Garanti BBVA Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Garanti BBVA kur korumalı TL mevduat hesabı ürünü hakkında merak ettiğiniz detayları makalemizde bulabilirsiniz.
Garanti BBVA kur korumalı TL mevduat, banka tarafından müşterilerine sunuldu. Birikiminin TL mevduat olarak Garanti BBVA’da değerlendiren müşteriler, döviz kurlarında yaşanan hareketlilikten dolayı mağduriyet yaşamazlar. Türkiye’deki döviz tevdiat hesaplarında bulunan dövizlerin artması sayesinde bu ürün ortaya çıktı. Yeni Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında döviz endeksli kur korumalı TL mevduat hesabını ilk açıklayan kamu bankalarından biridir Garanti BBVA.
 Garanti BBVA, devreye alınan bu ürün için faiz oranını kendisi belirleyebilir ya da duyurulan faiz ile mevduatları belirleyebilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Garanti BBVA Kur Korumalı TL Mevduat Hesabını Kimler Açtırabilir?

Garanti BBVA kur korumalı TL mevduat hesabı ürününe sadece Türkiye yerleşik bulunan gerçek kişiler ve tüzel kişiler dahil olabilirler. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir.
 
Şirketler ya da diğer bir deyişle tüzel kişiliğe hasıl firmalar, döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı açtıramıyordu. Ancak Ocak 2022'den itibaren yeni bir düzenleme ile şirketler de artık kur korumalı mevduat ürünü için yatırım gerçekleştirebilmektedir. Kur korumalı TL mevduat ürünün ortaya çıkmasının ana amacı, döviz hesaplarında parası bulunan yatırımcıların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yönlendirerek, Yeni Türkiye Ekonomi Modelinin gereklerini yerine getirmektir. Tüzel kişilik ünvanlı şirketler ise kar beklentili ticari faaliyetler için elinde döviz bulundurmak isteyebilirler. Şirketler kullanmayacaklarını düşündükleri dövizlerini ise bu mevduat ürününe yatırabilecekler.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Garanti BBVA Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Garanti BBVA dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü için banka kendi belirleyeceği faizi kullanabilir. Fakat müşterilerine sunabileceği en düşük politika faizi oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faizi kadar olmak zorundadır. Dilerlerse bankalar da Garanti BBVA gibi politika faizi üzerinde bir faiz uygulayarak nemalandırma işlemi yapabilmektedir. Bankanın uygulamış olduğu en düşük faiz oranı yüzde 14 olan politika faizidir. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Garanti BBVA İletişim sayfamızdaki bilgilerden bankaya erişebilir ve destek alabilirsiniz. Aşağıda günlere göre faiz oranları verilmiştir.
 
Kur korumalı mevduat hesabı 10 bin – 99 bin 100 bin – 199 bin 200 bin – 299 bin 300 bin +
92 gün 14.00 16.50 17.00 17.50
181 gün 15.00 17.00 17.50 17.75
272 gün 16.00 17.25 17.75 18.00
366 gün 17.00 17.50 18.00 18.25
 
 
Bankaya giderek bizzat Garanti BBVA kur korumalı Türk lirası mevduat ürününe başvurmak için de Garanti BBVA Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek il ve ilçe bilgilerinizi girerek size en yakın şubenin adresini bulabilirsiniz.

Garanti BBVA Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Garanti BBVA kur korumalı TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay, 12 ay vadeler ile açılabilecek. Gün olarak bakıldığında ise 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 günlük vadeler geçerli olabilecek. Normal şartlarda Garanti BBVA Vadeli Mevduat ürünlerinin bankanın kendi politikaları ile vadelendirildiğini belirtelim. Ancak bu ürün için yasa koyucunun sunduğu şartlara göre yukarıda belirtilen şartlarda vadeler belirlenebilecek.

Garanti BBVA Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Garanti BBVA döviz endeksli ve kur korumalı mevduat hesabı üç finans enstrümanı için TL olarak açılabilecektir. Para birimi olarak Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleri için kur korumalı TL mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

Garanti BBVA Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Garanti BBVA kur korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün saat 10, 11, 12, 13, 14 ve 15’te, saat başı açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Biraz detay vermemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alışı ile vade sonundaki Merkez Bankası’nın saat 11’de açıkladığı kur satışı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.
 
Garanti BBVA’da yatırımını değerlendirmek isteyen bir yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 25.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başlangıcında 5 TL olan döviz, vade sonunda 7,82 TL olmuşsa, bu durumda kişi döviz almış olsaydı 5.000 dolar parası olacaktı. Parasını 39.100 TL olarak bozdurabilecekti. Ancak mevduat hesabındaki tutar vade sonunda sadece 28.500 TL’de kaldı. İşte bu aradaki 10.600 TL fark Hazine tarafından yatırımcının hesabına ödenecektir. Bu durumda da kişi hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Garanti BBVA Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Garanti BBVA kur korumalı TL mevduat hesabında gelir vergisi stopaj uygulaması yok. Normal mevduat hesapları için gelir vergisi stopajı ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Garanti BBVA’nda bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Garanti BBVA Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Garanti BBVA kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 25.000 TL olan yatırımınız 25.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Garanti BBVA Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Garanti BBVA kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında para yatıramazsınız. Fakat dilerseniz üstünü yatırabilirsiniz.

Garanti BBVA Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Garanti BBVA kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler