Halkbank Havale Nasıl Yapılır? 2022

Halkbank havale nasıl yapılır? Havale yaparken dikkat edilmesi gereken işlemler nelerdir? Havale ve EFT işlemlerinin farkları nelerdir? Sorularına yanıt bulabilirsiniz.


Halkbank havale nasıl yapılır?” konusu, Halkbank bankacılık işlemleri konusunda en sık tercih edilen konulardan biri olduğu söylenebilir. Hatta tüm bankalar genelinde havale işlemlerinin nasıl yapıldığı yani, tüketicilerin başka bir kişiye nasıl para gönderdiği, henüz bu işlemi yapmamış olan tüketiciler tarafından büyük bir merak konusudur.
 Halkbank havale işleminin nasıl yapıldığını açıklamadan önce tüketicilerin sürekli olarak karıştırdıkları iki kavramın ne olduğunu açıklamak daha doğru olacaktır. Halkbank havale işlemi ile göndermiş olduğunuz tutar, başka bir Halkbank hesabına gider. Farklı bir banka hesabına para göndermek istemeniz durumunda ise bu işlem EFT işlemi olarak adlandırılır. Bu nedenle Halkbank EFT işlemi ile havale işleminin karıştırılmaması büyük önem taşır. Halkbank havale yapabilmeniz adına birden fazla işlem kanalı sunar ve bu işlem kanalları şu şekilde karşınıza çıkar:
  • Halkbank şubeleri üzerinden havale,
  • Halkbank ATM’leri ile havale,
  • Halkbank internet şubesi ile havale,
  • Halkbank Dialog Hattı ile havale, tüketicilerin tercih edebilecekleri işlem kanallarıdır.
Peki, Halkbank havale işlemleri söz konusu işlem kanalları ile nasıl yapılabilir? Halkbank havale işlem ücretleri ve limitleri nedir?

Halkbank İnternet Üzerinden Havale İşlemi

Halkbank internet üzerinden havale işlemi sayesinde tüketicilerin hem en uygun işlem ücreti hem de en hızlı şekilde havale işlemlerini gerçekleştirmeleri söz konusudur. Halkbank internet bankacılığı ile havale işlemlerini gerçekleştirebilmek adına yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:
  • Halkbank internet bankacılığına giriş yapın ve ana menüde “Para Transferleri” seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan alt menüde ise “Başka Hesaba Havale / EFT” seçeneğine tıklayın.
  • Ardından alıcı bilgilerini girin ve ödemenin hangi hesabınız üzerinden yapılacağını seçin.
  • Tutar girişi yapıp, işlem onayı verin.
Yukarıdaki adımlar sonrasında Halkbank internet üzerinden havale işlemi başarıyla gerçekleşmiş olacaktır.

Halkbank ATM Üzerinden Havale İşlemi

Halkbank ATM üzerinden havale işlemi de tüketicilerin en çok tercih ettikleri havale kanallarından biri olarak tanımlanabilir. Halkbank ATM’lerine giderek ister kartlı isterseniz de kartsız bir şekilde ATM üzerinden havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Halkbank ATM üzerinden yapılacak havale işlemleri için karşı tarafın yani, parayı göndereceğiniz kişinin TC kimlik numarasına sahip olmanız büyük önem taşır. Bunun yanı sıra işlem onayı için telefonunuza SMS geleceğinden ötürü, cep telefonunuzun da yanınızda olması gerekir.

Halkbank Şubelerinden Havale İşlemi

Halkbank şubeleri üzerinden yapılan havale işlemi de tüketicilerin tercih edebilecekleri önemli seçeneklerden bir diğerdir. Halkbank şubelerine giderek, alıcı bilgileri, nüfus cüzdanınız ve göndermek istediğiniz tutarla birlikte havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sadece Halkbank şubeleri ile yapılan havale işleminin en masraflı seçenek ve en çok zaman kaybettiren seçenek olduğunu bilmeniz önemlidir. Buna rağmen Halkbank şubeleri ile havale yapmak istiyorsanız, şubelere giderek “Gişe İşlemleri” bölümünden havale işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Halkbank Dialog Hattı ile Havale

Halkbank Dialog Hattı ile havale işlemi, Halkbank’ın telefon bankacılığı üzerinden havale işlemini gerçekleştirmenize olanak sağlayan kanallarından biridir. Telefon bankacılığı ile havale yapabilmek adına 444 0 400 veya 0850 222 0 400 numaralı telefonlardan herhangi birini kullanmanız gerekir. Bu telefonları arayarak, “Bankacılık İşlemleri” bölümü üzerinden müşteri temsilcisine bağlanmanız ve ardından talebinizi iletmeniz gerekir. Talebiniz sonucunda havale işleminiz belirli bir ücret karşılığında gerçekleşecektir.

Halkbank Havale Ne Zaman Karşı Tarafa Geçer?

Halkbank havale ne zaman karşı tarafa geçer?” sorusu da tüketicilerin bu işleme dair en çok merak duydukları detaylardan biridir.
 
EFT veya FAST ile para gönderimi yapıldığı takdirde banka işlem yoğunluğuna göre bu işlemin karşı tarafta sonuçlanması dakikaları bulabilir. Halkbank havale işlemi ise sadece 1 dakika içerisinde gerçekleşecek olan bir işlemdir. Göndermiş olduğunuz tutar herhangi bir personel vb. onaydan geçmediği için anında karşı tarafın hesabına yansır. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler