Hesap İşletim Ücreti Nedir?

hesap işletim ücretleri alınması yasal mı?


Bankalardan çok sık duymaya alışkın olduğunuz hesap işletim ücreti kavramının ne olduğunu ve neden bu ücretin alındığını biliyor musunuz?
Hesap işletim ücreti banka hesabı bulunan bireylere banka tarafından uygulanan dönemsel bir kesintidir. Bankalar kendi hesaplarını kullandığınız ve bazı işlemlerinizi bu hesaplar üzerinden gerçekleştirdiğiniz için dönemsel olarak hesabınızdaki paradan kesinti yapar. İşte bu kesinti hesap işletim ücreti olarak adlandırılır.

Her banka aynı tutarda kesinti yapmaz. Yani bankaların hesap işletim ücretleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle hesap işletim ücretinin sabit bir rakam olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

Bankaların 2016 Yılı Hesap İşletim Ücretleri

Bankalar yer dönem hesap işletim ücreti masraflarında güncelleme yaparlar. Hangi bankanın ne kadar hesap işletim ücreti aldığını öğrenmek için aşağıdaki linkle tıklayabilirsiniz. 
 

Bankalar Neden Hesap İşletim Ücreti Alır?

Bankaların bu soruya verdiği yanıt; müşterileri için yaptıkları işlemlerde kullandıkları kağıt ve benzeri masraflar olmaktadır. Yani bankalarhesap işletim ücreti alıyoruz çünkü müşterimiz için masraf yapıyoruz” diyor.

Hesap İşletim Ücreti Kesintisi Ne Zaman Yapılır?

Bu sorunun yanıtı da bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bazı bankalar 1 yıllık olarak bazı bankalar da 6 aylık olarak kesinti periyodunu belirlemiştir. Az sayıda banka hesap işletim ücretini 3 aylık periyotlar halinde de alabilmektedir.

Kimden Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?

Öncelikle hesap işletim ücretinin alınmamasına dair yasal bir düzenlemenin olmadığını belirtmek isteriz. Bankalar bazı durumlarda bazı müşterilerinden bu ücreti talep etmezler. Ancak bu durum kesinlikle bankanın kararıdır. Konuya dair bir yasak ya da yasal düzenleme yok. Bankalar genellikle şu kişilerden hesap işletim ücreti almaz:
  • Üniversite öğrencileri
  • Maaşını söz konusu hesap üzerinden alanlar
  • Faturaları için banka şubesine otomatik ödeme talimatı vermiş olanlar (en az 2 ya da 3 fatura)
  • Bankanın sigorta, bireysel emeklilik gibi hizmetlerini kullanıyor olanlar
  • Bankanın “özel banka kartını” almış olanlar

Kesilmiş Hesap İşletim Ücreti Geri Alınabilir mi?

Şayet banka tarafından bu ücret bir hata sonucu kesilmiş ise bankanıza başvurarak ücreti geri alabilirsiniz. Örneğin üniversite öğrencisi iseniz ve bankanız üniversite öğrencilerinden hesap işletim ücreti almıyor olmasına karşın sizden kesinti yapılmış ise bir adet öğrenci belgesi ile birlikte banka şubenize başvuru yapabilirsiniz. Bir değerlendirme yapılacak ve uygun görülürse kesilen ücret hesabınıza yeniden aktarılacaktır.

Diğer Makaleler