Halkbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama 2022

Halk Bankası ve Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi (BES) katılımcısı nasıl olunur? Başvuru ve başvuru sorgulama nasıl yapılır? Bu yazımızda bulabilirsiniz.


Halkbank bireysel emeklilik başvurusu yapmak ve sorgulamak isteyen katılımcılar, Halkbank’ın bireysel emeklilik sisteminde sunmuş olduğu emeklilik planlarını araştırıyor. Halkbank, ülkemizin önemli bankaları arasında yer alıyor ve kendisini her zaman güncelleyerek müşteri memnuniyeti oluşturmayı hedefliyor. Bireysel emeklilik sistemi ortaya çıktığından beri de bu alanda önemli çalışmalar yapan banka, Türkiye Hayat Emeklilik acentesi olarak katılımcılarına bireysel emeklilik hizmeti sunmaya devam ediyor.
 Biz de bu yazımızda “Halkbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konusunu inceleyeceğiz. Ondan öncesinde ise “Bireysel emeklilik nedir? Türkiye Hayat Emeklilik – Halkbank ilişkisi nedir? Halkbank – Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik avantajları nelerdir? Bireysel emeklilik sisteminde fonların ve devlet katkısının önemi nedir?” gibi merak ettiğinizi düşündüğümüz temel konular hakkında bilgiler sunacağız.

Halkbank bireysel emeklilik sistemi nedir?

Halkbank bireysel emeklilik sistemi, Türkiye Hayat Emeklilik şirketi için yürütülen bir bireysel emeklilik acenteliği işlemidir. Genel olarak bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi vermemiz gerekirse, geleceğiniz için şimdiden para biriktirmenizi, tasarruf yapmanızı sağlayan bir alternatif emeklilik sistemi olarak karşımıza çıkar. Bankalar kanalı ile yapılabileceği gibi emeklilik şirketleri aracılığıyla da yapılabilir. Bu noktada belirtmemiz gerekir ki Halkbank, Türkiye Hayat Emeklilik adına faaliyet yürütür. Yani siz Halkbank üzerinden bireysel emeklilik işlemlerinizi gerçekleştirirken aslında arka planda sözleşmenizin tarafı Türkiye Hayat Emeklilik olacaktır.
 
Halkbank / Türkiye Hayat tarafından sunulan hizmetler, paketler halindedir. Bu paketlerden hangisini seçeceğiniz ise yapacağınız katkı payı ödemesine göre şekillenecektir.  Örneğin 229 TL’lik bir yatırım öngörmüşseniz buna uygun olan bir emeklilik paketini, 2.493 TL’lik bir ödeme öngörmüşseniz de buna göre olan bir emeklilik paketini seçersiniz ve bireysel emeklilik katılımına başlayabilirsiniz.

Halkbank – Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı nedir?

Türkiye Hayat Emeklilik, bireysel emeklilik sisteminde katkı payı toplanmasında, fon yönetiminde ve devlet katkısında ekinde aracı bir kurumdur. Devlet katkısı tutarını anlatmamız gerekirse, en basit haliyle 100 TL tutarında bir katılım payı ödediğinizde devletin size 30 TL katkı payı yapmasıdır. Elbette bu en düşün tutar olarak karşımıza çıkar. Dilerseniz, 500 TL yatırarak aylık olarak 150 TL devlet katkısı tutarı da elde edebilirsiniz. Böylece aylık bazda 650 TL tutarında bir birikime sahip olabilirsiniz.
 
Türkiye Hayat’da da basit bir hesaplama yapmamız gerekirse, biz Halk Plan üzerinden anlatımımızı gerçekleştirelim. Aylık asgari katkı payı olan 229 TL üzerinden ve 10 yıllık bir süre ile hesaplamaya başlarsak; 229 aylık katkı payı x 120 ay = 27.480 TL toplam birikim olarak hesaplama sonucu ortaya çıkacaktır. Böylece ortaya hesap edilebilecek toplam katkı payı çıkar. 27.480 TL birikim tutarı x %30 devlet katkı oranı = 8.244 TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanır. Emekli olarak sistemden ayrılmanız durumunda 27.480 TL birikim tutarı + 8.244 TL devlet katkısı + (Fon getirisi bu hesapta hesaplanmamıştır) = 35.644 TL ile sistemden emekli olursunuz.
 
Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının önemini ve özelliklerini detaylı şekilde sizlere sunduk.

Halkbank – Türkiye Hayat 3 yıllık devlet katkısı tutarı

Halkbank / Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde 3 yıl kalarak, isteğinizle sistemden ayrılırsanız, yine Halk Plan ile sistemde olduğunuzu varsaydığımızda, 229 TL katkı payı x 36 ay = 8.244 TL olarak hesaplanır. 8.244 TL birikim tutarı x %30 = 2.473.20 TL devlet katkısı tutarı x yüzde 15 = 370,98 TL devlet katkısı hesaplanacaktır. Bu durumda 8.244 TL birikim + 370,98 TL devlet desteği + (Fon getirisi hesaplanmamıştır) = 8.614,98 TL ile sistemden ayrılırsınız.

Halkbank – Türkiye Hayat Emeklilik 6 yıllık devlet katkısı tutarı

Halkbank – Türkiye Hayat Emeklilik aracılığıyla sistemde 6 yıl kalmanız halinde, yine Halk Plan paketinde bulunmanız durumunda, 229 TL aylık katılım payı x 72 ay = 16.448 TL toplam birikim tutarı olarak hesaplanır. O halde 16.448 TL birikim tutarı x %30 devlet katkısı oranı = 4.946,40 TL devlet katkısı tutarı ortaya çıkacaktır. Ancak sistemden 6 yılın sonunda çıkacağınız için devlet katkısının sadece yüzde 35’ine sahip olabileceksiniz. Bu durumda 4.482 TL devlet katkısı x %35 = 1.731,24 TL olarak hesaplanacaktır. 16.448 TL birikim tutarı + 1.731,24 TL devlet katkısı tutarı = 18.179,24 TL alarak sistemden ayrılmanız mümkün olmaktadır.

Halkbank – Türkiye Hayat Emeklilik 10 yıllık devlet katkısı tutarı

Halkbank / Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde 10 yıllık bir süre geçirip emekli olmadan ayrılmak istediğiniz durumdaki senaryodan bahsedelim. Halk Plan paketinde bulunduğunuz durumda aylık 229 TL aylık katkı payı x 120 = 27.480 TL toplam birikim tutarı hesaplanır. Devlet katkısı için 27.480 TL toplam birikim x %30 devlet katkısı oranı = 8.244 TL devlet katkısı tutarı hesaplanır. Sonucunda 56 yaş kriterini sağlamadığınızdan emekli olmadan sistemden ayrılacağınızı düşünürsek, devlet desteği tutarının yüzde 60’ını alabilirsiniz. 8.244 TL devlet katkısı tutarı x %60 devlet katkısı oranı = 4.946,40 TL devlet desteği tutarı kalacaktır. Sistemden ayrıldığınızda 27.480 TL toplam birikim + 4.946,40 TL devlet desteği = 32.426,40 TL tutarında bir birikiminiz olacaktır.

Halkbank – Türkiye Hayat Emeklilik emekli olunduğunda devlet katkısı tutarı

Halkbank / Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde 10 yıllık bir süre geçirip emekli olabileceğiniz senaryodan bahsedelim. Halk Plan paketinde bulunduğunuz durumda aylık 229 TL aylık katkı payı x 120 = 27.480 TL toplam birikim tutarı hesaplanır. Devlet katkısı için 27.480 TL toplam birikim x %30 devlet katkısı oranı = 8.244 TL devlet katkısı tutarı hesaplanır. Emekli olabileceğiniz için yüzde 30 devlet katkısı oranının tamamını hak edersiniz. Sistemden emekli olarak ayrıldığınızda 27.480 TL toplam birikim + 8.244 TL devlet desteği = 35.724 TL tutarında bir birikiminiz olacaktır.

Halkbank – Türkiye Hayat bireysel emeklilik planları nelerdir?

Halkbank’ın da diğer firmalar ve bankalar gibi bireysel emeklilik sistemi tasarrufları için hazırlamış olduğu bireysel emeklilik paketleri bulunur. Gerek yaptığınız yatırım miktarına göre gerekse kendi tercih ve isteklerinize göre bu paketlerde bulunan fonları tercih ederek yatırımınızı artırmaya çalışabilirsiniz. Şimdi bu ürünleri kısaca inceleyelim.

Halkbank 18 yaşından küçüklere Gençliğin BES’i Planı

Halkbank / Türkiye Hayat Emeklilik 18 – 26 yaş arasındaki gençler için Gençliğin BES’i Planı’nında gençlerin avantajına olacak bir yatırım imkânı sunuyor. Aylık asgari katlı payı sadece 50 TL olarak planlanan bu pakette, gençlerin yarınları için sorumluluk alarak birikim yapmaları amaçlanıyor. Gençliğin BES’i Emeklilik Planı kapsamında yönetim gider kesintisi ve ödemeye ara verme kesintisi uygulanmamaktadır.  Ertelenmiş giriş aidatı ise katılımcının ilk 5 yıl içerisinde sistemden erken ayrılması durumunda birikimi üzerinden yapılır. 

Halkbank Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi Halk Plan

Halkbank – Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik Halk Plan’a 18 yaşını doldurmuş ve medeni haklarından yoksun bulunmayan herkes katılabilir. Aylık asgari katkı payı 229 TL olarak hesaplanmıştır. Bu tutar sabit değildir; ilki 2021 yılı Ocak ayında olmak üzere her yılın Ocak ayında TÜFE artış oranı kadar artırılacaktır. Halk Plan kapsamında yapılacak yönetim gider kesintisi, ödemeye ara verme kesintisi ve ertelenmiş giriş aidatı, katılımcının birikimi üzerinden ilk 5 yıl içsinde yapılacaktır. 
 
Fon toplam gider kesintisi ise sözleşme yürürlük süresince uygulanmaktadır. Ertelenmiş giriş aidatı ilk beş yıl içinde erken ayrılma ya da başka şirkete sözleşmeyi taşıma durumunda aylık asgari brüt ücretin yüzde 42,5’i kadar ayrılma tarihinde birikiminizden düşecektir. Yönetim gider kesintisi ise aylık 5 TL olarak belirlenmiştir ve katılımcının sözleşmesinde bulunan birikim tutarından düşecektir. Ara verme kesintisi ise yine her tam ay için 5 TL olarak belirlenmiştir.

Halkbank Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi Çalışan Ev Hanımları Planı

Halkbank bireysel emeklilik sistemi Çalışan Ev Hanımları Planı ile kadınlar, küçük tasarruflar yaparak geleceklerine basitçe katkı sağlayabilirler. Aylık asgari katkı payı tutarı 175 TL olarak belirlenen bu planda, ilki 2022 yılının Ocak ayı olmak üzere her yılın aynı ayında TÜFE oranında katkı payında artış yapılacaktır. Çalışkan Ev Hanımları Planı kapsamında yapılacak Yönetim Gider Kesintisi, Ödemeye Ara Verme Kesintisi ve Ertelenmiş Giriş Aidatı katılımcının birikimi üzerinden İlk 5 yıl içerisinde yapılacaktır. Fon toplam gider kesintisi ise, sözleşme yürürlük süresince uygulanmaktadır. Yönetim gider kesintisi tutarı ayda 1 TL, Çıkışa ertelenmiş giriş aidatı ise 2021 yılında 150 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ara vermek isterseniz de tam aylarda 2 TL birikiminizden düşecektir.

Halkbank Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi Halk Premium Emeklilik Planı

Halkbank bireysel emeklilik sistemi Halk Premium Emeklilik Planı’na 18 yaşından büyük ve medeni haklarından faydalanabilen tüm Halkbank müşterileri katılabilir. Burada dikkat edilecek husus ise Halkbank müşterisi olma zorunluluğudur. Aylık asgari katkı payı tutarı 814 TL olarak belirlenmiştir. Halk Premium Emeklilik Planı kapsamında yapılacak yönetim Gider Kesintisi, Ödemeye Ara Verme Kesintisi ve Ertelenmiş Giriş Aidatı katılımcının birikimi üzerinden ilk 5 yıl içerisinde yapılır. Yönetim gider kesintisi olarak ilk beş yıl için aylık 2 TL, çıkışa ertelenmiş giriş aidatı için 1.250 TL ve ara vermeniz durumunda da ara verme kesintisi olarak aylık 8 TL kesinti birikiminizden düşer.

Halkbank Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi Ayrıcalıklı Emeklilik Planı

Halkbank bireysel emeklilik sistemi Ayrıcalıklı Emeklilik Planı’na 18 yaşından büyük ve medeni haklarından faydalanabilen tüm Halkbank müşterileri katılabilir. Aylık asgari katkı payı 2021 yılı brüt asgari ücreti olan 3.578 TL’dir. Bankanın internet sitesinde olan tutar 2020 yılının brüt asgari ücretidir. Ancak aradığımızda 3.578 TL’nin katkı payı olduğunu doğruladılar. Ayrıcalıklı Emeklilik Planı kapsamında yapılacak Yönetim Gider Kesintisi, Ödemeye Ara Verme Kesintisi ve Ertelenmiş Giriş Aidatı katılımcının birikimi üzerinden ilk 5 yıl içerisinde yapılır. Fon toplam gider kesintisi ise, sözleşme yürürlük süresince uygulanmaktadır. Ancak yönetim gider kesintisi bu planda bulunmuyor. Ara verme durumunda ilk beş yıl için 20 TL kesinti öngörülmüştür. Çıkışa ertelenen giriş aidatı ise 1.250 TL’dir.

Halkbank Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi Duru Plan

Halk Bankası Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi Duru Plan’da hassasiyetlere önem veren duyarlı katılımcılar yer alabilirler. Planın aylık asgari katkı tutarı 229 TL olarak belirlenmiştir. Her yılın Ocak ayında TÜFE oranında artış öngörülür. Duru plan kapsamında yapılacak Yönetim Gider Kesintisi, Ödemeye Ara Verme Kesintisi ve Ertelenmiş Giriş Aidatı katılımcının birikimi üzerinden İlk 5 yıl içerisinde yapılacaktır. İlk beş yıl için yönetim gider kesintisi ayda 5 TL, ara verme durumunda ara verme kesintisi 5 TL ve çıkışa ertelenmiş giriş aidatı ise 1.250 TL’dir.
 
Fon toplam gider kesintisi ise, sözleşme yürürlük süresince uygulanmaktadır. Fon karma seçeneği ile 4 fon burada kullanıcıya sunulur. Katılım Standart EYF, Katılım Dinamik Değişken EYF, Katılım Hisse Senedi EYF ve Altın Katılım EYF. Bunlardan birini seçmeye kullanıcılar 0 Katılım Standart EYF tercih etmiş sayılır.

Halkbank – Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi KOBİ – Esnaf Plan

Halkbank / Türkiye Hayat Emeklilik bireysel emeklilik sistemi Kobi – Esnaf Planı, 18 yaş üzerinde ve medeni haklarından yoksun bulunmayan Halkbank KOBİ müşterilerince tercih edilebilir. Aylık asgari katkı payı 229 TL olup her Ocak ayında TÜFE oranında güncellenecektir.
 
Kobi Esnaf plan kapsamında yapılacak Yönetim Gider Kesintisi, Ödemeye Ara Verme Kesintisi ve Ertelenmiş Giriş Aidatı katılımcının birikimi üzerinden İlk 5 yıl içerisinde yapılacaktır. İlk beş yıl için yönetim gider kesintisi olarak aylık 5 TL kesinti yapılacaktır. Eğer ilk beş yılda sözleşmenizi farklı bir şirkete taşır ya da iptal ederseniz toplam 1.250 TL çıkışta giriş aidatı ödemeniz gerekecektir. Bu tutar birikiminizden kesilir. Bunun yanında ara vermeniz halinde 5 TL ara verme kesintisi yapılır.

Halkbank – Türkiye Hayat bireysel emeklilik avantajları nelerdir?

Halkbank – Türkiye Hayat bireysel emeklilik sisteminde bankanın sağladığı bazı avantajlar bulunabilir. Örneğin Halk Premium Emeklilik Planı içinde düşük yönetim gider kesintisi gibi avantajlar sunulabilir. Buna benzer avantajlar mutlaka bankalar tarafından sunulmaktadır. Bunun için bankanızla görüşmenizi öneririz. Ama sistem de kendi içinde birçok avantaj sunuyor. Devlet katkısı ile yüzde 25’lik bir ek geliri elde edersiniz. Fonlar yardımıyla daha fazla getiri sağlama olanağı bulursunuz. Güvenli ve şeffaf bir sistem olması nedeniyle gözünüz arkada kalmadan yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Daha detaylı olarak avantajları incelemek isterseniz “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Halkbank – Türkiye Hayat bireysel emeklilik başvuru şartları nelerdir?

Halkbank – Türkiye Hayat bireysel emeklilik başvurusu için sistemin içinde bulunan bazı şartları da bilmemiz gerekiyor. Özellikle 18 yaş altı katılımcılar için belirli şartlar getirilmiş durumda. 18 yaş altı katılımcılar, kendi adları ile sistemde bulunsalar da kendi adlarına ödeme yapamazlar. Veli ya da vasileri onlar adına ödeme gerçekleştirebilir. Bu tür emeklilik paketlerine 19 yaşından gün almış katılımcılar katılamaz ve 19 yaşından gün aldıklarında diledikleri farklı paketlere kendileri geçiş yapabilirler. Bunun dışında bireysel emeklilik sistemine başvuru yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Mavi Kart sahibi olmak ve medeni hakları kullanabilir olmak şartları yeterlidir.

Halkbank bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Halkbank bireysel emeklilik başvurusu yapmak için en yakın Halkbank şubesine gidebilir ve bilgi alabilirsiniz. Size en yakın Halkbank şubesinin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Halkbank Şubeleri sayfamız üzerinden ilinizi ve ilçenizi seçerek kolayca şube adreslerine erişebilirsiniz. Aynı zamanda şubeler gitmeden de işlemlerinizi halletmeniz mümkün. Halk Bankası İletişim sayfasındaki formu doldurmanız durumunda bölgenizde bulunan Türkiye Hayat yetkilisi size ulaşacak ve dilediğiniz bilgileri ondan almanız mümkün olacaktır. Başvurunuz için bir diğer adres de Türkiye Hayat Emeklilik Bireysel Emeklilik Başvuru sayfasıdır. Yine burada bulunan formu doldurarak da yetkilinin sizi aramasını sağlayabilirsiniz.
 
Daha fazla bilgiye ulaşmak ve diğer firmalar / bankalar için de başvuru durumlarını değerlendirmek isterseniz “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Başvuru Numaraları

Aşağıdaki telefon numaraları üzerinden de bireysel emeklilik başvurusu ile ilgili bilgi almanız mümkün olacaktır.

Halkbank iletişim merkezi numarası: 0 850 222 0 400
Türkiye Hayat Emeklilik müşteri ilişkileri numarası: 0 850 222 20 20
 

Diğer Makaleler