Halkbank Çeyiz Hesabı 2022 (Devlet Destekli Evlilik Hesabı)

Halkbank Çeyiz Hesabı, evlilik planları olan çift veya bireylerin, belirli bir vadeye kadar birikim yapmaları ve vade sonunda ise devlet desteği alabilmelerine olanak sağlayan bir hesap türüdür.
Halkbank Çeyiz Hesabı, evlenmek isteyen bireyler veya çiftlerin devlet destekli birikim yapıp, sonrasında birikim yaptıkları tutara göre evlilik masrafları adına belirli oran veya tutarlarda destek alabilecekleri bir hesap türüdür. Tipik vadeli mevduat hesabı mantığıyla işleyen bu sistemde evlenecek olan bireylerin en az 36 ay kadar birikim yapmaları şarttır. Yapılan birikimin 36 aydan az olması durumunda evlilik desteği alınması söz konusu olmaz. 36 ay ila 60 aydan daha fazla olarak birikim yapılması gereken bu hesapta, birikim tutarına istinaden verilen evlilik desteği tutarı da ne yazık ki cüzi bir miktardır. Halkbank Çeyiz Hesabı evlilik masraflarınıza ufak bir miktarda destek olsa da en azından evlenene kadar çiftlerin ya da bireylerin belirli oranda birikim yapmalarına olanak tanır.
 Halkbank Çeyiz Hesabı konusunda en önemli detaylardan biri ise 27 yaş sınırıdır. Söz konusu hesabı açtıran kişilerin 27 yaşını bitirmeden evlenmeleri gerekliliği söz konusudur. Çeyiz hesabına ilişkin diğer önem taşıyan detaylar ise aşağıdaki gibidir:
 • Çeyiz hesabından yararlanabilmek adına en temel şartlardan biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Mavi Kart sahibi bireyler de söz konusu hesaptan faydalanabilirler.
 • Hesabın türü sadece TL’dir ve diğer para birimleri özelinde açılması söz konusu değildir.
 • Her birey tek bir çeyiz hesabı açabilir. Evlenmeden önce çiftlerin ayrı ayrı çeyiz hesabı açabilmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.
 • Halkbank Çeyiz Hesabı 18 yaş altı bireyler tarafından da açılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
 • Hesabı açabilmek adına en az 24 yaşında olmak gerekir. 18-24 aralığında olan bireyler hesaplarını kendi talepleri ile açabilirler. 18 yaşından küçük bireyler ise mutlaka velileriyle birlikte bu hesabı açtırmalıdırlar.
 • Hesap birikimi için aylık veya 3 aylık gibi seçeneklerden faydalanılabilir.
Halkbank Çeyiz Hesabı açmanız adına ve hesabı açtıktan sonra belirli şartları yerine getirmeniz gerekir. Peki, Halkbank Çeyiz Hesabı nedir? Şartları nelerdir?

Halkbank Çeyiz Hesabı Nedir ve Şartları Nelerdir?

Halkbank Çeyiz Hesabı Nedir ve şartları nelerdir?” gibi bir sorunun, evlenmek isteyen birey ya da çiftler tarafından sıklıkla sorulduğu bilinir.
 
Halkbank Çeyiz Hesabı, evlenmek isteyen bireylerin para biriktirerek, biriktirdikleri paraya istinaden devletten cüzi miktardan destek almalarına olanak sağlayan bir hesap türüdür. Hesabın belirli bir vadesi vardır ve bu vade sonunda evlilik desteği tarafınıza iletilir. Evlilik desteği ve hesabın sürdürülebilir bir gelir getirisi olması adına hesap sahiplerinin karşılamaları gereken şartlar, önem taşıyan hesap detayları ise aşağıdaki gibidir:
 • Halkbank Çeyiz Hesabı için aylık asgari ödeme tutarı 282,23 TL’dir. azami ödeme tutarı ise 2.828,34 TL’dir.  
 • 3 aylık asgari ödeme tutarı 848,50 TL’dir. Azami ödeme tutarı ise 8.485,06 TL’dir.
 • Asgari ve azami ödeme tutarları her yıl belirlenen yeniden değerleme oranına göre hesaplanır. Bu yüzden her yıl farklı azami ve asgari ödeme tutarı ile karşılaşılabilir.
 • Bu hesap türünden destek alabilmek adına en az 3 yıl boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapmanız şarttır. 3 yıl dolmaması durumunda ise ne yazık ki destek alınması söz konusu olmaz.
 • Hesap sahibi tarafından 27. yaş dolmadan önce evliliğin yapılması, desteğin alınması adına önem taşıyan detaylardan biridir.
 • Evlilik yapılması durumunda alınacak destek için evlenme tarihinden 6 ay sonra Halkbank şubelerine çiftlerin evlilik cüzdanları ve belgeleri ile birlikte müracaat etmeleri gerekir.
 • Hesap açılışı için azami tutar ise 42.425,20 TL’dir.
Halkbank Çeyiz Hesabı konusunda önemli detayları yukarıdaki gibi çiftlerin karşılarına çıkarken, bu hesabın ne kadar bir getiri sağlayacağı da merak konularının başında gelir. Peki, Halkbank Çeyiz Hesabı ne kadar getiri sağlar? Halkbank devlet destekli evlilik hesabı ne kadar para verir?

Halkbank Çeyiz Hesabı Destek Tutarı

Halkbank Çeyiz Hesabı destek tutarı, hesap açılışı yapan çift veya bireylerin evlilik sonrasında destek olarak devletten alabilecekleri tutardır. Öncelikle belirtmek gerekir ki söz konusu hesap özelinde alacağınız tutar yatırım yapmış olduğunuz tutar ve vadeye göre farklılık gösterir. Halkbank Çeyiz Hesabı Destek Tutarı özelindeki detaylar ise şu şekildedir:
 • Söz konusu hesabın size getirisi olarak devlet katkısı, evlilik tarihindeki anapara ve banka getirisi toplam tutarlarına ilişkin bir şekilde hesaplanır.
 • Verilecek destek azami destek tutarını geçmez ve birikim süresine göre belirlenen oranlar özelinde tarafınıza iletilir.
 • 36 aydan az birikimler için tarafınıza herhangi bir şekilde destek ödemesi yapılmaz.
 • 36 ay ila 47 arasındaki birikimler için birikim tutarının %20’si kadar bir destek sağlanır ve bu vade aralıklarına istinaden azami devlet katkısı tutarı 11.840,63 TL olarak belirlenmiştir.
 • 48 ila 59 ay arasındaki birikimler için birikim tutarının %22’si kadar bir estek verilir ve bu vade aralıkları için azami devlet katkısı tutarı 13.662,26 TL olarak belirlenmiştir.
 • 60 ve üzeri birikimler için birikim tutarının %25’i kadar bir destek verilir ve söz konusu vade için azami devlet katkısı tutarı 16.394,72 TL olarak belirlenmiştir.
ÖNEMLİ NOT: Belirtilen azami devlet katkısı tutarları her yıl değişim gösterebilir. Bu yüzden hesap açılışı sırasında devlet katkısı konusunda ayrıntılı bilgi alınması gerekir.

Halkbank Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Halkbank Çeyiz Hesabı nasıl açılır?” gibi bir konu da çiftlerin veya evlilik birikimi yapmak isteyen bireylerin merak ettikleri temel noktalardan biridir.
 
Çeyiz hesabını açabilmek adına hesap açılışı yapmak isteyen bireyin 24 yaşını doldurmadan nüfus cüzdanı ile birlikte en yakın Halkbank şubesini ziyaret etmesi yeterli olacaktır. “Müşteri İlişkileri” bölümünden nüfus cüzdanınız sayesinde hesap açılışınız kolaylıkla yapılacaktır. Hesap açılışı sırasında aylık vade aralıkları dikkatli bir şekilde belirlenmelidir. Belirlenen vade aralıklarında ödeme yapılmaması durumunda ne yazık ki devlet desteği iptal olacaktır. 3 ayda bir ödeme planında senede bir defa ödeme yapılmaması durumu söz konusudur. Ayda bir ödeme planında ise senede 3 defa ödeme yapılmamasında herhangi bir sakınca yoktur.

Halkbank Çeyiz Hesabı Kapatma

Halkbank Çeyiz Hesabı kapatma işlemi Halkbank şubeleri veya Halkbank telefon bankacılığı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilir. Hesabın kapatılması adına herhangi bir mazeret bildirmenize gerek yoktur. Direkt olarak hesap kapama işlemi talebiniz doğrultusunda yapılır ve hesap kapama işleminin hemen sonunda toplam birikim tutarı direkt olarak normal hesabınıza aktarılır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler