Havale İle EFT Arasında Ne Fark Var?

Eft ve havale arasındaki farkları yazdığımız makaleden inceleyebilirsiniz.


Havale ve EFT Aynı Mı ? Havale ve EFT işlemlerinin her ikisi de para transferi işlemleridir. Fakat Havale ve EFT işlemleri farklı para transferi işlemidirler.  Havale İşlemi,  aynı banka hesapları arasında gerçekleştirilen bir para transferi işlemidir. Havale İşleminde A bankasından yine A bankasına bir para transferi işlemi gerçekleştirilmektedir. Gönderici ve Alıcı hesapları aynı bankaya aittirEFT İşlemi, farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferi işlemidir. EFT işleminde A bankasından farklı B, C, D gibi farklı banka hesaplarına para transferi işlemi gerçekleştirilmektedir. Gönderici ve Alıcı hesapları farklı bankalara aittir.
EFT İşlemi T.C.M.B ( Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ) güvencesi ve sorumluluğundadır ve EFT işlemi T.C Merkez Bankası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Para gönderilme işlemi farklı bankalar arasında gerçekleştirildiği için EFT işlemi T.C Merkez Bankasında bulunun EFT-EMKT Sistemi’nden onay alındıktan sonra diğer banka hesabına geçmektedir.
 
Havale İşleminde havale yapılan saat önemli değildir, her saatte havale yapılabilir ve havaleyi hangi saatte yaptığınızla havalenin alıcı hesaba aktarılması arasında bir değişkilik söz konusu olmaz. EFT işleminde ise para transferi işleminiz EFT Saatleri içerisinde gerçekleşir. Bu saatler her banka için farklı olmakla birlikte genel olarak 08:00 – 17:30 saatleri arasını kapsamaktadır. Eğer EFT İşlemi bu saat dilimi içerisinde yapılmadıysa EFT ile gönderdiğiniz para bir sonraki iş günü EFT Saatleri içerisinde alıcı hesabına ulaşır. Ayrıca havale ücretleri EFT ücretlerine göre daha düşük olur, aynı şubeye yapılan havalede ücret alınmayacağı gibi internet bankacılığı ile yapılan havalaler daha düşük olabilmektedir.

EFT İşleminde Ücretlendirme Var mı ?

EFT İşlemlerinde Ücretlendirme, bankadan bankaya ve EFT’yi hangi kanaldan yaptığınıza göre farklılaşmaktadır. Eğer EFT işleminizi hesabınızdan gerçekleştiriyorsanız hesabınızdan bankanızın belirlediği EFT İşlem Ücreti düşülecektir. Eğer bankanızla farklı bir anlaşmanız var ise EFT ücreti ödemeyebilirsiniz. Bu tamamen sizin bankanızla yaptığınız anlaşmaya bağlıdır. Eğer EFT işlemini hesabınızdan yapmıyorsanız işlem sırasında EFT işlem ücreti transfer ettiğiniz ödemeden düşülecektir. EFT ücretinin transfer edeceğiniz ödeme miktarınızdan düşülmesini istemiyorsanız bu ücreti ödemenizden ayrı olarak nakit olarak ödemeniz gerekmektedir. Tüm bankaların transfer kanallarına göre en fazla ve en az aldığı EFT ücretlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Diğer Makaleler