Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Garanti BBVA bitcoin ve kripto para birimleri için hesap açıyor mu? Açıyorsa nasıl hesap açtırılabilir? Bankalardan kripto para alınabilir mi? Soruların yanıtları makalemizde.


“Garanti BBVA Bitcoin, kripto para hesabı var mı? Garanti BBVA kripto para nasıl satın alınır? Garanti BBVA’da kripto para, bitcoin hesabı açmak mümkün mü?” gibi sorular Garanti BBVA ve kripto paralar ile ilgili sorulan en popüler sorulardan. Biz de bu yazımızı merak edilen bu sorulara ayırdık. Konuyla ilgili ön bilgi sunmamız gerekirse, Türkiye’nin önemli bankalarından biri olan Garanti BBVA Aralık 2020’de kripto paralar ile ilgili verdiği reklamlarla gündeme gelmişti. Garanti BBVA’nın sosyal medya hesaplarında verdiği reklamlar ‘Acaba Garanti BBVA blockchain sistemine mi dahil oluyor?’ sorusunu akıllara getirdi. Halen bankanın internet sitesinde bitcoin ve diğer altcoinler ile ilgili bilgilendirici yazılar bulunuyor.
 Ülkemizde bitcoin ve diğer altcoin kripto para birimlerine güven yeni yeni gelişiyor. Bazı yatırımcılar TL ve diğer döviz ürünlerine güvenemezken kaçacak liman olarak kripto para birimlerini tercih ediyor. Elbette blockchain teknolojisinin kendine özgü bir şeffaf yapısının olması ve kaynağının takip edilememesi gibi nedenler de etkenler arasında. Ancak halen pek çok yatırımcı sanal kripto borsalarına aşina değil ya da güvenemiyor. Bu nedenle de bankalar üzerinden bitcoin ve altcoin alışverişinin yapılıp yapılmadığını merak ediyor. Dilerseniz yatırımcıların bu meraklarını sorular yardımıyla gidermeye çalışalım.

Garanti Bankası Kripto Para Hesabı Açtırılabilir Mi?

Garanti BBVA kripto para; bitcoin ve altcoinler için doğrudan ya da dolaylı olarak size banka hesabı açma olanağı sunamaz. Kripto para borsalarına para göndermenize ya da kripto para borsalarından para almanıza olanak sağlasa da kendi bünyesinde bir kripto para hesabı açmasını engelleyen kanunlar ve yönetmelikler bulunuyor. Biraz daha açacak olursak, bankacılık kanunlarında bulunan hükümler ve BDDK hükümleri, bankaların kripto paralar ile ilgili hesap açabilmesinin önünü açmıyor. Bu nedenle de Garanti BBVA bitcoin, altcoinler gibi kripto paralar için size hesap açamıyor. Diğer yandan kripto paraların merkeziyetsizlik ilkesi de bankalar kanalıyla piyasaya entegre olmalarını beklememizin önünü kapatıyor. “Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?” içeriğimizi incelediğinizde konuyla alakalı daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Alınır?

Garanti BBVA veya diğer bankalar, kripto para; bitcoin ve alcoinlerini satın alabileceğiniz bir kanal değil. Yine de az sonra anlatacağımız gibi kripto para borsalarından satın almak için döviz ya da TL göndermeye ihtiyacınız olacaktır. Tersine, kripto para borsalarında sattığınız bitcoin, altcoin gibi para birimlerinin karşılığı olan TL ya da dövizi bir banka hesabına çekmeniz gerekecektir. Garanti BBVA da kripto paralar için yalnızca aracılık yapabilir. Daha önce belirttiğimiz gibi bankacılık kanunları ve BDDK hükümleri Garanti BBVA’dan doğrudan ya da dolaylı olarak kripto para almanızı önlediğinden, bankanın kripto para alışverişinde doğrudan taraf olması beklenmemektedir.

Garanti BBVA’da Kripto Para – Bitcoin Bozdurulabilir Mi?

Tıpkı satın alma işleminde olduğu gibi Garanti BBVA, kripto para borsalarında bozdurduğunuz ve TL’ye – dövize çevirdiğiniz paranızı çekmeniz için bir köprü görevi görecektir. Kripto para satın almak ya da bozdurmak için bir kripto borsasına ihtiyacınız var. Bu kripto borsasında sizin gibi elindeki kripto paraları satmak isteyenler ile satılan kripto paraları almak isteyenler bir araya gelir. Güncel kur üzerinden saniyeler içinde yapılan satış sonrasında hesabınıza geçen TL’yi ya da istediğiniz dövizi dilediğiniz an banka hesaplarınıza aktarabilirsiniz. Bu noktaya kadar Garanti BBVA işlemlerinizde yoktur. Paranızı çekmek istediğiniz anda Garanti BBVA hesabınıza paranızı aktarabilirsiniz.  Burada görüldüğü üzere banka yalnızca aracılık icra eder.
 
Bitcoin ve Kripto Para Banka Hesabına Nasıl Aktarılır?” isimli konumuz kripto para alışverişiniz sonrasında elde ettiğiniz gelirinizi banka hesabına nasıl aktarabileceğinizi gösteren bir rehberdir. İncelemenizi öneriyoruz. Bunun yanında Garanti BBVA hesabınız yoksa ve açtırmak isterseniz, “Garanti Bankası Hesap Açma” konumuzu inceleyebilirsiniz. Şubelerden konuyla ilgili destek almak için de Garanti Şubeleri sayfamızda bulunan arama sistemi sayesinde il ve ilçenizi seçerek yaşadığınız yerdeki Garanti Bankası şubelerinin adreslerini hızlıca öğrenebilirsiniz.

Garanti BBVA Bitcoin – Kripto Para Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Garanti BBVA’nın bitcoin ve kripto para alışverişi içinde yalnızca bir aracı konumunda olabileceğini belirtmiştik. Fakat bir noktayı da özellikle belirtmiştik; Garanti BBVA kripto para alışverişinde önemli bir aracıdır. Türkiye’nin pek çok bankası ile anlaşma yapan BTC Türk kripto para borsası, Garanti BBVA ile anlaşma yapmamış görünüyor. Diğer bazı bankalarla yaptığı anlaşmaların esasına göre 7/24 ücretsiz para gönderme ve çekme imkânı sunan BTC Türk kalan bankalar ile de resmi tatiller hariç EFT işlemlerini sabah 9 ile akşam 16:45 arasında yapmaktadır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz “Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Para Nereden Alınabilir?” isimli makalemizi incelemenizi öneriyoruz.

Farklı Bankaların Bitcoin ve Kripto Hesapları

Farklı bankaların kripto para; bitcoin ya da altcoin hesapları olup olmadığını incelemek için dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz. Bundan önce isterseniz sizin için hazırladığımız “Hangi bankalar bitcoin ve kripto para satıyor?” konusunu da inceleyebilirsiniz.

Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler