Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı 2022

Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı, geleneksel vadeli mevduat hesap sisteminde olan ve önemli faiz oranlarıyla paranızı arttırarak biriktirmenize olanak sağlayan bir mevduat hesap türüdür.
Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı; Türk lirası, euro ve dolar cinsinden olan birikimlerinizi belirli faiz oranlarıyla her geçen gün katlamanıza olanak sağlayan hesaplardır. Birikimli mevduat hesapları sayesinde paranızın uzun süre boyunca birikim unsuru olarak kullanılması, yüksek faiz oranlarıyla da her geçen gün çok ciddi miktarlarda değerlenmesi söz konusudur. Öte yandan paranızı evde, kasanızda veya herhangi bir yerde saklamanız ciddi bir risk teşkil edecektir. Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı sayesinde paranızın hem banka ortamında güvenle saklanması hem de her geçen gün üstüne çok daha fazla bir tutarın eklenmesi söz konusu olacaktır.
 Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı açmadan önce bu hesabın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız ise bu hesabı açıp açmama kararını çok daha bilinçli bir şekilde vermenize olanak sağlar. Söz konusu birikim hesabına dair önemli detaylar ve özellikler ise şu şekildedir:
  • Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı vade konusunda esnek bir hesap olarak ifade edilemez. Bunun nedeni ise Halkbank tarafından birikimlerinizin sürekliliğini korumaktır. En az 3 yıl, en fazla 10 yıl özelinde bu hesabı kullanma sözü vermeniz gerekir.
  • Belirlediğiniz vade sayısı boyunca 3 ayda bir veya ayda bir defa olarak kredi kartınız veya banka hesaplarınızdan belirlemiş olduğunuz birikim tutarı tahsil edilir.
  • En az 50 TL, euro veyahut dolar cinsinden yatırımla başlamanız gerekir.
  • Faiz getirisinin sürekliliği için belirlenmiş olan vade süresi boyunca para çekme işlemi yapılamaz. Ana paranın belirlenen vadeden önce çekilmesi durumunda ise ne yazık ki hesabın faiz özelliği bozulur.
  • Yılda bir defa hesabınızda biriken faiz tutarını nakit olarak alma hakkınız vardır.
  • Hesap için belirlenmiş olan faiz tutarı piyasa koşullarına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle her yıl aynı faiz oranından yararlanmayacağınızın bilincinde olmanız gerekir.
  • Hesabınızdan istediğiniz an para çekme hakkınız vardır ancak faiz bozulacaktır.
  • Ödemelerin otomatik olarak alınması nedeniyle ödeme takibi gibi bir derdiniz olmaz.
Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı özelinde önem taşıyan detaylar yukarıdaki gibidir. Peki, Halkbank birikimli mevduat hesabı faiz oranları nedir? Halkbank birikimli mevduat hesabı nasıl açılır?

Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı faiz oranları konusunda her yıl değişen veya bazı durumlarda yıl içerisinde değişen oranların olduğunu belirtmekte fayda vardır. Faiz oranlarının 2022 yılı ilk çeyreğinde ,5 ila aralığında değişim gösterdiğini söylemek mümkündür. Söz konusu faiz oranları, tercih ettiğiniz vadeye göre ve yatırım yaptığınız tutara göre değişim gösterebilir. Faiz oranlarının yıllar veya dönemsel olarak değişim göstermesinin nedeni ise piyasa koşullarıdır. Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı faiz oranları hakkında çok daha detaylı bilgileri, Halkbank şubeleri sayesinde alabilirsiniz.

Halkbank Birikimli Mevduat Hesaplama

Halkbank Birikimli Mevduat hesaplama işlemi ile yapacağınız yatırımların aylık veya yıllık getirilerinin ne kadar olacakları hakkında ön bilgi edinmeniz mümkündür. Örnek olarak yapılan hesaplama şekli aşağıdaki gibidir:
Yatırım Tutarı Vade Faiz Getirisi
50.000 TL 181 Gün 3.306,97 TL
100.000 TL 181 Gün 6.613,94 TL
50.000 TL 92 Gün 1.646,23 TL
100.000 TL 92 Gün 3.292,47 TL
50.000 TL 55 Gün 1.002,05 TL
100.000 TL 55 Gün 2.004,11 TL
 

Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı nasıl açılır?” sorusu, tüketiciler tarafından en çok merak edilen sorulardan biridir.
 
Direkt olarak Halkbank tarafından sunulan ve adı “Birikimli Mevduat Hesabı” olarak bilinen bu ürüne sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken, size en yakın Halkbank şubelerine nüfus cüzdanınızla birlikte gitmektir. Eğer Halkbank’ın Birikimli Mevduat Hesabı ile çok yakın özelliklere sahip olan farklı ancak internet bankacılığı ile açılabilen “e-Vadeli Mevduat Hesabı” açmak istiyorsanız da Halkbank Mobil uygulaması veyahut internet sayfasını kullanabilirsiniz.
 
Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı açma işlemi yapabilmeniz adına Halkbank şubelerinden faydalanmanız, çok daha kesin bilgiler elde etmenize ve soru işaretlerinizi çok daha net bir şekilde gidermenize neden olacaktır. Halkbank şubelerine giderek, “Müşteri İlişkileri” bölümü için sıra almanız durumunda Birikimli Mevduat Hesabı açma işleminiz başlatılacaktır. Hesabı açabilmeniz adına yanınızda nakit tutar veyahut Halkbank hesabınızda ya da kredi kartınızda 50 TL, USD ve euro değerinde tutar olması da şarttır.

Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı Kapatma

Halkbank Birikimli Mevduat Hesabı kapatma işlemi yapabilmeniz adına en kısa yöntem, direkt olarak hesabın vadesi dolmadan para çekme talebinde bulunmaktır. Para çekme talebini vade günü gelmeden iletmeniz durumunda zaten hesap otomatik olarak özelliklerini durdurur. Bununla birlikte Halkbank Dialog Hattı, internet bankacılığı ve şubelerine müracaat ederek, hesap kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler