Halkbank Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Göndermek

Halkbank Kolay Adres, bankada tanımlayacağınız kişisel bilgileriniz yardımıyla IBAN adresinize gerek kalmadan para alabileceğiniz, gönderebileceğiniz bir protokoldür

Halkbank Kolay Adres tanımlama ve bunun yanında IBAN adresi kullanmadan FAST ile daha hızlı bir bankacılık deneyimi banka müşterilerini bekliyor. Halkbank da 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle 12 Kasım 2020’de Merkez Bankası tarafından duyurulan FAST ve Kolay Adres sistemlerinin uygulamaya başladı. Bu yazımızın devamında “Halkbank Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?”, “IBANSIZ Para Gönderme”, “Halkbank Kolay Adres Ücretleri” gibi konuları sizler için inceleyeceğiz. Ancak öncesinde dilerseniz Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme isimli konumuzu okuyarak bu makalede göreceğiniz tanımlamaları daha da netleştirebilirsiniz.
 

FAST Sistemi Nedir?

Halkbank Kolay Adres konusuna giriş yapmadan önce isterseniz FAST sistemini daha yakından tanıyarak başlayalım. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak isimlendirilen bu sistemde, günün her saatinde EFT işlemlerinizi yapabilirsiniz. Artık haftanın her günü; hafta sonu ya da tatil günü ayırmadan, saat 17:00 öncesi veya sonrası diye ayırmadan hızlıca EFT gönderip alabilirsiniz. Eskiden olduğu gibi hafta sonunun geçmesini beklemeye ya da saat 17:00 olmadan para gönderme telaşına bir son verilmektedir. FAST sistemini daha detaylı öğrenmek için FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat başlıklı konumuzu okumanızı öneriyoruz.

Halkbank Kolay Adres Nedir?

Halkbank Kolay Adres, bankada tanımlayacağınız kişisel bilgileriniz yardımıyla IBAN adresinize gerek kalmadan para alabileceğiniz ya da para göndermek istiyorsanız da karşınızdaki kişinin tanımladığı Kolay Adres yardımıyla para gönderebileceğiniz ortak bir bankalar arası protokoldür. 26 hani, uzun IBAN adresi kullanarak para göndermek yerine para göndereceğiniz kişinin tanımladığı cep telefonu numarası, yabancı kimlik numarası, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası, e-posta adresi ya da şirket için vergi kimlik numarası bilgilerini kullanarak para gönderebilirsiniz. Aynı şeyin tersini de düşünürsek, tanımladığınız Kolay Adres yardımıyla Halkbank hesabınıza para da alabilirsiniz.

Halkbank Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?

Halkbank Kolay Adres, 26 haneli IBAN adresini kullanmanıza gerek kalmadan para gönderip hesabınıza para almanızı sağlayan bir kolaylıktır. Bu imkânı kullanmak için yapmanız gereken tek şey Kolay Adresi hesap numaranız için tanımlamak. Daha önceleri IBAN adresinin yanlış verilmesi sonucu yaşanan mağduriyetleri bu sistem ortadan kaldıracaktır. Bunun yanında FAST ile hafta sonları, tatil günleri ya da hafta içi saat 17:00’den sonra EFT yapamama sıkıntısı da sona erecek.
Banka hesabınıza Kolay Adres tanımlamak için yapmanız gereken Halkbank Mobil’e giriş yapmak ve Para Transferleri menüsünden Kolay Adres bölümünü seçerek dilediğiniz kişisel bilginizi Kolay Adres olarak belirlemek. Daha önce Kolay Adres tanımladıysanız ve güncelleme işlemi yapmak isterseniz de aynı adımı takip ederek kolay adresinizi güncelleyebilirsiniz. Bununla beraber herkesin teknolojiyi verimli kullanamadığını da biliyoruz. Bu nedenle cep telefonundan ya da bilgisayarından bu işlemi yapamayacak olanlar da en yakın Halkbank şubesine giderek Kolay Adres tanımlama işlemi için başvuruda bulunabilir.

Size en yakın Halkbank şubesinin nerede olduğunu öğrenmek isterseniz Halk Bankası Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Farklı bir bankaya ait banka şubesini aramak içinse Banka Şubeleri sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli.

Halkbank Kolay Adres Kullanılmaya Ne Zaman Başlanacak?

8 Ocak 2021 tarihinden bu yana Halkbank Kolay Adres tanımlanmaya ve kullanılmaya başlandı. Merkez Bankası FAST ve Kolay Adres sistemlerini 12 Kasım 2020’de tanıttığında 11 pilot bankanın bu sistemlere entegre olacağını belirtmiş olsa da sonrasında farklı bankalar da bu sistemlere entegre olmuş durumdalar. Aşağıdaki Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altında bu bankaları görebilirsiniz.

Halkbank Kolay Adres Ücretli Mi?

Halkbank Kolay Adres tanımlamak için bankaya herhangi bir ücret ödemenize gerek bulunmaz. Zira banka hesaplarınızı Kolay Adrese bağlamak ücretsiz bir işlemdir.

Halkbank Kolay Adres İçin Limit Var Mı?

Halkbank Kolay Adres için bankanın internet sayfasında bir limit gözümüze çarpmadı. Ancak BKM internet sitesinden aldığımız verilere göre bankaların bu işlem için uyguladıkları limit 1000 TL. Yani Kolay Adres bilgilerinizle 1000 TL’ye kadar para transferlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Eğer daha fazla limitli bir miktar göndermek istiyorsanız FAST sistemi devreye girmeyecek ve eğer EFT yapıyorsanız eski EFT kuralları ile gönderimizi gerçekleştireceksiniz. FAST için bir noktaya daha değinmemiz gerekirse, FAST de tıpkı EFT’de olduğu gibi bir transfer ücret tarifesine göre işler. Bu limiti belirleyen ise banka değil Merkez Bankası’dır.

Halkbank Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanır? Güvenli Mi?

Halkbank Kolay Adres için tanımladığınız bilgileriniz Bankalararası Kart Merkezi’nin sistemlerinde tutulduğundan oldukça güvendedir. Alakasız üçüncü kişilerle bu bilgileriniz kesinlikle paylaşılmaz. Kolay Adres bilgileri fon aktarma, fon çekme işlemlerinizin yerine getirilebilmesi için 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişilerle / kurumlarla paylaşılabilir.

Halkbank Kolay Adres Kaç Kere Tanımlanabilir?

Halkbank Kolay Adres tanımlaması için bir örnek vererek konuyu anlatmaya çalışalım. Halkbank’ta bir hesabınız varsa bu hesabınız için 5 tane Kolay Adres tanımlamanız mümkün. Cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi bu hesabınız için tanımladığınızı düşünürsek, 3 tane daha Kolay Adres tanımlama hakkınız olacaktır. Bu hakları dilerseniz aynı hesap için kullanabilirsiniz. İsterseniz farklı bankalardaki hesaplar için de kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, tüm bankalar nezdindeki hesaplarınız için toplamda 5 tane Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. Bu nedenle de tavsiyemiz, en sık çalıştığınız bankalar için Kolay Adres tanımlamanız ve kullanmanız olacaktır.

Halkbank Kolay Adres Hangi Hesaplar İçin Tanımlanabilir?

Halkbank Kolay Adres ile işlem yapabileceğiniz hesaplarınız Vadesiz TL hesaplarınız olabilir. Şimdilik Döviz hesaplarınızda ya da vadeli mevduat hesaplarınızda Kolay Adres uygulamasını kullanamazsınız. İlerleyen zamanlarda bu durumda bir değişiklik olması durumunda buradan sizleri bilgilendireceğiz.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalardan dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama konusunda bankanın genel politikasını öğrenebilir ve kolayca bankada Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme

 


Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler