Hesap İşletim Ücreti İtiraz

Hesap işletim ücretine itiraz etmeyi düşünüyorsanız önce bu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.


Hesap işletim ücreti geri alma konusunda akıllar bir hayli karışık. Çünkü bu ücretin yasal olarak bankalar tarafından alınıp alınmayacağı ya da hangi hesaplar için alınan işletim aidatının geri alınabileceği gibi konularda büyük bir bilgi kirliliği hakim. Bu konuda tüm ziyaretçilerimizi aydınlatmak istiyoruz. İşte banka hesap aidatı gerçeği ve hesaplardan alınan işletim ücretlerine dair merak edilen tüm soruların yanıtları… 

Hesap İşletim Ücreti Yasal mı?

Öncelikle bilinmesi gereken hesap işletim aidatı kesintisinin tamamen yasal olduğudur. Kredi kartı aidatı yasal değildir. Ancak bankalar yasalar gereği hesap işletim ücreti alabilir. Peki, o halde neden bu ücreti itiraz ederek geri alabiliyoruz? 2002 yılından önce bir banka hesabı açtırdığınızda imzaladığınız vadesiz hesap sözleşmesinde hesap işletim ödeneceğine dair bir madde yoktu. Ancak bankalar bu ücreti alıyordu. 
Zira itiraz dilekçesi yazarak geri alabileceğiniz ücret de işte bu hesaplardan alınan ücretlerdir. Yani banka hesabınızı 2002 yılından önce açtıysanız ve hesap işletim ücreti ödediyseniz, bu durumda itiraz edebilir ve ödediğiniz ücreti geri talep edebilirsiniz. Ancak 2002 yılından sonra banka hesabı açtıysanız, imzaladığınız sözleşmede bu ücrete dair madde yer alıyordu demektir. Dolayısıyla ücreti ödemeyi kabul ettiğiniz için itiraz etme şansınız da yok. 

Hesap İşletim Ücreti İtiraz Dilekçesi Nasıl Olmalı?

Hesap işletim ücreti itiraz dilekçesi örneği sitemizde yer alıyor. Dilekçe örneğini inceleyerek hesabınızın bulunduğu bankaya nasıl bir itiraz dilekçesi ile başvuru yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca itiraz işlemi sırasında sizden bazı belgeler de istenecektir. Örneğin hesap işletim aidatı ödediğinize dair bir belgeye sahip olmanız gerekiyor. 

 

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İTİRAZ DİLEKÇESİ

İtiraz dilekçenizi bu belge ile birlikte bankanıza iadeli taahhütlü olarak gönderin. Bankanın size olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermesi gerekiyor. Şayet yanıt olumsuz olursa takip etmeniz gereken yola dair bilgileri de sitemizde bulabilirsiniz.  

Sizlere rehberlik edeceğini düşündüğümüz pek çok içeriği sitemizde bulabilirsiniz. Bunlardan biri de hesap işletim ücretleri karşılaştırma tablosu olmaktadır. Banka hesabı açmadan önce ne kadar hesap işletim parası ödeyeceğinizi öğrenmeniz için hazırlanmış olan tablo bankaların yaptıkları yıllık hesap işletim ücreti rakamlarını da içeriyor. 
 

Kategori:

Diğer Makaleler