Halkbank ATM Havale ve EFT İşlemi Nasıl Yapılır? 2022

Halkbank ATM havale ve EFT işlemi, Bank24 olarak bilinen Halkbank ATM'lerinin ilgili menülerinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir.


Halkbank ATM havale ve EFT işlemi nasıl yapılır?” sorusu, direkt olarak Halkbank ATM’leri “Hesaba Para Gönderme” menüsü özelinde cevaplanması gereken bir sorudur.
 Halkbank ATM’leri hem kendi bünyesindeki banka hesaplarına hem de başka bankalardaki banka hesaplarına doğrudan para transferi yaparak, tüketicilerin önemli bir bankacılık işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilmelerine olanak sağlarlar. Belirli bir para gönderme işlem ücreti karşılığında yapılan bu işlemlerin gerçekleşebilmesi adına hem gönderici hem de alıcı kişinin hesap ve kişisel bilgilerine dair birtakım bilgiler istenir. Halkbank ATM havale ve EFT işlemi için istenebilecek temel bilgiler ise şu şekildedir:
  • Alıcının TC kimlik numarası,
  • Göndericinin TC kimlik numarası,
  • Göndericinin telefon numarası,
  • Alıcının hesap numarası veya IBAN numarası,
  • Eğer işlem hesap numarası ile yapılıyorsa alıcının şube kodu,
  • Alıcı hesabın bulunduğu banka,
  • Tutar bilgisi,
Gibi bilgiler, genel olarak Halkbank ATM havale ve EFT işlemi sırasında tüketicilerin ATM’ye girmeleri gereken bilgilerdir. İşlemlerinde devamında ATM tarafından farklı bilgilerin talep edilmesi de söz konusu olabilir. Peki, Halkbank ATM havale nasıl yapılır? Halkbank ATM EFT işlemi nasıl yapılır?

Halkbank ATM Havale Nasıl Yapılır?

“Halkbank ATM havale nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayan tüketiciler, Halkbank’ın “Hesaba Para Gönderme” menüsü ile kartlı veya kartsız olarak herhangi bir Halkbank hesabına hızlı bir şekilde para gönderebilirler.
 
Halkbank ATM’lerinden havale yapmak istiyorsanız öncelikle sizin Halkbank müşterisi olmanız ve gönderim yapacağınız kişinin de Halkbank müşterisi olması gerekir. Aksi hallerde göndereceğiniz kişi farklı bir banka müşterisi ise işlem EFT işlemi olarak tanımlanır.
 
Halkbank ATM havale işlemi için öncelikle kartınızı ATM’ye takınız ve ardından ana menüde “Hesaba Para Gönderme” seçeneğine doğru ilerleyiniz. Karşınıza çıkan ekranda; alıcının TC’si, telefon numaranız, hesap veya IBAN bilgileri, tutar bilgisi ve sizden istenen diğer bilgileri doğru bir şekilde ilgili alanlara giriniz. Doğru tuşlamaları yapmanızın ardından Halkbank ATM havale işlemi gerçekleşir ve para belirtmiş olduğunuz hesaba aktarılır.
ÖNEMLİ NOT: Halkbank ATM’lerinden yaptığınız havale işleminin ücreti, göndermiş olduğunuz tutardan kesilmez. Bu tutarı ekstra olarak göndereceğiniz tutarla birlikte yatırmanız gerekir. Örneğin; göndereceğiniz tutar 100 lira ise gönderim ücreti de 10 TL ise ATM’ye 110 TL tutarında parayı toplu bir şekilde yatırmanız gerekir.

Halkbank ATM EFT Nasıl Yapılır?

Halkbank ATM EFT nasıl yapılır?” gibi bir konunun da para gönderimi yapacak olan tüketiciler tarafından merak konusu olduğunu belirtmek söz konusudur. ATM üzerinden yapılan EFT işlemleri için yine karşı tarafın; IBAN ya da hesap no, hesabının bulunduğu bankanın adı, TC kimlik numarası, gönderici TC kimlik numarası ve daha birçok bilgi istenebilir. Bu bilgilerin önceden edinilmesi önemli gerekliliklerden biridir.
 
Halkbank ATM’lerinden EFT yapmak istiyorsanız, karşı tarafta bulunan kişinin farklı bir bankanın müşterisi olması gerekir. Karşı taraf ile yapacağınız para transferi bu sefer EFT olarak gözükmektedir. Kartınızla ATM’ye giriş yaptığınızda “Hesaba Para Gönderme” kısmında “Başka Banka Hesabına Transferseçeneğini seçmeniz gerekir. Sonrasında IBAN, SMS doğrulamaları ve ATM’nin sizden istemiş olduğu bilgilerin girişini yapmanız gerekir. Ardından para karşı tarafa iletilir ve havale işleminde olduğu gibi EFT işleminde de para gönderim ücretini ekstra olarak yatırmanız gerekir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler