Halk Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Halk Bankası kimin, halk bankası ne zaman kuruldu, sahibi kim? Halk Bankası hisseleri kimin ve ortakları kim gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.


“Halk Bankası kimin? Halkbank’ın sahibi kim? Halkbank hisseleri kime ait?” gibi soruların yanında “Halk Bankası özel bir banka mı? Halk Bankası çalışan sayısı kaç?” gibi merak edilen soruların olduğunu görüyoruz. Biz de bu yazımızda Hak Bankası’nın hisselerinin kimin olduğunu, kaç çalışanın olduğunu ve diğer merak edilen soruların yanıtlarını vereceğiz.
 Halkbank, ülkemizde bulunan bankalar arasında en fazla bilinen, müşteriye sahip ve güvenilen bankalar arasındadır. Türkiye’de kurulmuş olan tüm bankalar gibi 5411 sayılı bankacılık kanunu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu düzenlemeleri gibi bir dizi kurallar bütününe göre kurulmuştur ve denetlenmektedir. Güvenli yapısı sayesinde ülkemizde kamu bankaları arasında önemli bir müşteri yapısına ve işlem hacmine sahiptir. Yazımızın kalanında bankanın sahibinin kim olduğunu, çalışan sayısı ve hissedarlarını baz alarak aklınızdaki sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Halkbank ne zaman kuruldu? Halk Bankası’nın kurucusu kim?

1938 yılında faaliyete geçen Halkbank, esasından 1933 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle kuruldu. Bugünkü hacmiyle yaklaşık 60 miyar TL’lik bir geliri olan banka,2284 sayılı “Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu” kapsamında kuruldu. Atatürk’ün sağlığında yaptığı son işlerden biri olarak da hatırlanır. Zira Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında vefat etmeden önce yani 26 Ağustos 1938 yılında açılmıştır. Elbette Halk Bankası’nın kurucusu olarak Gazi Mustafa Kemal’i gösterebiliriz.
 
Bankanın kuruluşunda temel felsefe esnaf ve sanayiciye ucuz kredi vermektir. Atatürk’ünKüçük esnafa ve büyük sanayi erbabına muhtaç oldukları kredileri kolayca ucuza verecek bir teşekkül vücuda getirmek ve kredinin normal şartlar altında ucuzlatılmasına çalışmak da çok lazımdır.” sözü ile “Siz sanatkarların ufak dükkanları yerine muhteşem fabrikalar yapıldığını gördüğüm gün, mutluluğum en yüksek derecesini bulacaktır.” sözü, bankanın kurulmasında en önemli etmenler arasında karşımıza çıkar.

Halkbank’ın sahibi kim?

Günümüzde Halk Bankası’nın sahibi devlettir. Devletten kastımız ise Ağustos 2016’da kurulan Türkiye Varlık Fonu kurumudur. Bu kurum Halk Bankası adına her türlü iş ve işlemi yapmakla yükümlüdür. Varlık Fonlarının amacı, finansal varlıklara yatırım yaparak gelirini arttırmayı hedeflemektir. Bu amaçla da dış kaynak temin etmek, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek fonun ana görevleridir. Bugün Halk Bankası, yurt çapında geniş şube ağı ve yurt dışı temsilcilikleri ile hizmet vermeye devam etmektedir. Çağdaş bankacılık seviyelerinde hizmet vermeye devam eden banka Türk bankacılık sektöründe önemli bir konuma sahiptir.

Halk Bankası hisseleri kimin? Ortakları kimler?

Halkbank hisseleri halka açıktır. Türkiye Varlık Fonunun çıkarmış olduğu hisse tutarı 2 Trilyon 473 milyar 776 milyon 223 bin 776 Türk lirasıdır. Bu tutardan yüzde 75,294’ü Türkiye Varlık Fonuna aittir. Halka açık hisse oranı yüzde 24,703 oranındadır. Kalan kısım ise yüzde 0,003 oranına tekâmül etmektedir. Bu orandaki hisse tutarının MKK nezdindeki KAYDBOH’ta izlenmeye devam eden ortaklara ait olduğunu da belirtelim.

Halk Bankası hangi statüde çalışıyor? Halkbank devlet bankası mı?

Halk Bankası yüzde 100 devlet sermayesi ile kurulmuş bir kamu sermayeli mevduat bankasıdır. Bir diğer ifadeyle devlete ait bir devlet bankasıdır. Bankacılık kanunlarına uygun olarak krediler vermekle ve mevduatlar toplamakla yükümlüdür. Siz de Halk Bankası’ndan kredi kullanmak istiyorsanız ama kredi oranlarını bilmiyorsanız en güncel kredi oranlarını Halk Bankası Kredileri sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Mevduat yatırımı yaparak gelir elde etmek isterseniz Halk Bankası Mevduatları sayfamızdaki oranları inceleyebilirsiniz. Bankanın kredi kartı ürünlerini incelemek için de Halk Bankası Kredi Kartları sayfasındaki bilgilere bakabilirseniz. Halk Bankası’nın iletişim bilgileri için de Halk Bankası İletişim Bilgileri sayfamızı incelemenizi öneriyoruz.

Halkbank çalışan sayısı kaç?

Halk Bankası, 2020 mart ayı verilerine göre en fazla personel çalıştıran ikinci kamu bankasıdır. 19 bine yakın çalışanın sadece 61 tanesi ilkokul mezunudur. 2597 personeli lise, 14769 personeli üniversite mezunudur. Bankanın yüksek lisanslı çalışan personel sayısı 1414’tür. Bu personellerin tamamı ise 1006 Halk Bankası şubesinde çalışmaktadır. Bankanın ilinizde bulunan şubelerinin nerede olduğunu öğrenmek isterseniz Halk Bankası Şubeleri sayfamızdan şehrinizi / ilçenizi seçerek arama yapabilirsiniz.

Halk Bankası güvenilir bir banka mı?

Halk Bankası, ülkemizdeki mevcut 5411 sayılı bankalar kanunu uyarınca kurulmuş ve faaliyetlerine bu konuna göre, BDKK düzenlemelerine göre devam eden kamu sermayeli mevduat bankaları arasındadır. Ülkemizde banka kurmak ve banka yönetmek isteyen herkesin uyması gereken kurallar ve düzenlemeler olduğundan, buradaki güven bankaya değil bankacılık sistemine ve bankacılık sistemini düzenleyen kurallara olmaktadır. BDDK düzenlemelerine ve kanunlara uyan her bankanın güvenilir olduğunu belirtelim. Hem bir kamu bankası olması hem de kural ve düzenlemelere uyması nedeniyle Halkbank güvenilir bir bankadır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler