Hangi Bankalar Bitcoin ve Kripto Para Satıyor?

Hangi bankalar bitcoin, litecoin, ethereum gibi kripto paraları satıyor? Bankalar satmıyorsa nerelerden kripto para alınabilir? Bankalarda kripto hesabı açılabilir mi? Sorulara birlikte yanıt bulalım.


“Türkiye’de hangi bankalar bitcoin, ethereum, litecoin gibi kripto paraları satıyor? Bankalarda kripto para hesabı var mı ya da açılabilir mi?” gibi sorular kripto para piyasalarında bulunan ya da yeni girmek isteyen pek çok yatırımcı tarafından soruluyor. Makalemizin sonunda bankalar özelinde yaptığımız incelemeleri görebileceğiniz linkler bulunuyor. Eğer bankalar özelinde konuyu incelemek isterseniz, son başlığın altındaki banka linklerini kullanabilirsiniz. Ama önce biz hangi bankaların kripto para sattığını, satmıyorsa da neden satmadığını inceleyelim.

Bankalar bitcoin ve kripto para satıyorlar mı?

Bankalar, bitcoin ve diğer kripto paraları satmıyorlar. Satmak isteseler dahi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu düzenlemeleri ve bankacılık yasaları buna engel olurdu. Zira bankaların faaliyet alanları arasında krediler vermek ve mevduatlar kabul etmek var. Kabul edilen mevduat türleri itibari paralar ve kaydi paralardır. Şu anda ülkemizde kamu erki kripto paraları birer para olarak kabul etmiyor; dağınık defter teknolojisiyle ya da benzer teknolojiler ile üretilmiş, diğer sermaye piyasası aracı olarak kullanılan gayri maddi varlıklar olarak sınıflandırıyor. Kabacası Merkez Bankası bu değerlere “kripto varlık” adını veriyor. Henüz kabul edilmiş bir maddi varlık bile olmayan bir değerin özellikle bankalar gibi merkezi kurumlarda satılmasını beklemek pek de mantıklı olmayacaktır.
 Ayrıca bankaların neden kripto para satmadığıyla ilgili daha detaylı bir bilgi almak isterseniz, “Bankalar neden bitcoin ve kripto para satmıyor?” isimli içeriğimize göz gezdirebilirsiniz. O yazımızda bankaların hangi nedenlerle kripto para satmadıklarını enine boyuna inceledik.

Bankalar bitcoin, litecoin gibi kripto para bozuyorlar mı?

Bitcoin ve altcoinlerin merkezi otorite tarafından kripto varlıklar olarak kabul edildiğini, birer para birimi olarak görülmediğini artık biliyoruz. Aynı zamanda bankaların kripto paraları satmadıklarına da vakıfız. Peki, bankalar kripto para bozabilirler mi? Ne yazık ki doğrudan herhangi bir kripto parayı kendi bünyelerinde bozarak karşılığını size veremezler. Bu konuyu biraz da şöyle düşünmek gerekiyor: Bir bankaya vereceğiniz menkul kıymetin bankada da bir karşılığı olmalı ki bozdurabilesiniz. Yani elinizde bulunan litecoin karşılığında TL alacaksanız bankanın da litecoin rezervi bulunmalı. Ancak hem az önce anlattığımız kanuni nedenler hem de bankaların kripto paralara bakışı bunu engelliyor.

Bankalar kripto para piyasasına hiç mi karışmıyor?

Paranın ya da kıymetli değerin olduğu yerde bir borsa, borsanın olduğu yerde ise her zaman bir banka olacaktır. Bankaların bankacılık kanunlarına göre hareket ettiklerini, BDDK düzenlemelerine uymaları gerektiğini biliyoruz. Burada bahsettiğimiz konu yasadışı olan, ülkemizde yasaklanmış bir faaliyet değil. Bu yüzden bankacılık sektörüne burada da ihtiyaç duyuyoruz. Sadece istediğimiz gibi bankadan kripto parayı direkt olarak alamıyoruz ya da döviz satar gibi satamıyoruz. Kripto para borsalarına para gönderirken bankayı kullanıyoruz ya da kripto para bozdururken de bu yapıya ihtiyacımız var. Kripto para borsalarında elde ettiğimiz geliri bankacılık sistemine sokmadan ele almamızın başka yolu yok.

Kripto paraları banka satmıyorsa nereden alınabilir?

Kripto para borsalarından. Tabi ki farklı şekillerde de kripto para elde edebilirsiniz. Bunun için “Türkiye'de bitcoin ve kripto para nereden alınabilir?” başlıklı yazımızda sizin için tüm detayları anlattık.

Bankalarda kripto para hesabı açılabilir mi?

Bankalarda kripto para hesabı açılıp açılmayacağını bankalar özelinde incelemek isterseniz, majör bankalar özelinde yaptığımız incelemelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 
Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler