Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Türkiye'de yaşayan tüm insanların Sağlık Sigortası kapsamına alındığı bir sistemdir.


Genel Sağlık Sigortası (GSS) Türkiye'de yaşayan tüm insanların Sağlık Sigortası kapsamına alındığı bir sistemdir. Bu sisteme göre ülkede yaşayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer almak zorundadır. Bu bir zorunluluktur. İnsanların 'GSS istemiyorum' deme hakkı yoktur.
Herkes yaşama hakkı ve sağlık hakkına sahiptir. Bu düşünceden yola çıkılarak devlet tarafından vatandaşların sağlığı koruma altına alınıyor. 

GSS Primi Ödemek Zorunlu Mu?

Genel sağlık sigortası primi ödeme zorunluluğu geilr durumunuza ve gelir testi sonucunuza göre değişiklik göstermektedir. Sosyal güvenceniz yoksa yani SGK'ya bağlı bir sigortanız bulunmuyorsa, sigorta primlerinizi kendiniz ödemelisiniz. Bu durumda bir ödeme zorunluğu doğuyor. Hatta ödememeniz halinde hastanelerde tedavi provizyonunuz kapatılıyor ve her muayene için ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Ancak ödeme gücünüzün bulunmadığını gelir testi ile ispat ederseniz, Genel Sağlık Sigortası primi ödemek durumunda da kalmıyorsunuz.

Genel Sağlık Sigortası Ücretsiz Faydalanma Nasıl Olur?

Herhangi bir şekilde SGK kapsamında olan işçi, işveren, isteğe bağlı sigortalı, tarım sigortalısı gibi her türlü sigortalılar ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları Genel Sağlık Sigortası hizmetini ücretsiz olarak alırlar. Bunun yanı sıra tüm emekliler ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları da GSS hizmetini ücretsiz alır. Ayrıca 18 yaşın altındaki her Türk Vatandaşı da bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanır.  

Genel Sağlık Sigortasından Nasıl Faydalanılır?

GSS'den faydalanmak zorunda olan ancak sigortalı olmayanlar, Gelir Testi denilen bir test yaptırmak zorundalar. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan bu testte, ailenin toplam üyelerinin sayıları ve toplam gelir hesaplanır. Toplam gelirin durumuna göre de kişinin ödeyeceği sigorta pirimi belirlenir. Sigorta pirimi, gelirin yüzde 12.5'i kadardır. Ancak, kişi geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar herhangi bir pirim ödemezler.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Genel sağlık sigortasından kendime namına çalışanlar, sigortalı olarak bir yerde çalışanlar, isteğe bağlı sigortalılar, memurlar, 65 yaş ayılığı alanlar, şeref aylığı alanlar, işsizlik - kısa çalışma ödeneği alanlar faydalanabilir.

Genel Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Genel Sağlık Sigortası siteminde, mevcut sigortalı ve her türlü emekliler için herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ancak, sigortasız olanlar bu sistem ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı kazanırlar. Bu noktada belirtmemiz gerekirse, üç aylık bir GSS borcunuz bulunması durumunda hastane masraflarınız karşılanmaz. Bu nedenle de ödemelerinizin düzenli olarak yapılması şarttır.

İşsizler İçin Genel Sağlık sigortası Primi Ne Kadar? 2022

Genel sağlık sigortası işsiz biri için 2021 yılında 102 Türk lirası olarak ödeniyordu. 2022 yılında bu tutara yüzde 41 dolayında bir zam geldi ve tutar 150 TL'ye yükseldi. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler