2022 Halkbank Faizsiz Kredi Kimlere Kullandırılacak? Şartları Neler?

Halkbank faizsiz kredi için düğmeye bastı. 4 Ocak 2022'de yayımlanan Resmi Gazete'de bankanın faizsiz kredi vereceği açıklandı. Peki kimler faizsiz kredi alabilir? Şartlar Neler?
Halkbank faizsiz kredi, esnaf ve sanatkârlar için Resmî Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’nin 04.01.2022 tarihli sayısında yayımlanan karara göre, Halkbank faizsiz kredi imkânı sunacak. Bu yazımızda “Halkbank faizsiz kredi imkanından kimler faydalanabilecek? Halkbank faizsiz kredi şartları neler?” sorularının yanıtlarını vereceğiz. Halkbank kredileri için linkten sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Diğer bankalar da benzer kampanyalar yaptığında sayfamızdan bildireceğiz.

Halkbank Faizsiz Kredi Kimlere Verilecek?

Halkbank faizsiz kredi için harekete geçti ve bu kredi ürünü için ilk adımı attı. Resmî Gazete’de açıklanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, Halkbank tarafından verilecek olan kredi Esnaf ve Sanatkarlara yönelik olacak. Banka tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler ve bakiyeleri 2022, 2023 ve 2024 yılına devreden krediler için 1 Ocak 2022 – 31 Aralık 2024 tarihleri arasında yüzde 50’lik bir faiz indirimine tabi tutulacak. Diğer kamu bankaları konuyla ilgili adım atacak mı, bekleyeceğiz.
 

Halkbank Faizsiz Kredi İndirimi Ne Kadar?

Halk Bankası faizsiz kredi özellikle el işi ile uğraşan Esnaf ve Sanatkara oldukça büyük imkanlar sunacak. Türkiye’de ve KKTC’de kullandırılacak olan kredilerde yüzde 50’den başlayan faiz indirimi sağlanacak. El emeği yoğun olan ve kaybolmaya yüz tutmuş, sanatsal kıymete sahip meslek kollarında yüzde 100 oranında faiz indirimi öngörülüyor.

Halkbank Faizsiz Kredi Şartları Neler?

Halkbank faizsiz kredi fırsatı için el dokuma, bakır işleme, çini çömlek yapımı vb. geleneksel ve kültürel değeri olan, kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösterenler başvurabilecek. Esnaf ve Muafiyet Belgesine sahip olan sanatkârlar bu krediyi kullanmak için başvurabilecek. Özellikle bu tür esnaf ve sanatkârlar için faiz oranı yüzde 100 oranında indirilecek. Kredi başvurusu tarihinde 1 yıllık ustalık belgesi olması ve belgesiyle son bir yıllık sürede işletme kurduğunu belgeleyen ilgili sanat koluna ait belgenin de olması kredi için şartlar arasında. Son bir yıl içinde işletmesini kapatarak faaliyetine son verenler bu krediden yararlanamayacak.

Halkbank Faizsiz Kredi Ekipman Alımı Kapsamında Üst Limit Var Mı?

Halk Bankası faizsiz kredi kullanacak esnaf ve sanatkârlar, makine temini, ekipman alımı, hammadde satın alımı, döner sermaye ihtiyaçları, iş yeri modernizasyonu gibi ihtiyaçların karşılanması amacıyla, 30 bin TL’ye kadar kullandıkları kredilerden, bakiyesi 2022, 2023 ve 2024 yıllarına sarkan kredileri için yüzde 100 faiz indirim desteği alacaklar.

 

Diğer Makaleler