Halkbank Konut - Vadeli Mevduat Hesabı 2022

Halkbank konut - vadeli mevduat hesabı ile vadeli hesap faiz oranları ile paranızı değerlendirebilir ve en az 3 yıl sonunda ise devlet desteğiyle birlikte konut satın alma işlemi yapabilirsiniz.
Halkbank konut – vadeli mevduat hesabı ile en az 36 ay olmak şartıyla yapılan birikimden devlet katkısı ile konut alma imkanına sahip olabilirsiniz. Aylık veya 3 aylık olarak belirtilen tutarda yapılan birikim sonucunda, birikim yapılan vadeye göre belirli oranda birikim tutarına istinaden devlet katkısı alırsınız. Bir tür vadeli mevduat hesabı olarak tanımlanabilecek bu birikim hesabında, vade sonunda devlet katkısıyla birlikte ev almak söz konusu olur ancak tüketiciler için Halkbank konut – vadeli mevduat hesabı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu birikim ürününe çok daha bilinçli bir şekilde yaklaşılmasına neden olur. Devlet destekli vadeli Halkbank konut hesabı konusunda öne çıkan özellikler ise şu şekildedir:
 • Söz konusu hesaptan yararlanabilmek adına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir ve hesap açılışı sadece Halkbank şubeleri üzerinden para birimi TL olacak şekilde yapılır.
 • Her birey sadece bir Halkbank devlet destekli vadeli konut hesabı açabilir.
 • 18 yaş altı bireylerin de velileriyle birlikte söz konusu hesap türüne katılım sağlamaları söz konusudur.
 • Hesap herhangi bir şekilde ortak hesap olarak açılamaz.
 • Hesap açılışı minimum 3 yıl olarak yapılır. 3 yıl sonunda hesap açılmazsa 3 yıllık uzatma otomatik olarak yapılır.
 • Halkbank konut – vadeli mevduat hesabı açılışı yapılırken, ödeme aralıklarının 3 ay mı yoksa aydan aya mı yapılacağı seçilir.
 • Hesap açıldıktan sonra tüketicilerin vade ödemelerini, seçtikleri vade türüne göre geciktirme hakları vardır. Aydan aya vade seçmiş olan tüketiciler, 1 yıl boyunca 3 defa geciktirme hakkına sahiplerdir. 3 ayda bir ödeme planı seçmiş olan tüketiciler ise senede bir defa ödeme geciktirme hakkına sahiplerdir.
 • Hesap özelinde uygulanacak faiz oranı piyasa koşullarına göre belirlenir ve bu yüzden serbest olarak nitelendirilmesi söz konusudur.
 • Eğer hesap 3 yıldan önce kapatılırsa, hesap özelinde faiz kazanımı elde edilemez. Faiz tahakkuku ise hesap açılış tarihi baz alınarak, her yıl sonrasında ana para birikimine eklenir.
 • Hesaptan her yıl iki defa para çekme hakkınız bulunur ancak çekeceğiniz tutar, aylık veya 3 aylık ödemelerinizi asgari tutarlar toplamından fazla olmamalıdır.
Peki, yukarıda özelliklerinden bahsetmiş olduğumuz Halkbank konut – vadeli mevduat hesabı nasıl açılır?

Halkbank Konut – Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Halkbank konut – vadeli mevduat hesabı nasıl açılır?” sorusu özelinde yanıt arayan tüketicilerin, özellikle bu hesap türünün internet bankacılığı veya telefon bankacılığı ile açılıp açılmadığını fazlasıyla merak ettiklerini söylemek doğru olacaktır.
 Halkbank devlet destekli konut vadeli mevduat hesabı açılışı için tek kanal Halkbank şubeleri olarak belirlenmiştir. Tüketicilerin Halkbank şubelerine nüfus cüzdanlarıyla birlikte giderek, “Müşteri İlişkileri” bölümünden bu hesap türünü açmaları söz konusudur. Öte yandan 18 yaş altında olup söz konusu hesap veya birikim türüne katılmak isteyen bireylerin de mutlaka velileriyle birlikte Halkbank şubelerine gitmeleri gerekir.

Halkbank Konut – Vadeli Mevduat Hesabı Düzenli Ödeme Tutarları

Halkbank konut – vadeli mevduat hesabı düzenli ödeme tutarları aylık ve 3 aylık olarak farklı tutarlara sahiptir. Öte yandan asgari ve azami ödeme tutarları da vade ödemeleri konusunda önem taşıyan detaylardan biridir. Halkbank devlet destekli vadeli konut hesabı düzenli ödeme planları aşağıdaki gibi tüketicilerin karşılarına çıkar:
 • Ödeme planı olarak aylık planı tercih eden tüketiciler; en düşük 707,90 TL ve en yüksek 7.070,86 TL gibi tutarlarda ödeme yapabilirler.
 • Ödeme planı olarak 3 aylık ödeme planını tercih eden tüketiciler; en düşük 2.121,26 TL ve en yüksek 21.212,59 TL tutarında vade ödemesi yapabilirler.
 • Azami hesap açılış tutarı ise 84.850,36 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yıl bazında söz konusu düzenli vade ödemeleri ve azami hesap açılışı tutarlarında farklılık ortaya çıkabilir.
Halkbank konut – vadeli mevduat hesabı düzenli ödeme tutarları konusuna ilişkin merak edilen bir diğer detay ise söz konusu vade ödemelerinin ardından Halkbank tarafından tüketicilere ne kadarlık bir destek verileceğidir. Tüketicilerin birikim yaptıkları süreye göre alabilecekleri destek tutarları ise aşağıdaki gibidir:
 • 36 aydan az olan birikimlere herhangi bir şekilde devlet katkısı ödenmez.
 • 36-47 ay arası birikimler için birikim tutarının ’i ödenir ve azami devlet katkısı tutarı 36.768,49 TL olarak belirlenmiştir.
 • 48-59 ay arası birikimler söz konusu olduğunda ise birikim tutarının ’i ödenir ve azami devlet katkısı tutarı 39.596,84 TL olarak belirlenmiştir.
 • 60 ay üzeri birikimler için birikim tutarının %20’si kadar devlet katkısı ödenir ve azami devlet katkısı tutarı ise 42.425,18 TL’dir.
ÖNEMLİ NOT: Devlet katkısı azami tutarı ise yıl bazında belirlenen yeniden değerleme oranına göre farklılık gösterebilir. Her yıl farklı tutarlarda azami devlet katkısı tutarı ile karşılaşılabilir. Öte yandan söz konusu veriler eşliğinde Halkbank devlet destekli vadeli konut hesabı getirisi hesaplama işlemi yapılabilir.

Halkbank Konut - Vadeli Mevduat Hesabı Devlet Katkısı Şartları

Halkbank konut – vadeli mevduat hesabı devlet katkısı şartları, söz konusu hesap türünden faydalanmanız durumunda hangi şartları karşılarsanız devlet katkısına hak kazanacağınızı belirleyen unsurlar olarak tanımlanabilirler. Halkbank devlet destekli vadeli konut mevduat hesabı şartları ise şu şekildedir:
 • Tüketicilerin ev sahibi olmadan önce en az 3 yıl boyunca birikim yapmaları, devlet katkısı alabilmeleri konusunda en temel şartlardan biridir.
 • Evin satın alınması durumunda, ev sahibinin ev satın aldığına dair belgelerle birlikte Halkbank şubelerine müracaat etmesi gerekir.
 • Devlet katkısı almak için başvurulan konut dışında, 07.04.2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemesi koşullarının gerçekleşmesi gereklidir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler