Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hesap işletim ücretlerini geri alabilmek için bu yazımızdaki adımları takip edebilir veya hesap işletim ücreti talep etmeyen bankaları tercih edebilirsiniz.


Bankalar size ait olan paraları güvenilir bir şekilde saklarlar. Bu saklama işlemi neticesinde ise sizlerden hak ettiklerini düşündükleri belirli bir miktarda aylık ya da senelik olmak üzere hesap işletim ücreti talep ederler. Hesap işletim ücreti tutarının içerisinde bütün hizmet bedelleri ve hesabınıza ait olan bütün detaylı işlemlerin ücretleri yer almaktadır. Hesap işletim ücretleri sayesinde bankalar paranızı işleterek kazançlı duruma geçerler.
Günümüzde neredeyse tüm bankalar tarafından talep edilmekte olan bu ücretlere karşı çıkılmış olmasına rağmen mahkeme kararı ile hesap işletim ücretleri alınmaya devam etmektedir. Ancak tüketicilerin talep ettikleri zaman bankalardan bu ücretleri geri alabilmesi için gerekli olan bir yasa hayata geçirilmiştir. Yeni yasalara göre artık bankalara başvurduğunuz zaman hesap işletim ücretlerini geri alabilirsiniz. Bankalar ile anlaşma sağlayamadığınız durumlarda ise mahkemeye giderek hakkınızı aramaya başlayabilirsiniz.

Pek çok kişinin ödemek istemediği ve büyük bir kabusu haline dönmüş olan hesap işletim ücretleri yüklü miktarda paraların düzenli olarak ödenmesine yol açmaktadır. Bu durumun ise tüketiciler açısından mantıklı bir açıklaması bulunmamaktadır. Hesap işletim ücretleri size ait olan hesabınızdan alındı ise bu durumda yapmanız gereken şey bankaya dilekçe yazarak paranızı geri talep etmeniz olacaktır.

Bankaların bir kısmı dilekçeleri kabul ederek hesap işletim ücretlerini geri öderler. Bazı bankalar ise dilekçe taleplerini görmezden gelerek para iadesi yapmazlar. Eğer paranız iade edilmiyor ise banka yerine tüketici mahkemesine başvuru yapabilirsiniz. Böylelikle paranızı iade almayı deneyebilirsiniz. Bu konularda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız hesap işletim ücreti talep etmeyen bankaları da araştırarak tercih etmeyi deneyebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Tüketiciler için her zaman daha avantajlı görülmekte olan hesap ücreti almayan bankalar ülkemizde de hizmet vermektedir. Pek çok bankaya göre kıyaslandığı zaman bu tür bankalarda aynı zamanda havale ücreti gibi ücretler de alınmamaktadır. Yeni bir hesap açmak istiyorsanız ülkemizde yer alan Kuveyt Türk, Yapı Kredi, Cepte Teb ve Finansbank Enpara gibi hesapları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Hesap işletim ücreti almayan bu bankalar aynı zamanda EFT ve havale ücreti de almadıkları için bu tür hesaplarınızdan yapacağınız tüm işlemlerde herhangi bir şekilde ödeme yapmak durumunda kalmazsınız. Bireysel hesaplarınızdaki bakiyeleriniz her zaman sabit bir şekilde durmaya devam ederken, birikimlerinizin bankalar tarafından harcanması gibi olumsuz durumları da ortadan kaldırmış olursunuz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler