Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Halkbank bitcoin ve kripto para hesabı var mı? Nasıl açılır? Bitcoin bozdurma nasıl yapılır? Makalemizde bu sorulara değineceğiz.


“Halkbank’ın bitcoin veya altcoin hesapları var mı? Varsa Halkbank kripto para hesabı nasıl açılır?” Bu ve benzeri sorular kripto para dünyasına adım atmak isteyen ya da hali hazırda kripto para sisteminde olup bankalardan kripto para işlemleri yapmak isteyen müşterilerin sürekli aklında. Son dönemlerde kripto para piyasaları oldukça hareketli. Özellikle bitcoin, ethereum ve diğer altcoinler ülkemizde popülerliğini arttırıyor. Bu noktada da bu kripto paraların birer para birimi olarak kullanılmasının mümkün olup olmadığı sorusu akıllara geliyor. Teknik olarak bu varlıklara para birimi diyemesek de değer barındıran varlıklar olduklarını kabul ediyoruz. Ancak yine de biz kolay anlaşılması için bu varlıklara para birimi diyelim ve makalemizde Halkbank bitcoin hesabı açılıp açılamayacağını ve diğer merak edilen soruları yanıtlamaya çalışalım.
 İlk kez 2008 yılında ortaya çıkan Bitcoin ile gelişen bir pazar Blockchain para sistemi. Ülkemizde ise son yıllarda artarak ilgi görmeye devam ediyor. Elbette bunun en önemli sebebi yatırımcıların Türk lirasına ve döviz birimlerine güveninin olmamasıdır. Üstelik kripto paraların iz bırakmadan ve süratle el değiştirebilmesi de bu yatırım isteğinin altında yatan nedenlerden. Pek çok kişi halihazırda ülkemizde bulunan kripto para piyasalarında kripto para birimlerinin alışverişini yapıyor. Ancak bir kesim var ki henüz bu kripto para borsalarından haberdar değil. Bu yüzden de bankalar kanalı ile bu pazara giriş yapmak ve kripto para yatırımı yapmak istiyor. Bu nedenle de ortaya “Halkbank bitcoin ve kripto para hesabı var mı? Halkbank kripto para ve bitcoin satışı yapıyor mu?” gibi sorular çıkıyor. Hemen bu soruların yanıtlarını vermeye başlayalım.

Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Açtırılabilir Mi?

Halkbank kripto para ve bitcoin hesabı açılabilir mi, bunu inceleyelim. Halkbank, ülkemizdeki devlet bankaları arasında bulunan bir banka. Buna binaen pek çok müşterisi olduğunu da belirtelim. Kripto paralardan bitcoin ve altcoinler için yatırımcıların Halkbank ile çalışmak istemesi ise oldukça makul bir düşünce. Halkbank, kripto paralar piyasalarından para çekmek ya da kripto para borsalarına para yatırmak için bir aracı olarak düşünülebilse de kripto para, bitcoin ya da altcoin hesapları açılabilecek bir banka değildir. Sadece Halkbank değil, ülkemizdeki hiçbir banka bitcoin ya da altcoin hesapları açamazlar. Zira bankacılık kanunlarımız ve BDDK hükümleri Halkbank’ın krediler veren, mevduat hesapları açabilen bir banka olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle de Halkbank kripto para ve bitcoin hesabı açılmayacaktır. Zaten merkeziyetçi bir yapıda olmayan kripto para birimlerine de bir banka üzerinden işlem yapılması düşünülemezdi.
 
Bu konuyla ilgili sizin için hazırlamış olduğumuz “Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?” isimli makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Alınır?

Bankacılık kanunları gereği ve BDDK kuralları sebebiyle Halkbank bitcoin ve kripto para satışı yapamaz. Ancak az sonra değineceğimiz gibi Halkbank da kripto alışverişi içinde önemli bir yer tutar. Fakat bu yer tutma, direkt olarak bünyesinde bir kripto para hesabı açmak şeklinde olmayacaktır.. Halkbank, bu sistem içerisinde sadece aracılık hizmeti sunan bir bankadır.

Halkbank Kripto Para – Bitcoin Bozdurulabilir Mi?

Halbank, kripto para ve bitcoin kripto paralarını doğrudan satın almaz ya da bozmaz. Müşterinin kripto para alması ya da elinde bulunan kripto parasını satması için bir kripto para borsasına ihtiyacı bulunur. Bu da elbette bir yanda alıcının diğer yanda satıcının olduğu bir komplike yapı olmak zorundadır. Bu yapı da kripto para borsası olarak nitelenir. Yatırımcı, kripto para piyasasına girerek elinde bulunan kripto parayı satmak isteyecek ya da elinde bulunan parayla kripto parayı satın almak isteyecektir. Güncel kur üzerinden yapılan alış ya da satış sonrasında borsadaki hesabında bir para biriminden para bulunur. Eğer kripto para satış işlemi yani bozdurma işlemi yapmışsa ve parasını çekmek istiyorsa Halkbank ya da diğer bankalar burada devreye girerler. Borsada bulunan TL ya da döviz hesaplarından Halkbank hesaplarına paralarını transfer edebilirler. Elbette TL ya da döviz hesaplarından borsaya para da gönderebilirler. “Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Bozdurulur?” yazımızda konuyla alakalı daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.
 
Siz de kripto para borsalarına para göndermek ya da bozdurduğunuz paranızı hesabınıza çekmek istiyorsanız bir banka hesabına ihtiyacınız olacaktır. Halkbank’tan hesap açmak isterseniz Halkbank Hesap Açma sayfasından hesabınızı nasıl açacağınızı öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz de Halkbank şubelerine uğrayabilirsiniz. Halk Bankası Şubeleri sayfamızda il ve ilçe bilgilerini girerek basit bir arama yaparak yaşadığınız yerdeki Halkbank şubelerinin adreslerini, telefon numaralarını öğrenebilirsiniz.

Halkbank Bitcoin – Kripto Para Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kripto para, bitcoin ya da altcoin alabilmek için Halkbank ya da bir bankadan ziyade bir kripto borsasına ihtiyacınız olduğundan bahsetmiştik. Fakat blockchain sisteminde bankalar da önemli bir yer tutar. Zira borsalarda el değiştiren paraların bankacılık sistemine girmesi gerekir ki elinize ulaşabilsin. BTC Türk, Paribu gibi Türk sistemler ve Binance gibi yabancı kripto para borsalarından Halkbank hesaplarınıza paranızı çekebilirsiniz. Özellikle BTC Türk, ülkemizde fazlaca bilinen bir kripto para piyasası. Pek çok banka ile anlaşması olan BTC Türk’ün henüz Halkbank ile anlaşması bulunmuyor. Anlaşmalı bankalara 7/24 para gönderebilir ve alabilirken anlaşmalı olmayan bankalara BTC Türk sisteminde resmi tatiller hariç hafta içi 09:00 – 16:45 arasında para gönderip alabilirsiniz. “Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Para Nereden Alınabilir?” Başlıklı yazımızda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Farklı Bankaların Bitcoin ve Kripto Hesapları

Farklı bankaların kripto para; bitcoin ya da altcoin hesapları olup olmadığını incelemek için dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz. Bundan önce isterseniz sizin için hazırladığımız “Hangi bankalar bitcoin ve kripto para satıyor?” konusunu da inceleyebilirsiniz.

Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler