Halkbank Destek Konut Kredisi, 12 Ay Ödemesiz Konut Kredisi

Halkbank destek konut kredisi, 12 ay ödemesiz konut kredisi; düşük faiz oranları ve 15 yıl vade imkanlarıyla tüketicilere sunuldu.


Kamu bankalarından biri olan Halkbank 12 ay geri ödemesiz destek konut kredisi ürününü bir paket olarak açıkladı. Tüm kamu bankalarının ortak açıklamasına göre, 4 yeni kredi paketi hazırlandı. Halkbank destek konut kredisi ürünü de açıklanan bu paketler arasındaki yerini aldı. Makalemizde Halkbank 12 ay ödemesiz konut kredisi şartları, aylık faiz oranları ve vadeleriyle ilgili bilgileri sizlere sunacağız.
(Not: Bu kredi, bankanın enstrümanları arasından çıkarılmıştır.)
 
Daha öncesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Cumhuriyet tarihinin en düşük faiz oranlı kredisinin hayata geçirileceği duyurulmuştu. Kamu bankaları tarafından bu açıklanan kredi paketleriyle, normalleşme sürecine geçişte ve sosyal hayatın canlandırılması için, Haziran ayı itibariyle harekete geçilmiş olundu. Buna göre tüm kamu bankaları düşük faizli kredi paketleri ile normalleşme sürecine katkıda bulunmuş olacaklar. Halkbank da düşük faizli 12 ay geri ödemesiz destek konut kredisi paketini tüketicilere sunmaya hazırlanıyor.

Halkbank Konut Kredisi Başvurusu Şartları

Halkbank konut kredisi için başvuru şartları diğer kamu bankalarının ve Halkbank’ın internet sitelerinden açıklanacak.
 
Fakat bilindiği kadarıyla, Halkbank destek konut kredisi için bir yıllık ödeme erteleme imkânı bulunuyor. Dilerseniz bu erteleme imkanından faydalanmayarak 180 ay eşit taksitli bir ödeme planına da sahip olabilirsiniz. Bu kredi için yapılan ortak açıklamada, kredinin daha geniş kesimlere kullandırılması için müşteri başına verilecek kredi tutarının sınırlandırılmış olduğu belirtildi. İzmir, Ankara ve İstanbul için 750 bin Türk lirasına, kalan iller içinse 500 bin Türk lirasına kadar kredi kullandırılacak. Kredi kullandırılırken yüzde 10’dan başlayan, düşük özkaynak / peşinat oranı da tüketiciye sunulacak. Aynı zamanda hem sıfır / birinci el hem de ikinci el konutlar için kredi imkânı sunulacak.

Halkbank Destek Konut Kredisi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Halkbank ve diğer kamu bankalarının konut kredisi başvuruları 2 Haziran 2020 Salı günü başlayacak. 12 ay ödemesiz konut kredisine başvuru yapmak için Halkbank şubelerine ya da diğer kamu bankalarının şubelerine gidilmesi gerekiyor. Size en yakın Halkbank şubesini öğrenmek için Halk Bank Şubeleri sayfamızdan sorgulama yapabilirsiniz.
 
Krediye başvuru süresiyle ilgili henüz bir bilgi bankalar tarafından açıklanmadı.

Halkbank 12 Ay Ertelemeli Destek Konut Kredisi Faiz Oranları

Halkbank 12 ay ödemesiz destek konut kredisi faiz oranları ise sıfır / birinci el veya ikinci el konut tercihlerine göre değişiklik gösteriyor. İkinci el konutlar için Halkbank destek konut kredisi faiz oranı yüzde 0,74 olurken, sıfır ve birinci el konutlar için konut kredisi faiz oranı yüzde 0,64 olacak. Eşit oranlı ödemeler yapılacağı için eğer 12 ay ertelemeli konut kredisi kullanmaz ve hemen taksitlerinizi ödemeye başlarsanız 15 yıl vadede daha düşük taksit tutarları ile kredinizi ödeyebilirsiniz.

Halkbank 12 Ay Ödemesiz Destek Konut Kredisi Hesaplama

Halkbank destek konut kredisi için basit bir hesaplama yapmamız gerekirse, sıfır / birinci el bir konut için 100 Bin TL tutarında 12 ay ertelemeli konut kredisi kullandığınızı düşünürsek, 12 aylık ötelemenizin sonrasında, kalan 168 ay vadede geri ödeyeceğiniz toplam tutar 171 bin 184 TL olacaktır. Bu durumda aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı Bin 19 Türk lirasıdır. Faiz oranınızın yüzde 0,64 olduğunu hatırlatalım.
 
Sıfır ya da birinci el konut kredisi çekerken erteleme istememeniz durumunda, kredi taksit tutarınızı bir sonraki ay ödemeye başlarsınız. 100 bin TL’lik bir konut kredisi çektiğinizi düşünürsek, 180 ay vadede ve yüzde 0,64 faiz oranıyla toplam ödeyeceğiniz kredi tutarı 168 bin 709 TL olacaktır. Aylık ödeme tutarınız ise 937 TL olarak hesaplanacaktır.

İkinci El Konut Kredisi Hesabı

Bir diğer durumdaysa ikinci el bir konut için kredi çekmek istediğinizi düşünelim. İkinci el konutlar için faiz oranının yüzde 0,74 olduğunu yeniden hatırlatalım. 100 bin TL tutarında bir Halkbank 12 ay ertelemeli destek konut kredisi çekmek istediğinizi varsayalım. Bu durumda 168 ay vadede toplamda 183 bin 925 TL ödemeniz gerekecek. Aylık taksit tutarınız ise bin 95 TL olacaktır.
 
Son olarak Halk Bankası destek konut kredisi erteleme yapmadan 15 yıl vadede ödemelerinizi gerçekleştirmek isterseniz; 100 bin TL kredi tutarı için, aylık bin 7 TL ödemeniz gerekiyor. Toplamda ise bankaya geri ödeyeceğiniz tutar 181 bin 285 TL.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler