Halkbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Halkbank kur korumalı TL mevduat hesabı banka tarafından müşterilerine sunuldu. Biz de bu makalemizde ürünle ilgili merak ettiğiniz bilgileri sizlere sunuyoruz.


Halk Bankası kur korumalı TL mevduat ürünü, birikimin değerlendirirken kurdaki yükselişten etkilenmek istemeyen yatırımcılar için Halk Bankası tarafından uygulamaya kondu. Böylece yatırımcılar kur yükselişinden kaygı duymadan, kur riskinden uzak Türk lirası mevduatlarını değerlendirebilecekler. Döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı, ülkemizdeki döviz tevdiat hesaplarında bulunan dövizlerin Türk lirası olarak tutulması amacıyla açılabilecek bir hesaptır. Kurun faiz oranından daha fazla artması durumunda kur farkı koruması sunan rekabetçi bir mevduat ürünü olduğunu da belirtelim.
 Halk Bankası, devreye alınan bu ürün için faiz oranını kendisi belirleyebilir ya da duyurulan faiz ile mevduatları faizlendirebilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Halk Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabını Kimler Açtırabilir?

Halkbank kur korumalı TL mevduat ürünü yalnızca Türkiye’de yerleşik olan gerçek ve tüzel kişilerce açtırılabilir bir mevduat ürünüdür. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir.  
 
Tüzel kişiler varlıklarını bu mevduat ürününü için başvuru yapamıyorlardı. Ocak 2022'den itibaren bu kısıt ortadan kalktı ve şirketler de bu mevduat ürünü için yatırım yapabilecekler. Bu mevduat ürününün ortaya çıkmasıyla amaçlanan, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmek. Mevduat hesabının ana özelliği olan vade bozamama uygulaması şirketlerin pek lehine bir durum değil gibi gözükse de tüzel kişilikler, gerçekleştirecekleri yatırımlar sonrasında kalan dövizlerini bu hesaplara yatırabilecekler.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Halk Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Halk Bankası kur korumalı TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay, 12 ay vadeler ile açılabilecek. Gün olarak bakıldığında ise 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 günlük vadeler geçerli olabilecek. Normal şartlarda Halk Bankası Vadeli Mevduat ürünlerinin bankanın kendi politikaları ile vadelendirildiğini belirtelim. Ancak bu ürün için yasa koyucunun sunduğu şartlara göre yukarıda belirtilen şartlarda vadeler belirlenebilecek. Bununla birlikte Halkbank Dönüşümlü Kur Korumalı TL Mevduat hesabının ise 3, 6 ve 12 aylık vadeleri olduğunu da belirtelim. Bu mevduat hesabına katılmak için 20 Aralık 2021 tarihi ve öncesinde döviz hesabınızda dövizinizin bulunması gerekir.
 
Halk Bankası kur korumalı TL mevduat hesapları sadece Halk Bankası şubelerinden açılmaktadır. Bankaya giderek Halk Bankası enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat ürününe başvurmak için de Halk Bankası Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek il ve ilçe bilgilerinizi girerek size en yakın şubenin adresini bulabilirsiniz.

Halk Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Halk Bankası döviz endeksli ve kur korumalı mevduat hesabı üç finans enstrümanı için TL olarak açılabilecektir. Bunlar Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleridir. Bu üç enstrüman dışında farklı para birimlerinde karşılığı olan mevduat hesapları açılamaz.

Halk Bankası Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Halk Bankası dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü için banka kendi belirleyeceği faizi kullanabilir. Fakat müşterilerine sunabileceği en düşük politika faizi oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faizi kadar olmak zorundadır. Dilerlerse bankalar da Halk Bankası gibi politika faizi üzerinde bir faiz uygulayarak nemalandırma işlemi yapabilmektedir. Bankanın uygulamış olduğu en düşük faiz oranı yüzde 14 olan politika faizidir. Faiz oranları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Halk Bankası İletişim sayfamızdaki bilgilerden bankaya erişebilir ve destek alabilirsiniz.

Halk Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Halk Bankası kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Halk Bankası’nda bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Halk Bankası Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Halk Bankası kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, aşağıdaki örneği dikkate alırsak; 50.000 TL olan yatırımınız 50.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir. Dövizden dönüşüm işlemlerinde sabah 11 ve akşam 16:30 arasında işlem yapılmaktadır.

Halk Bankası Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Halk Bankası kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 1000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında para yatıramazsınız. Fakat dilerseniz 1000 TL üzerinde para yatırabilirsiniz.

Halk Bankası Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Halk Bankası kur korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün saat 10, 11, 12, 13, 14 ve 15’te, saat başı açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Biraz detay vermemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alışı ile vade sonundaki Merkez Bankası’nın saat 11’de açıkladığı kur satışı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.
 
Birikimini değerlendirmek için Halk Bankası’na gelen bir yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 50.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başında 4 TL olan döviz, vadenin sonunda 6,42 TL olarak Merkez Bankasınca satış tutarı olarak açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 7.000 TL faiz alacaktı ve 57.000 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Ancak yatırımcı vade başında döviz almış olsa 12.500 dolar tutarındaki yatırımı vade sonunda 80.250 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL mevduat ürünü sayesinde arada bulunan 23.250 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.
 

Halkbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Halkbank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler