Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Türkiye'de yaşayan tüm insanların Sağlık Sigortası kapsamına alındığı bir sistemdir.
Genel Sağlık Sigortası (GSS) Türkiye'de yaşayan tüm insanların Sağlık Sigortası kapsamına alındığı bir sistemdir.
Bu sisteme göre ülkede yaşayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer almak zorundadır. Bu bir zorunluluktur. İnsanların 'GSS istemiyorum' deme hakkı yoktur.

Herkes yaşama hakkı ve sağlık hakkına sahiptir. Bu düşünceden yola çıkılarak devlet tarafından vatandaşların sağlığı koruma altına alınıyor. 

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Ücretsiz Faydalanır?

Herhangi bir şekilde SGK kapsamında olan işçi, işveren, isteğe bağlı sigortalı, tarım sigortalısı gibi her türlü sigortalılar ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları Genel Sağlık Sigortası hizmetini ücretsiz olarak alırlar. Bunun yanı sıra tüm emekliler ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları da GSS hizmetini ücretsiz alır. Ayrıca 18 yaşın altındaki her Türk Vatandaşı da bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanır.  

Bunların dışında kalanlar ise, yani herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmayan, isteğe bağlı ya da tarım gibi sigortaları olmayanlar ise pirim ödeyerek bu hizmeti satın alır.

Genel Sağlık Sigortasından Nasıl Faydalanılır?

GSS'den faydalanmak zorunda olan ancak sigortalı olmayanlar, Gelir Testi denilen bir test yaptırmak zorundalar. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan bu testte, ailenin toplam üyelerinin sayıları ve toplam gelir hesaplanır. Toplam gelirin durumuna göre de kişinin ödeyeceği sigorta pirimi belirlenir. Sigorta pirimi, gelirin yüzde 12.5'i kadardır. Ancak, kişi geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar herhangi bir pirim ödemezler.

Genel Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

GSS siteminde, mevcut sigortalı ve her türlü emekliler için herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Ancak, sigortasız olanlar bu sistem ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı kazanırlar. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler