Hareketsizlikten ve Fast Food Alışkanlığından Büyüyen Tehlike: Obezite

Obezite, dünya çapında hastalık ve ölümün temel nedenlerinden biridir. Son yıllarda, fazla kilolu insan sayısı radikal bir şekilde arttı. (sponsor)

Obezite, dünya çapında hastalık ve ölümün temel nedenlerinden biridir. Son yıllarda, fazla kilolu insan sayısı radikal bir şekilde arttı. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (WHO), obeziteye bir salgın adını vermiştir. 

Obez olan insanlar kalp krizi, yüksek tansiyon, diyabet, safra kesesi ve kansere bağlı hastalıklar gibi ciddi tıbbi durumlar için daha yüksek bir tehdit altındadır. Banka çalışanları gibi işini oturarak yapan kişilerde obezite daha büyük bir tehlike halini almaktadır. Obezite nedenleri nedir sorusunun cevabı aşağıda yer alan obezite nedenleri bölümünde detaylı olarak açıklanmıştır.

Obezite Belirtileri Neledir?

Erkeklerde prostat ve bağırsak kanseri, kadınlarda meme ve rahim kanseri ve her iki durumda da inme, hastalıkları içeren belirli risklerdir. Obezite ile ilgili sağlık riskleri şunları içerir:

 • Solunum bozuklukları
 • Uyku apnesi
 • Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı
 • Koroner arter hastalığı
 • Depresyon ve diyabet
 • Safra kesesi veya karaciğer hastalığı
 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Yüksek tansiyon ve kolesterol
 • Osteoartrit gibi eklem hastalığı
 • Dizlerde ve bellerde eklem ağrısı

Bir kişi ne kadar obez olursa, obezite ile ilgili sağlık sorunlarına sahip olma olasılığı o kadar yüksektir. Tıbbi endişelerin yanı sıra, obezite aynı zamanda düşük benlik saygısı, ayrımcılık, karmaşıklık bulan istihdam ve kompakt yaşam kalitesi gibi psikososyal sıkıntılarla da ilişkilidir.

Obezite Nedenleri Nelerdir?

Obezite, vücudunuz yaktığı miktara göre daha fazla kalori aldığında başlar. Daha önceki dönemde, birçok kişi tarafından obezitenin sadece aşırı güç ve yetersiz egzersizden kaynaklandığını, irade eksikliğinden ve benlikleriniz üzerinde daha az kontrolden kaynaklandığını düşünülüyordu. Bunlar büyük katkıda bulunan faktörler olmasına rağmen, doktorlar obezitenin genetik problemler, çevresel konular ve diğer sosyal faktörler gibi şeyleri içeren bileşik bir tıbbi kriz olduğunu ayırt ettiler.

Tüm bu faktörler, kişinin toplam ağırlığını etkilemede bir veya başka bir role sahiptir. Son araştırmalar, bazı durumlarda, belirli genetik faktörlerin iştah ve şişman metabolizmasında obeziteye yol açan değişikliğe neden olabileceğini göstermektedir. Genetik olarak düşük bir metabolizma seviyesi ile aşırı kilo alımına sahip olan bir kişi, daha yüksek obez olma oranıyla sağlıksız bir yaşam tarzına yol açabilir.

Kişinin genetik yapısı obeziteye katkıda bulunabilse de, asıl sebep bu değildir. Davranışsal ve çevresel faktörler, yüksek yağlı gıdalardan fazla kalori almak ve uzun vadede günlük daha az veya hiç fiziksel aktivite yapmak üzerinde de bir etkiye sahiptir. Psikolojik faktörler obeziteyi bile artırabilir. Düşük benlik saygısı, duygusal stres, suçluluk ya da travma, aksiliklerle başa çıkmanın bir yolu olarak aşırı yemeyi artırır.

Obezite Teşhisi

Birçok sağlık uzmanı, yağ olan vücut ağırlığının yüzdesinin obezitenin iyi bir göstergesi olduğuna katılıyor. %25'ten fazla yağa sahip erkekler ve %32'den fazla yağa sahip kadınlar obez olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, vücut yağ yüzdesinin doğru bir şekilde ölçülmesi zordur. Çoğu tıbbi ofiste bulunmayan özel ekipmanlara ihtiyaç vardır. Sağlık kulüplerinde ve zayıflama programlarında kullanılan yöntemler doğru yapılmazsa doğru olmayabilir. Evde kullanım için vücut yağını tahmin eden ucuz ölçekler artık yaygın olarak bulunmaktadır. 

Obezite Tedavisi

Vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel çevresi, obezite cerrahisi obezite tanısı için bazı yollardır. Obezite tedavilerinin amacı sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve bu kiloda kalmaktır. Obezitenin uyarı işaretlerini gözlemlediğinizde, yeme ve devam etme alışkanlıklarını anlamanıza ve değişiklikler yapmanıza yardımcı olmak için bir diyetisyen, davranış veya obezite danışmanlarından oluşan bir sağlık uzmanları ekibiyle çalışmanız gerekebilir.

Ön tedavi amacı, toplam ağırlığınızın yüzde 4 ila 6'sında mütevazı bir kilo kaybından daha sık değildir. Bu, 90 kg ağırlığındaysanız ve standartlara göre obez iseniz, sağlığınızın iyileşmeye başlaması için yaklaşık 4,5 kg kaybetmeniz gerekir. Bununla birlikte, ne kadar kilo verirseniz, faydalar o kadar üstün olur. Obezite hastalığının tedavisi diyet ve egzersizin yanı sıra, tıbbi gözetim altında alınabilecek doktorlar tarafından tavsiye edilen çeşitli önerilen ve ilaçlar var. Bunlar aşağıdaki gibidir;

 • Çocuklar ve obez ergenler için, metformin insülin direnci ve hiperinsülinemi durumunda kullanılır.
 • Oktreotid hipotalamik obezite için kullanılır.
 • Orlistat, vücudunuzun yiyeceklerinizdeki tüm yağları emmesini önler. BMI'si 30 veya daha fazla olan, yaşam tarzı ve davranış değişikliklerinin etkili olmadığı kişiler için önerilir.

Obeziteye Ne İyi Gelir?

 • İşlenmiş gıda (doymuş yağ, beyaz şeker ve rafine un gibi) yerine tam gıdalar (kepekli ekmek ve kahverengi pirinç gibi) yemek
 • Günlük diyetine bol miktarda meyve ve sebze
 • Porsiyon boyutunu kontrol etme
 • Peynir, şekerleme, tatlılar, çikolatalar, şekerli içecekler ve kızarmış yiyecekler gibi yüksek 'enerji yoğunluğu' olan yiyeceklerden (yani nispeten az miktarda yiyecek içine paketlenmiş yüksek kalorili) kaçınmak
 • Düzenli egzersiz yapmak - tempolu yürüyüş, koşu, atlama, aerobik, açık hava sporları veya işyeri çevresinde her 2 saatte bir hızlı bir yürüyüş 
 • Profesyonel beslenme uzmanları veya diyetisyenler tarafından hazırlanan bir diyet ve kalori çizelgesinin ardından
 • Kişinin kilosunu düzenli olarak izlemek ve kilo artışı durumunda anında önlem almak

Obezite Ameliyatı

Cerrahi durumlar sadece bir kişi başarılı olmadan kilo vermenin diğer uygun yollarını denediğinde ve cerrahi ve genel anestezi için uygun olduğunda önerilir. Cerrahi genellikle VKİ 50'den fazla olduğunda tercih edilir. Bunun için tıbbi terim bariatrik cerrahidir. İki yaygın ameliyat türü gastrik bantlama ve gastrik bypasstır. Daha az yemeniz için midenizin büyüklüğünü azaltmayı veya bağırsağınızın bir kısmını atlamayı, böylece vücudunuzun daha az yiyeceği emmesini içerirler. Bariatrik cerrahiden sonra uzun süreli bir tedavi ve takip programına girmeniz gerekebilir.

Çocuklarda Obezite

Çocukluk çağı obezitesi, ergenlerin yanı sıra çocukları da etkileyen oldukça ciddi bir tıbbi durumdur. Çocukluk çağı obezitesi, bir çocuğun yaşı ve boyu için önerilen normal kilonun üzerinde olması anlamına gelir.

Önerilen kilolarının üzerindeki tüm çocuklar obez veya aşırı kilolu olarak kabul edilmez. Bazı çocukların vücut çerçeveleri ortalamanın üzerinde olabilir. Ayrıca, çocuklar farklı gelişim aşamalarında farklı miktarlarda vücut yağı taşıma eğilimindedir.

Obezitenin önlenmesi erken çocukluk döneminde başlamalıdır, çünkü durum daha sonra hayatta tedavi etmek çok daha zorlaşabilir. Bazen, bir çocuğun aşırı kilolu olduğu görülmez ve bu, BMI'sının profesyonel bir kontrolünün önemli hale geldiği yerdir.

Obezite için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Obezite aniden ortaya çıkan bir hastalık olmadığından doktora gitmek için vücut kitle endeksini çok aşmış olmak yeterlidir. Obezitenin getirdiği damar sertleşmesi, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıkların ortaya çıkması da doktora gitmek için gerekçedir. Bu gibi durumlarda hastanenin dahiliye ve dahiliyenin bir alt dalı olan Endoktrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Endokrinoloji hastaneleri obezite hastalarının teşhis ve tedavisi için tüm olanaklara sahiptir. 


Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler