Hangi Durumlarda Kefil Olunamaz?

Kefil olunabilmesi için de bazı şart ve kurallar bulunuyor ve bunların sağlanması elzem. Yazımızda konuyla ilgili detaylara değindik.
“Hangi durumlarda kefil olunamaz?” sorusu özellikle kefaleti kabul edilmeyen ya da kefillik konusunda araştırma yapan kişilerin en çok sorduğu sorular arasında. Biz de bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz. Fakat öncelikle Kefil Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler isimli yazımızı incelemenizi ve kefalet durumundan önce detayları incelemenizi öneriyoruz.
 Kredi çekme sırasında çok sayıda kişiden talep edilen kefillik, hala devam eden uygulamalardan birisidir. Günümüzde bankacılık sektöründe kefalete alternatif olarak sigortalılık ve maaş bordrosu gibi unsurlar eklense de kefillik süreci hala önemini ve işlevini korumayı sürdürüyor. Peki, kefil olma şartları ile ilgili bilinmesi gereken ayrıntılar nelerdir ve hangi koşullar altında kefillik yapılamaz?

Kefil Olmaya Engel Durumlar Nelerdir?

Kefil olmaya engel durumlar bazı özel şartları içerir. Örnek olarak ülkelere göre kefillik koşuları da mevcut yasalara bağlı olarak şekillenir ve değişiklik gösterir. Ülkemizde de kefalet ile ilgili olarak belli prosedürler mevcuttur. Krediler özelinde düşünüldüğünde kefillik farklı şartlar içerir.

Kefillik Eş Rızasına Bağlıdır

Öncelikle kefillik konusunda yasalara ek olarak farklı kurumların talepleri olabilir. Genel olarak geçerli kurallardan birisi ise eşlerin onayı olmaksızın kefilliğin mümkün olmadığıdır. Bunun için kefil olmayan eşten noter onayına sahip rıza belgesi alınır. Ayrıca kefilliğe engel durumlardan bir diğeri de eşlerin birbirine kefil olma zorluğudur.

Emekli Kefilliği Kabul Edilmeyebilir

Bu konuyla ilgili ayrıntılar için kefil olunacak kurumun kefalet politikası hakkında bilgi sahibi olunabilir. Bazı koşullar altında gelir belgesi sunmayan ya da emekli olan vatandaşların da kefilliği kabul edilmeyebilir. Bu koşullar kefillik uygulaması talep eden kurumun yaptırımlarına bağlı olarak şekillenir. Kişilerin kredi notları, bankaların kefillik şartları arasında önemli bir yer tutar. Kredi Notunu Yükseltmek ve kefillik yapabilmek için bağlantıya tıklayarak ilerleyebilir; bu sayede ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kefil Kredi Çekebilir mi?

Kefil kredi çekebilir mi? Yukarıdaki şartları sağlayan ve kefillik başvurusunu tamamlamış olan kişilerin ihtiyaç duyduğu zaman kredi çekip çekemeyeceği merak konusudur. Banka kredisi çekilmesi için kefil olan kişinin bizzat kredi alabilmesi mümkündür; fakat bazı uygunluklar sağlandığı takdirde. İlk olarak kefil olunan kişinin ödemelerini aksatmadan düzenli bir şekilde yapıp yapmadığı bankalar tarafından kontrol edilir.
 
Düzensiz yapılan ödemelerin varlığı ve yasal takibe alınmak yalnızca ödeyen kişiyi değil kefili de zor duruma sokabilir. Ancak kefil olunan kişi ödemelerini uygun şekilde gerçekleştirmişse ve kefaleti taşıyan kişinin kredi notu yüksekse kredi çekmesine bir engel yoktur. Dolayısıyla kefilin kredi çekmesi için kefil olduğu kişinin ödeme düzeni oldukça önemlidir. Kefil olunan kişinin ödeme durumu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Kredi Hesaplama yöntemiyle çıkacak ortalama kredi miktarını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler