Hangi Evlere Ev Kredisi Verilir?

Ev kredisi almak isteyenlerin kredi puanları ve gelir durumu iyi olması gerekir.


Konut sahibi olmak için banka kredisi kullanmak istiyorsanız bankaların tüm evler için ev kredisi vermediğini bilmeniz gereklidir. Elbette ev kredisi almak isteyenlerin kredi puanları, gelir durumları gibi hususlar da ev kredisi onayı almak için son derece mühim. Ancak bir o kadar önemli olan husus, satın alınmak istenen evin ev kredisine uygun olup olmadığı konusudur.
Ev kredisi başvurusu kabulü için kredi ile alınmak istenen evin öncelikle ev kredisine uygun olması gerekir. Ev kredisi hangi evlere verilir ve ev kredisi hangi evlere verilmez sorularının yanıtını biliyor olmanız, tüm banka araştırmalarınızın ve kredi hesaplamalarınızın boşa gitmesini de önleyecektir. Krediye uygun olabilmesi için sahip olmak istediğiniz evin bazı özellikleri taşıyor olması gerekir.

Ev Kredisi Onayı İçin Aranan Şartlar

Ev kredisi için kat irtifakı en önemli hususların başında gelir. Krediye uygun olan evlerin kat irtifakının mevcut olması bankalar tarafından aranan özellikler arasında yer alır. Kat irtifakı evin inşa edildiği ya da henüz tamamlanmamış ise inşa edileceği arazinin üzerinde bulunan dairelere ait hisse tapusu olarak düşünülmelidir. Evin kat mülkiyeti olarak da düşünülebilen kat irtifakının olmaması bankaların ev kredisini reddetme nedenleri arasında bulunmaktadır.

Ayrıca konutun kat irtifakının olmaması sadece banka kredisi kullanma aşamasında değil tapu işlemleri safhasında ya da şerh ve ipotek işlemleri esnasında da size büyük sıkıntılar yaşatabilir. Eğer satın almak istediğiniz konut villa tipi ise ya da müstakil ise arsa tapusu bankalar tarafından kat irtifakı tapusu yerine kabul edilebilmektedir.

Ev kredisi hangi evlere verilir sorusunun bir diğer yanıtı da iskanı alınmış olan evlerdir. Belediyelerden satın almak istediğiniz evin iskanının alınmış olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İskan işlemleri yapılmamış olan evler için bankalar kredi vermek konusunda pek olumlu davranmıyor. Bu yüzden kredi başvurusu öncesinde bu işlemleri kontrolden geçirmelisiniz.

Ev Kredisi Almak İçin Evin Yaşı Çok Önemli!

Ev kredisi koşulları arasında eve dair tapu bilgileri de önemli bir kıstas olabilmektedir. Tapuda eve dair tüm bilgilerin açık bir şekilde yazıyor olması gerekir. Ayrıca evin kaç yıllık olduğu da bankalar tarafından önemli hususlar arasında yer almaktadır. Çok yaşlı evler için bankalar ev kredisi vermekte çok cömert davranmaz. Ancak yeni evler için kredi almak çok daha kolay olmaktadır. 
  Proje halinde olan konutlar için ev kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Kredi kullanabilmek için projenin tamamlanmış olması, evin oturulabilir konumda olması gibi bir şart aranmaz. Bunun için bankanın inşaat firması ile bir anlaşmasının olması gerekir. Çünkü bankalar yalnızca güvendikleri inşaat firmalarının proje aşamasında olan konutları için konut kredisi vermektedir. Sitemiz üzerinden tüm bankaların en güncel ev kredisi kampanyalarını takip edebilir, cazip faiz oranları eşliğinde konut kredisi kullanma şansını yakalayabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler