Geliri Olmayanlar Konut Kredisi Çekebilir mi?

Geliri olmayanlar konut kredisi çekebilir mi? Konut kredisi için şartlar neler ve geliri olmayanlara bu şartlar uyuyor mu? Makalemizde detayları bulabilirsiniz.


Geliri olmayan konut kredisi çekebilir mi sorusu, özellikle aylık düzenli geliri olmayan kişilerin cevabını merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Geliri olmayan kişilere ihtiyaç kredisi sunulmakla birlikte konut kredisinde durum farklı olabilir. Bu nedenle gelir belgesiz konut kredisi veren banka olup olmadığı, konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin araştırdığı bir konudur.
 Kredi çekebilmek için kullanıcıların bankaların güvenini elde etmeleri gerekmektedir. Geliri olmayan kişiler kredi çekmek istediklerinde, aşağıdaki gibi sıralanan şartları sağlamak durumundadır:
  • Kefil
  • İpotek
  • Ek gelir belgelemek ve bunu bankalara sunmak
  • Taahhütte bulunma sözü vermek

Geliri Olmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi veren bankaların birçoğu, kullanıcıların gelir belgesi sunmalarını talep ettiği için genel olarak kredi çekilebilmesi için gelirin olmasının çok önemli bir şart olduğunu belirtmek mümkündür. Bunun yanı sıra Garanti BBVA, QNB Finansbank, Ziraat Bankası gibi bankalar, zaman zaman kefil ile kredi imkân sunmakla birlikte genel olarak gelir belgesi talep edildiğini ifade edebiliriz. Konut Kredileri yazımız üzerinden, konut kredisi hesaplaması yapabilir, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Geliri Olmayan Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalar, Konut kredisi hesaplaması üzerinden kullanıcılara çeşitli şartları yerine getirmeleri durumunda kredi kullandırmaktadır. Konut fiyatlarının yüksek olmasından dolayı pek çok kişi, konut kredisi çekerek istedikleri konutları satın alabilmektedir. Bu noktada, düzenli bir geliri olmayan kişilerin geliri olmayan nasıl kredi çekebilir sorusu üzerinden araştırma yaptıklarını söyleyebiliriz.  

Konut Kredisi Çekmek İçin Şartlar Nelerdir?

Öncelikle, bankaların konut kredileri için aradıkları şartları sıralamakta fayda bulunmaktadır. Birçok banka, çoğunlukla müşterilerinin şu şartları yerine getirmesini talep eder:
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Gelirini belgeleyebilmek
  • Aylık taksiti gelirinin %60’ını aşmamış olmak
  • Kredi notu düşük olmamak
  • Peşinat tutarını yatırmak
 
Belirtilen hususların her biri, çoğu bankanın konut kredisi noktasında müşterilerinde aradıkları kriterlerdir. Bazı bankalar, geliri olmayanlara ihtiyaç kredisi sunmakla birlikte çoğu bankanın konut kredisi için geliri şart koştuğunu söyleyebiliriz.
 
Bunun yanı sıra kredi kullanacak kişilerin kredi notlarının da yüksek olması oldukça önemlidir. Bankaların konut kredisi hesaplamalarıyla ilgili daha fazla bilgi alabilmek için Konut Kredisi Hesaplama araçlarını kullanabilir, hangi bankadan kredi alabileceğinizle ilgili bilgi edinebilirsiniz. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler