Garanti Bankası bireysel emeklilik iptali ve para iadesi 2022

Garanti BBVA bireysel emeklilik sistemi iptali ve para iadesi konusu için makalemizdeki bilgilerden yararlanabilirsiniz.


Garanti BBVA bireysel emeklilik sözleşmenizde mutabıkken gerek sözleşmenizde yer alan gerekse sistemin getirdiği haklar sayesinde birçok avantajınız varken sistemden erken almanız durumunda bazı olumsuzluklara rastlayabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminden emekli olmadan ayrılmanız halinde sistemin gelir akışı bir süreliğine kesilir. Oluşan zarar emeklilik şirketi tarafından birikiminizden yasal oranlar dahilinde kesintiler yapılarak tahsil edilir. “Bireysel emeklilik iptalinde yapılabilecek kesintiler nelerdir? Hesabınızdaki kalan tutar nasıl iade edilir? Bireysel emeklilik sistemi iptali hangi yollarla yapılır?
 Garanti BBVA özelinde bireysel emeklilik iptalini ve para iadesini inceleyeceğimiz bu yazımızda tüm bu sorulara ve hatta daha fazlasına aradığınız yanıtları bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi nedir?

Bireysel emeklilik sistemi katılımcıya, aktif çalışma hayatındaki yaşam kalitesini katılımcının emekliliğinde de devam ettirebilmesi için çalışırken küçük katkı paylarıyla birikim yapmayı sağlayan ve %30 oranında devlet katkısıyla desteklenen bir emeklilik yatırım sistemidir. Emeklilik Gözetim Merkezi’nin verisine göre ödenen katkı payları katılımcının bireysel emeklilik hesabında emeklilik yatırım fonları sayesinde yıllık enflasyon oranının ortalama yüzde 3,3 puan üzerinde değerlenmektedir. Buna eklenen devlet katkısı sayesinde katılımcı emeklilik maaşına ek bir gelir elde ederek şu anki refah düzeyini emekliliğinde de koruyabilir. Bu açıdan bakıldığında emekliliği tamamlayıcı bir etkisi de bulunur.

Bireysel emeklilikte emeklilik hakkı kazanma koşulları ve iptale etkisi

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olunabilmesi için sistemde asgari 10 yıl kalmış olmak ve 56 yaşın tamamlanması gerekmektedir. Bu iki şartı gerçekleştiren katılımcı emeklilik hesabında biriken tutarı toplu ödeme, programlı geri ödeme veya yıllık gelir sigortasına dahil olmak biçiminde alabilir. Sistemden emekli olmadan bireysel emeklilik sözleşmesini iptal ederek ayrılan katılımcı emeklilik şirketi ile yapmış olduğu sözleşmenin hükümlerine istinaden, emeklilik hesabındaki tutara şirket tarafından çeşitli kesintiler uygulanabilmektedir. Eğer sözleşmenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 günlük cayma süresi içinde sözleşme iptal edilirse, bir kesinti yaşanmadan iptal sağlanabilir.

Bireysel emeklilik sisteminde iptal süreci nasıl işler?

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcılar, diledikleri anda halihazırda yürürlükte olan bireysel emeklilik sözleşmelerini iptal ederek sistemden ayrılabilirler. Ancak burada önemli bir durumu tekrardan hatırlatmak gerekir. Katılımcı sistemden erkenden ayrıldığı halde sistemden emekli olmanın getirdiği vergisel avantajlardan faydalanamayacak ve devlet katkısı hesabındaki birikime tam olarak hak sahibi olamayacaktır. Sistemden 3 yıldan önce ayrılan kullanıcı devlet katkısı alamazken; 3 yıl kalırsa devlet katkısının yüzde 15’ini, 6 yıl kalırsa devlet katkısının yüzde 35’ini 10 yıl kalırsa da yüzde 60’ını alabilir. 56 yaşını doldurmuş ve 10 yıl sistemde kalan biri ise emekli olabilir.
 
Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyen katılımcının emeklilik sözleşmesini fesih süreci emeklilik planını sunan emeklilik şirketlerine ya da bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle bireysel emekliliğini iptal ettirmek isteyen katılımcının sözleşmenin tarafı olan banka ya da emeklilik şirketi ile iletişime geçerek iptal sürecini şirketin kanalları üzerinden öğrenmesinde fayda vardır. Örneğin bazı bankalar bağlı oldukları ortakların hazırladığı emeklilik planlarını şubeleri üzerinden iptal edebilirken kimi şirketlerde iptal süreci atılacak bir SMS ile başlatılabilir.
 
Garanti BBVA Şubeleri sayfamızda şehrinizde bulunan Garanti BBVA’ya ait banka şubelerinin adreslerini görebilirsiniz.

Garanti BBVA bireysel emeklilik sözleşmesi nasıl iptal edilir?

Garanti BBVA, bağlı ortakları olan Garanti Emeklilik ve Hayat ile hazırladıkları faiz getirisi olan veya olmayan 9 farklı bireysel emeklilik planı ile bireysel emeklilik sistemine dahil olmak isteyen müşterilerine geniş bir emeklilik planı yelpazesi sunmaktadır. Kişi, bireysel emeklilik sistemi planları için Garanti BBVA şubelerine giderek bilgi alabilir. Şubede bulunan Garanti Emeklilik ve Hayat’ın temsilcisi ile görüşüp dilediği emeklilik planını kendi bütçesine ve ödeme planına göre yapılandırabilir. Daha sonrasında teklifi kabul ederek Garanti Emeklilik ve Hayat üzerinden bireysel emeklilik sistemine katılım sağlayabilir.
 
Katılımcı bireysel emeklilik sözleşmesini Garanti BBVA şubesinde imzalamış olsa dahi bireysel emekliliği iptal edebilmek için izleyeceği süreç farklı olacaktır. Katılımcı bireysel emeklilik iptali için şube üzerinden sürecin nasıl olacağına dair bilgi alabilirken bireysel emeklilik sözleşmesini iptal ettirmek için sözleşmenin tarafı olan Garanti Emeklilik ve Hayat ile iletişim kurmalıdır.

Garanti Emeklilik ve Hayat bireysel emeklilik iptal süreci nasıl işler?

Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. bireysel emeklilik ve iptal süreci Müşteri İletişim Merkezi üzerinden, e-posta yoluyla mail atılarak veya Garanti BBVA Emeklilik İnternet/Mobil aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Sözleşmenizde yer alan hükümlere göre iptal süreci Garanti Emeklilik’in Garanti BBVA şubesindeki temsilcisi vasıtasıyla da başlatılabilir.

Müşteri İletişim Merkezi üzerinden bireysel emeklilik iptal süreci

Bireysel emeklilik sistemi katılımcısı, 444 0 336 numaralı Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak karşısında çıkan sesle yönlendirme özelliğine bireysel emeklilik sistemi iptal sesli komutunu verir. Komut üzerine katılımcı bireysel müşteri temsilcisine ulaşır. Mevcut olan bireysel emeklilik sözleşmesini iptal etmek istediğini müşteri temsilcisine aktarır. Müşteri temsilcisi katılımcıya anne kızlık soyadı, T.C. kimlik numarasının ne olduğu gibi çeşitli sorular sorarak katılımcının kimliğini teyit eder. Katılımcının bireysel emekliliğini iptal etmek istediğine dair talep oluşturur.
 
Oluşturulan talep üzerine Müşteri İletişim Merkezi’ndeki yoğunluğa göre katılımcı en geç iki iş günü içinde geri aranır. Müşteri temsilcisi, katılımcının kimlik bilgilerini teyit edip iptal ettirmek istediği emeklilik sözleşmesinin bilgilerini tekrardan kontrol eder. Temsilci iptal sürecine devam edilmesi halinde katılımcının hangi durumlar ile karşı karşıya kalabileceğini ve iptal sürecinde sahip olduğu hakların neler olduğunu katılımcıya aktarır.
 
Katılımcı işleme devam edilmesini onayladığı takdirde iade sürecine geçilir. Katılımcının dahil olduğu emeklilik planı dahilinde sözleşmenin feshi durumunda yapılabilecek kesinti tutarlarının toplamı katılımcının emeklilik hesabından tahsil edilir. Garanti BBVA müşteri temsilcisinin verdiği bilgiye göre katılımcının hesabında kalan tutar sözleşmeden cayma durumunda 4 iş günü, sözleşmeden emeklilik dışında erken ayrılma durumunda ise 10 iş günü içerisinde katılımcıya iade edilir. Yasal olarak iade süresi cayma durumunda 10 iş günü, sözleşmenin iptali durumunda ise 20 iş günüdür.

Elektronik Posta aracılığıyla bireysel emeklilik sistemi iptal süreci

Bireysel emeklilik katılımcısının imzaladığı Garanti BBVA Emeklilik’in hazırlamış olduğu bireysel emeklilik sistemi sözleşmesinden ayrılmak için kullanabileceği bir diğer yol ise Müşteri İletişim Merkezi’ne elektronik posta yollamasıdır. Katılımcı musteriHizmetleri@garantibbvaemeklilik.com.tr adlı e-posta adresine iptalini talep ettiği emeklilik sözleşmesinin bilgilerini ve kendisine ait katılımcı bilgisini içeren bir mail atarak bireysel emeklilik sözleşmesinin iptal edilmesini isteyebilir.
 
İptal talebi oluşturulduktan sonra katılımcı Müşteri İletişim Merkezi tarafından aranılır. Bundan sonraki süreç yukarıda anlattığımız gibi devam eder. İptal talebini e-posta üzerinden oluşturmanın en önemli avantajı sözleşmeden cayma durumunda ortaya çıkmaktadır. Müşteri İletişim Merkezi resmî tatiller hariç hafta içi 08.30 ile 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Katılımcının 60 günlük sözleşmeden cayma hakkı hafta sonuna denk geldiği durumlarda katılımcı e-posta yoluyla cayma hakkını kullanabilir.

Garanti BBVA şubelerinden veya diğer kanallar üzerinden BES iptali

Garanti BBVA şubelerinde yer alan Garanti BBVA Emeklilik temsilcileri katılımcıyı iptal sürecinin nereden ve nasıl gerçekleşebileceği hakkında katılımcıyı yardımcı olabilirler. Ancak katılımcının imzaladığı emeklilik sözleşmesinin tarafı Garanti Emeklilik ve Hayat olduğu için katılımcı iptal sürecini Garanti BBVA şubelerinden yapamamaktadır. Katılımcının iptal için Garanti BBVA Emeklilik kanalları üzerinden başvurması gerekir.

Garanti BBVA bireysel emeklilik para iadesi nasıl sağlanır?

Garanti BBVA aracılığıyla imzalamış olduğunuz Garanti Emeklilik ve Hayat’ın hazırladığı bireysel emeklilik planınızdan emekli olmadan önce ayrılmanız durumunda sözleşmenizin hükümlerine ve sözleşmenizde taraf kaldığınız süreye göre çeşitli kesintiler yapılabilmektedir. Garanti BBVA Emeklilik’te sözleşmeniz dahilinde beş yıl boyunca bireysel emeklilik sisteminde bulunmanız sözleşmenizi iptal ettirme durumunda emeklilik hesabınızdan yapılabilecek kesintileri belirlemektedir.
 
Eğer sözleşmeniz kapsamında beş yılı doldurmuş iseniz yönetim gider kesintisi yapılmamaktadır. Beş yıldan sonra yapılabilecek tek kesinti fon toplam gider kesintisidir. Ayrıca sistemde geçirdiğiniz süreden bağımsız olarak sistemden elde ettiğiniz gelir üzerinden stopaj kesintisi yapılmaktadır. Bununla birlikte belirtmek gerekir ki Garanti BBVA Emeklilik sözleşmelerinde giriş aidatı bulunmamaktadır.
 
Bireysel emeklilik sisteminde geçirilen süre dahilinde emeklilik hesabınızın bir kalemi olan devlet katkısı hesabınızdaki tutara geçirilen süreyle ters orantılı azalan oranda kesinti yapılmaktadır. Bu iki kesinti, bireysel emeklilik hesabınızdan tahsil edildikten sonra hesabınızda yer alan tutar istediğiniz banka hesabına herhangi bir havale ya da EFT ücreti yansıtılmaksızın Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. tarafından 10 (yasal olarak öngörülen süre 20 iş günü) iş günü içerisinde iade edilir.

Emeklilik sözleşmesinden cayılırsa yapılan kesintiler ve para iadesi

Dahil olduğunuz emeklilik planından, emeklilik sözleşmesi teklif formunu imzaladığınız yahut mesafeli satışlarda teklifi onayladığınız tarihi takip eden 60 gün içerisinde cayma hakkınız vardır. Bireysel emeklilik sözleşmeniz, sözleşme adına yatırdığınız ilk toplu ödemenin veya katkı payının Garanti Emeklilik ve Hayat’ın hesabına nakden ulaştığı gün yürürlüğe girmektedir.
 
Yürürlükten önce cayma: Sözleşmeye ait cayma hakkınızı sözleşme yürürlüğe girmeden önce kullanmanız durumunda Garanti BBVA Emeklilik tarafından sözleşmeniz için vermiş olduğunuz katkı payı ödeme talimatları iptal edilir.
 
Yürürlükten sonra cayma: Cayma bildiriminizin şirkete ulaştığı günü takip eden ilk iş gününde varsa vermiş olduğunuz katkı payı ödeme talimatları iptal edilir. Cayma talebinizin Garanti BBVA Emeklilik’e ulaşmasını takip eden 4 (yasal olarak öngörülen süre 10 iş günü) iş günü içerisinde hesabınızdaki katkı payı üzerinden herhangi bir getiri sağlanmışsa bu getiri tutarına stopaj kesintisi uygulandıktan sonra hesabınızda kalan bakiye istediğiniz banka hesabına aktarılır.

Diğer Makaleler