Güvenli Ödeme Çözümü: Sanal POS

Sanal POS hakkında bilgiler içeriyor.


E-ticaret sitelerinin güvenli ödeme çözümleri arasında sanal POS en önemli seçenek olarak görülmektedir. İnternet alışverişlerinde ödeme güvenliğinin sağlanmasına yönelik teknolojilerin gelişmesiyle sanal POS kullanımları da yaygınlaşmıştır. E-ticaret siteleri üzerinden yapılacak ödeme işlemleri için kredi kartı veya banka kartı ile güvenli ödemenin gerçekleştirilmesi için bu sisteme ihtiyaç duyulmaktadır.

‘’Point of Sale’’ kelimesinin kısaltılmış hali olarak bilinen POS, sanal POS teknolojisinin gelişmesiyle internet üzerinden de tıpkı gerçek mağazalarda kredi veya banka kartı ile güvenli ödeme yapılması ile benzer bir sistem kullanmaktadır. Ücretsiz sanal POS çözümleri ile öne çıkan firmalarla çalışarak bu alanda çok daha kısa sürede başarılı bir altyapı ve ödeme güvenliği elde edilmesi sağlanabilir. İnternet alışverişlerinin yaygınlaşması ile bu alanda gelişen yeni teknolojileri sanal POS yazılımlarında da daha güvenli ve hızlı işlem yapılmasını kolaylaştırmaktadır.
Sanal POS, internet üzerinden yapılacak alışverişlerin güvenli bir şekilde kredi kartları/banka kartı ile gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Dijitalde kullanılan POS cihazı olarak tasarlanan bu sistem, web sitelerinde hem mağazaların hem de müşterilerin öde güvenliğini sağlamaktadır. Çalışma prensibine bakıldığında ise POS, noktadan noktaya iletişimi sağlayarak güvenli ödemeyi gerçekleştirmektedir. ADSL, Dial – up ya da GPRS üzerinden banka hesapları (ATM) ile iletişime geçerek ödeme alınmasını sağlamaktadır.

Sanal POS Güvenli Mi?

SSL sertifikası ve 3D Secure ödeme güvenliği altyapılarının da kullanılması sanal POS kullanımı için güvenli ortamı sağlamaktadır. Güvenilir sanal POS hizmetlerini sunan PayTR gibi firmalar ile çalışarak, teknik destek ve entegrasyon konularında da sorunsuz olarak işlem gerçekleştirmeniz ve e-ticaret hedeflerinize daha kısa süre içinde ulaşmanız mümkündür. Dünya genelinde online satış gerçekleştiren hemen hemen tüm platformlar, e-ticaret kapsamında faaliyet gösterdikleri ülkelerin yasalarına göre bu kapsamda ürün ve hizmet satışı ile gelir elde etmektedir.

Sanal POS Bloke Olmuş Ne Demek?

Sanal POS kullanımı sırasında çalışma şekline göre farklı sorunlar veya hatalar alınabilmektedir. Bu sorunların çözümünde ise çalıştığınız banka veya sanal POS servis sağlayıcısı ile görüşmeniz gerekir. POS çalışma şekilleri arasında öne çıkan yöntemlerden bir de blokeli ya blokeli komisyonlu gibi seçenekler öne çıkmaktadır. Blokeli çalışma şeklinde bakıldığında POS cihazı üzerinden yapılan satışlar, hiçbir şekilde kesintiye uğramadan, belirlenen bloke gün sonrasında hesaba aktarılmasını ifade etmektedir.

E-ticaret faaliyetlerinde tercih edilen sanal POS işlemlerine yönelik tüm teknik sıkıntılar için çalıştığınız firmaların teknik destek ekiplerinden yardım almanız önerilmektedir. Bu nedenle sanal POS seçmeden önce tercih edeceğiniz firmanın kaliteli ve kesintisiz olarak teknik destek ve müşteri hizmetleri olanaklarına sahip olup olmadığını incelemeniz tavsiye edilmektedir.

Sanal POS Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Sanal POS entegrasyonu ile internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz satışlarınızda güvenli ve en hızlı şekilde sonuç almanız mükündür. E-ticaret hizmeti sunmakta olan sitelerin sanal POS üzerinden yapılan işlemleri ile hizmet alınan banka arasında iletişim kurulmasını sağlayan sistem olarak değerlendirilebilir. Kolay sanal POS entegrasyonu yapma yeteneklerine sahip firmalar ile çalışarak bu alanda çok daha başarılı sonuçlar alınması mümkündür. Hazır açık kaynak modülleri ile sanal POS ve ek ödeme kanallarının kolayca entegre edilerek ödeme almaya kısa sürede başlamanız önemlidir.

Gelişen teknoloji sayesinde sanal POS entegrasyonu konusunda da önemli yenilikler ve çözümler sunulmaya başlamıştır. Tüm bankalar için hazır altyapılar ve kolay entegrasyon gibi seçenekler sunan servis sağlayıcılarının çözüm önerilerinden yararlanabilirsiniz.

Sanal POS Ertesi Gün Ödeme Nedir?

Güvenli sanal POS hizmetleri kapsamında kullanılan altyapı ve teknolojiler sayesinde e-ticaret hizmetlerinin çok daha başarılı şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Ödeme kolaylığının sağlanması için sanal POS farklı çalışma şekillerine sahiptir. Bu çalışma prensipleri arasında ertesi gün ödeme avantajları dikkat çekmektedir. Yaygın olarak da tercih edilen bu sistem, kullanıcı ve ödeme güvenliği ile sanal POS yöntemi konularında deneyim sahibi sağlayıcılar ile sunulabilmektedir.

İşlemin gerçekleşmesinin ardında ertesi iş günü banka hesaplarına ödemelerin alınarak tahsilat için uzun süre beklenmek zorunda kalınmaz. Nakit akışının çok daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlayan bu sistem kapsamında sanal POS kullanıcılarının avantajlı şekilde ödemelerden yararlanması sağlanmaktadır. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen sanal POS sağlayıcılarının büyük oranda ertesi gün ödeme avantajları sunulmaktadır. Yurt dışı sanal POS gibi seçenekler ile ayrıca döviz üzerinden ödeme alma seçeneklerinin de öne çıkması son dönemde yurt dışı odaklı satış gerçekleştire e-ticaret firmalarının başarısında etkili olmaktadır.

Sanal POS Nasıl Alınır?

Sanal POS almak için baz kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Bu kriterleri sağlayanların sanal POS sağlayıcısı ve bankalar ile yapacakları anlaşmalar sonrasında kısa süre içinde internet satışlarını çok daha avantalı hale getirmeleri mümkündür. Dijital işlem kanallarının gelişmesi sayesinde başvuruların dijitalden kolayca yapılarak hızlıca firmanız için teklifler almanız da mümkündür. Sanal POS için gerekli belgelerin tamamlanması da bu kapsamda gerekli olacaktır.

Sanal POS almak için e-ticaret sitesi sahip olmak ve sanal POS kullanılması için gerekli diğer şartları taşımak gerekmektedir. SSL sertifikası, sözleşmeler ve hazır ürünlerin bulunması sanal POS almak için gerekli kriterler olarak değerlendirilebilir. Sanal POS için şahıs şirketleri veya ortaklı şirketler:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Vergi levhası,
  • Ortaklık sözleşmesi,
  • İmza sirküleri.

Ticari ortaklı şirkete sahip olanlar ise şu belgelere ihtiyaç duymaktadır:

  • Vergi levhası,
  • Ticaret sicil gazetesi,
  • İmza sirküleri.

Talep edilen ilgili tüm belgelerin dijital kanallar üzerinden yapılacak başvurularda kolayca ilgili birimlere iletilmesi de sağlanabilmektedir.

Sanal POS İçin Şirket Gerekli Mi?

Sanal POS, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme gerçekleştirdiğini tüm gerçek mağazalarda ve işyerlerinde olduğu gibi belirli bir işletmeye dayanmalıdır. Bu kapsamda şirket sahibi olmak gereklidir. Şirket sahibi olan kişilerin belirli evrak ile sanal POS kullanımım için istenen şartları da sağlamaları halinde işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. İnternet üzerinden bireysel satışların artmasının ardından gelen yenilikler olsa da bu kapsamda kendi e-ticaret siteleri üzerinden işlem yapmak isteyenlerin bu şartları sağlamaları gerekmektedir.

Sanal POS Komisyon Oranları Ne Kadar?

Sanal POS ücretleri ve komisyon oranları araştırılmadan işlem yapılması tavsiye edilmemektedir. Yurt içi ve yurt dışı işlemler için komisyon oranlarında değişiklik gösterdiği için hedef satış odaklarınıza göre en uygun sanal POS hizmetlerini tercih etmeniz önerilmektedir. Sanal POS çalışma şekli, servis sağlayıcısı ve diğer değişkenlere bağlı olarak komisyon oranları farklılık göstermektedir.

Çalışacağınız banka veya sanal POS servisinin en uygun oranlara sahip firmalar arasında olmasının yanı sıra deneyimi, teknolojik altyapısı ve yeterliliği ile entegrasyon ve teknik destek gibi konularda da uzmanlığına dikkat etmeniz önerilmektedir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler