Halkbank Altın Hesapları (2022)

Halkbank altın hesapları altın yatırımcılarına, yatırımlarını değerlendirmeleri adına vadeli ve vadesiz olarak iki seçenek sunan hesap türleridir.


Halkbank altın hesapları, yastık altında tuttuğunuz veyahut çeşitli şekillerde saklamış olduğunuz birikimlerinizi, altına çevirip paranızın değerini korumanıza yardımcı olan hesap türleridir. Paranızın enflasyondan en az şekilde etkilenmesi, güvenli bir şekilde saklanması ve dünyanın en güvenilir yatırım limanlarından biri olan altında değerlenmesi, bu hesaplar vasıtasıyla söz konusu olur. Halkbank altın hesapları sadece banka veya ATM üzerinden değil, aynı zamanda Halkbank internet bankacılığı ile 7/24 yönetilebilir. Öte yandan altın hesapları için herhangi bir komisyon ya da ekstra hesap işletim ücreti ödemeniz söz konusu olmaz.

Son dönemlerin en iyi yatırım araçlarından birisi olan altını al – sat yapmaktan, kuyumcular ile sürekli görüşmekten ve kâr yapmanız gereken saatlerde kuyumcular kapalı olduğu için zarar etmekten sıkıldınız mı? Eğer cevabınız evet ise sizlere banka yoluyla altın alım ve satım işlemlerinin nasıl yapılacağından bahsetmek isteriz. 
Halkbank altın hesapları hakkında tüm detaylar yazımızda yer alıyor. Böylelikle bu altın hesapları için saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmıyor. 

Halkbank Vadesiz Altın Hesabı

Halkbank vadesiz altın hesabı açabilmek için ilk koşul vadesiz TL hesabınızın banka içerisinde bulunuyor olmasıdır. İkinci koşul ise bu hesabın içerisine başlangıç olarak en az bir gram altın almaktır. Bundan sonra dilediğiniz miktarda altın alımı yaparak piyasa takip ve analiz sonrasında 7/24 alım satım yapabilirsiniz. Bu hesabı açabilmek için 18 yaş üstü olmanız şarttır. Eğer altında iseniz ebeveynleriniz ile birlikte vadesiz altın hesabı Halkbank şubesine giderek kolaylıkla açılabilir. Öte yandan herhangi bir gelir vergisi vb. unsur da karşınıza çıkmaz.

Halkbank Vadeli Altın Hesabı

Halkbank vadeli altın hesabı açabilmeniz için gerekli ilk koşul daha önceden açmış olduğunuz bir adet vadesiz altın hesabıdır. Kısacası banka içerisinde bir gram dahi olsa altın bulunan bir altın hesabınızın olması şarttır. Bundan sonra kolaylıkla vadeli altın hesabına geçiş yapabilirsiniz. Fakat vadeli altın hesabının ilk şartı ise 10 gramdan aşağı olmamak kaydıyla hesap içerisine yükleme yapmaktır. 10 gramı bulan altın miktarını vadeli altın hesabına yatırdıktan sonra kolaylıkla işlemlerinize başlayabilir ve vade koşullarını bankanız ile görüşebilirsiniz. Halkbank vadeli altın hesapları ancak banka şubelerinde müşteri temsilcileri ile görüşülerek açılabilir. Aksi şekilde hesap açılışı yapmak imkansızdır. Vadeli altın hesabından kesilecek tüm vergiler ve diğer işlemler altın cinsinden yapılmaktadır. Bunu bilerek hesap açılışı yapmanız sizin açınızdan sağlıklı olacaktır. 

Halkbank Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Halkbank altın hesabı nasıl açılır?” sorusuna yanıt arayan yatırımcıların öncelikle hangi altın hesabını açmak istediklerini belirlemeleri gerekir. Yukarıda yer alan bilgiler ışığında görüldüğü üzere Halkbank, iki farklı altın hesabı seçeneği sunar. Vadeli altın hesabı ve vadesiz altın hesabı, Halkbank altın hesabı türleridir. Altın hesap türlerine göre hesap açılışları ise aşağıdaki gibi yapılabilir:

Halkbank Vadesiz Altın Hesabı Açma:

  • Halkbank vadesiz altın hesabı açma işlemini; Halkbank şubeleri, Halkbank telefon bankacılığı ve Halkbank internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

  • Şubeler üzerinden yapılan işlemlerde kimlik götürmeniz şarttır. Telefon bankacılığı ile yapılan açılış işlemlerinde müşteri temsilcisi vasıtasıyla hesap açılışınızı sağlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden de “Yatırım Hesapları” bölümünden, “Yeni Hesap Aç” seçeneği sayesinde Halkbank vadesiz altın hesabı açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Vadesiz altın hesabını açmak adına; vergi levhası, ikametgah belgesi, fatura vb. belgelerin gerekliliği söz konusu değildir.

Halkbank Vadeli Altın Hesabı Açma:

  • Halkbank vadeli altın hesabı açma işlemi yalnızca Halkbank şubeleri üzerinden yapılabilecek bir işlemdir.

  • Halkbank şubelerine; nüfus cüzdanınız ve bir miktar para ile gitmeniz gerekir. Bu paranın Halkbank hesabınızda olması da hesap açılışı için geçerli bir durumdur.

  • 10 gram altın miktarı kadar nakit bulundurmanız hesap açılışı için yeterli olur.

  • Müşteri temsilciniz tarafından belge doğrulamalarınız yapılır ve ardından hesap vadeniz, hesaba dair diğer detaylar belirlenir.

  • Ardından hesap açılışı gerçekleşir ve hesap açılışının yapılmasının hemen ardından, hesabınızı Halkbank internet bankacılığı üzerinden yönetmeniz söz konusudur. Sadece açılış işlemleri için Halkbank şubelerine gitme durumu gereklidir. 

Halkbank Altın Hesabı Açmak Ücretli mi?

“Halkbank altın hesabı açmak ücretli mi?” gibi bir sorunun, altın yatırımcıları tarafından sıklıkla merak edilen sorulardan bir diğeri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Halkbank altın hesapları açarken tüketicilerin herhangi bir ücret ödemeleri söz konusu olmaz. Bu hesapların hesap işletim ücreti vb. ekstra kesintileri söz konusu değildir. Altın alım satım işlemleri dışında ödediğiniz herhangi bir ücret olmaz.

 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler