katkı payı x 36 ay = 7.020 TL toplam katılım payı tutarı elde etmiş olursunuz. Devlet desteği için de 7.020 TL katkı payı x %30 = 2.106 TL hesaplanır. 3 yılın sonunda sistemden ayrılmak istediğiniz için de bu tutarın sadece yüzde 15’ini alacağınız için 2.106 x yüzde 15 = 315,90 TL devlet katkısı tutarı kalacaktır. 7.020 TL birikim toplamı + 315,90 TL devlet desteği = 7.335,90 TL ile sistemden ayrılırsınız.

Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden 6 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sistemi içinde 6 yıl kaldığınızı düşünecek olursak, yine Pratik Plan ile devam edelim ve 195 TL katkı payı x 72 ay = 14.040 TL toplam birikim tutarı ortaya çıkacaktır. Sonrasında 14.040 TL için devlet desteği hesap edildiğinde 14.040 TL toplam birikim tutarı x %30 devlet katkısı oranı = 4.212 TL devlet katkısı tutarı hesaplanır. 6 yıl sonunda sistemden ayrılmak istediğiniz için devlet katkısının yüzde 35’lik bir kısmını alabileceğiniz için 4.212 TL devlet katkısı x %35 = 1.474,20 TL devlet desteği kalacaktır. 14.040 TL toplam birikim + 1.474,20 TL devlet desteği = 15.514,20 TL olarak hesaplanır. Bu hesaplamalar dahilinde henüz fonların eklenmediğini de hatırlatalım.

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sisteminden 10 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl sürece kaldığınızı ama emekli olmadan ayrılmak istediğiniz durumu düşünelim. Bu durumda devlet katkısı tutarının yalnızca yüzde 60’lık kısmından faydalanabilirsiniz. Pratik Plan için hesabımıza devam edersek, 195 TL aylık katkı payı x 120 ay = 23.400 TL birikim toplamı. Devlet desteği için de hesap yapıldığında, 23.400 TL toplam birikim x %30 devlet desteği oranı = 7.020 TL olur. Ortaya çıkan bu tutarın sadece yüzde 60’lık bir bölümünü alabileceğinizi düşünürsek, 7.020 TL x %60 devlet katkısı oranı = 4.212 TL olacaktır. Hesaplandığında kesintiler hariç ve fon getirileri olmadan 23.400 TL birikim toplamı + 4.212 TL devlet desteği = 27.612 TL ödeme alarak sistemden çıkabilirsiniz.

Garanti BBVA Emeklilik bireysel emeklilik sisteminden emekli olarak ayrılarak devlet katkısı almak

Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemi içinde en fazla devlet katkısı kazandıran şey emekli olarak sistemden ayrılmaktır. Hemen belirtelim ki az sonra yapacağımız işlemlerde henüz fon getirisi işlemlere dahil edilmemiştir. Kolay Emeklilik Planı ile devam edelim. Aylık asgari katkı payı olan 195 TL ile sisteme girip 10 yıl kalırsanız ve 56 yaşını da doldurmuşsanız, bu durumda ne kadarlık bir devlet katkısı getirisi elde edebileceğinize bakalım. Burada dilerseniz 10 yıldan fazla da katılım sağlayabileceğinizi belirtelim. Bu durumda birikim de devlet katkısı tutarı da artacaktır. Hatta özellikle genç yaşta sisteme dahil olan katılımcılara daha fazla sistemde kalmaları da önerilmektedir.
 
195 TL aylık katkı payı x 120 ay = 23.400 TL toplam tasarruf tutarı. Devlet desteği hesabını da yapacak olursak, 23.400 TL x %30 devlet destek oranı = 7.020 TL. Tüm devlet desteğini alabileceğiniz için de 23.400 TL birikim toplamı + 7.020 TL devlet destek tutarı = 30.420 TL elde edeceğiniz tutar olacaktır.

Diğer Makaleler