Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Garanti Bankası Kolay Adres, bazı kişisel bilgilerinizle Garanti Bankasında bulunan hesabınıza para alabilmenizi sağlayan bir ortak bankacılık protokolüdür.


Garanti Bankası Kolay Adres ve FAST sistemini bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. IBANSIZ ve hızlı bir bankacılık tecrübesi Garanti BBVA müşterilerini bekliyor. 12 Kasım 2020 tarihinde Merkez Bankası tarafından duyurulan, 8 Ocak 2021 itibariyle yürürlüğe giren Kolay Adres ve FAST sistemlerine Garanti BBVA da dahil oldu. Yazımızın devamında “Garanti Bankası Kolay Adres tanımlama nedir?”, “IBANSIZ nasıl para gönderilir?”, “Kolay Adres sistemi güvenli mi?” gibi merak edilen soruların yanıtlarını sizlere aktaracağız. Fakat daha önce Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konusunu inceleyerek konunun tüm detaylarına hâkim olabilirsiniz.

FAST Sistemi Nedir?

Fonların Anında ve Sürekli Transferi anlamına gelen FAST sistemi ile haftanın 7 günü, günün 24 saat EFT işlemlerinizi yapabileceğiniz bankalar arası bir ortak protokoldür. FAST ile Kolay Adres iç içe entegre edilmiş bir sistem olduğundan karıştırılabilir. FAST daha çok EFT işlemlerini kolaylaştırmak için ortaya çıkarılmış bir protokol olarak düşünülebilir. FAST öncesinde yaşanan hafta sonlarında, tatil günlerinde ya da hafta içleri saat 17:00 sonrasında para gönderememe sorunlarını ortadan kaldırılması için geliştirilmiş bir protokoldür. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat isimli konumuzu okumanızı öneriyoruz.

Garanti Bankası Kolay Adres Nedir?

Garanti Bankası Kolay Adres, bazı kişisel bilgilerinizle Garanti Bankasında bulunan hesabınıza para alabilmenizi sağlayan veya para göndereceğiniz kişinin kişisel bilgileriyle para göndermenizi sağlayan bir bankacılık protokolüdür. Konunun başında belirttiğimiz üzere 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren Garanti BBVA da bu yapıya entegre olmuştur. Para transferlerinde kullanılan 26 haneli uzun IBAN adresleri yerine, müşterilerin cep telefonu numaralarını, e-posta adreslerini, T.C. kimlik numaralarını, pasaport numaralarını ya da şirketler için vergi kimlik numaralarını kullanabileceğiniz bir kolay adresleme sistemidir. Para göndermek istediğiniz kişinin Garanti BBVA’daki hesap numarasını ya da IBAN adresini girmek yerine sadece tanımladığı T.C. kimlik numarası ya da cep telefonu numarası gibi kolay adresini girerek para transferi yapabilirsiniz.

Garanti Bankası Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?

Garanti BBVA Kolay Adres, ezberlenmesi zor olan 26 haneli IBAN adresinin kullanılmasını gereksiz kılacak büyük bir kolaylık olarak karşımıza çıkıyor. Artık para transferleriniz esnasında IBAN adresi ya da hesap numarası kullanmanıza gerek yok. Çünkü basit bir tanımlama ile mesela cep telefonu numaranızı Kolay Adres olarak belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz bu Kolay Adresi para transferlerinde kullanabilirsiniz. Böylece IBAN adresleri için yaşanan karmaşanın önüne geçmeniz de kolaylaşacaktır. Garanti Bankası Kolay Adres tanımlamak için Garanti BBVA Mobil uygulamasına giriş yapmanız ve ardından da Hesap ve Kart bölümünü açmanız gerekiyor. Sonrasında Hesaplar adımına gelmeli ve Vadesiz Hesap detaylarından Kolay Adres tanımlamanızı basitçe yapmalısınız. Hepsi bu kadar. Dilerseniz aynı adımları takip ederek daha önce kaydetmiş olduğunu Kolay Adresi güncelleyebilirsiniz.
 Kolay Adres tanımlama konusunda internette kendini yeterli hissetmeyen ya da akıllı cep telefonu kullanmayan banka müşterileri de bankanın şubelerinden ya da 444 0 333 numaralı çağrı merkezinden Kolay Adres için bilgi alabilir ve başvuru yapabilir. Size en yakın Garanti Bankası şubesinin nerede olduğunu öğrenmek için Garanti Bankası Şubeleri konumuzu ziyaret edebilirsiniz. Farklı bankalar için şube arayışınız varsa Banka Şubeleri sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Garanti Bankası Kolay Adres Ne Zaman Başlayacak?

FAST ve Kolay Adres sistemlerine entegre olan diğer bankalar gibi Garanti BBVA da 8 Ocak 2021’den bu yana Kolay Adres sistemini kullanıyor. İlk kez Merkez Bankası tarafından 12 Kasım 2020’de açıklanan bu sistemler içinde 11 pilot bankanın bulunacağı duyurulmuş olsa da şu anda uygulamada pek çok banka bu sistemleri kendi yapılarına entegre etmiş durumdadır.

Garanti Bankası Kolay Adres Ücretli Mi?

Garanti Bankası Kolay Adres tanımlama işlemi için banka sizden herhangi bir tanımlama ücreti istemeyecek, tahsil etmeyecektir. BKM kontrolündeki bu sistem tamamen ücretsizdir.

Garanti Kolay Adres Transfer Limiti Ne Kadar?

Garanti Kolay Adres bilgileriniz ile 1000 TL’ye kadar para transferlerinizi hızlıca ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Daha fazla bir limit için henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak ilerleyen zamanlarda bu limitler güncellenirse bu makale altında sizlere bilgi sunacağız. Aynı zamanda FAST ile ilgili de bir bilgiyi tam bu noktada sizlerle paylaşalım. FAST da tıpkı EFT’de olduğu gibi ücretlidir. Bu ücret tarifesini belirleyen ise banka değil, Merkez Bankasıdır.

Garanti BBVA Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanıyor? Güvenli Mi?

Bankalararası Kart Merkezi’nde saklanan Garanti Bankası Kolay Adres bilgileriniz tamamen güvendedir. Haklarınız kanunla korunduğundan dolayı alakasız üçüncü kişilerle verileriniz paylaşılmaz. Fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı durumlarda ya da izin verdiği kişilerle bu bilgiler paylaşılabilir.

Garanti BBVA’da Kaç Farklı Kolay Adres Tanımlanabilir?

Garanti BBVA Kolay Adres tanımlarken en fazla 5 adet Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Banka içinde bu sayı farklı hesaplarınız için de 5’tir, aynı hesabınız için de 5’tir. Konuyu biraz daha açarsak, Garanti Bankası’nda bir adet hesabınız olduğunu düşünelim ve bu hesabınıza Kolay Adres tanımladığınızı varsayalım. Bu durumda hem Garanti Bankası’nda hem de diğer bankalarda 4 adet Kolay adres daha tanımlayabilirsiniz. Garanti Bankası’ndaki aynı hesabınız için hem cep telefonu numaranızı hem de e-posta adresinizi tanımladığınızı düşünürsek, banka içinde de farklı bankalarda da kalan Kolay Adres tanımlama hakkınız 3 olacaktır. Aynı zamanda örneğin bir cep telefonu numaranız için sadece bir bankada Kolay Adres tanımlaması yapabilirsiniz. En son tanımlamanız diğer tanımlamanızı iptal edecektir.

Garanti Bankası Adres Tanımlama Hangi Hesaplar İçin Yapılabilir?

Garanti Bankası’nda Vadesiz TL hesaplarınız için Kolay Adres tanımlaması yapabilirsiniz. TL hesaplarınız dışında döviz hesaplarınız için henüz bir tanımlama yapabilmeniz olası değildir.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki listeli bankalardan dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama konusunda ilgili bankanın genel politikalarını öğrenebilir ve basitçe bankada Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme

 
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler