Hesap İşletim Ücretleri 2016

Bankaların 2016 yılı hesap işletim ücretlerini inceleyebilirsiniz.


Bankaların büyük bölümü vadesiz hesap sahibi olan müşterilerinden “hesap işletim ücreti” adı altında bir ücret alır. Bu ücret yıllık olarak alınır ve bazı bankalar 2 taksit halinde, bazı bankalar da 4 taksit halinde bazıları ise aylık hesap işletim ücreti kesintisi uygular. 

2016 yılında bazı bankalar müşterilerinden hesap aidatı almama kararı verdi. Aşağıda bankaların yıllık toplamda aldıkları hesap işletim ücretlerini görebilirsiniz. İlgili bankaya tıklayarak bankanın hesap işletim ücreti tahsilat detaylarını inceleyebilirsiniz. 

Halk arasında bankaların yıllık hesap işletim ücreti almasının aslında yasa dışı olduğu yönünde yanlış bir bilgi mevcut. Bankalar banka hesap ücreti adı altında banka hesap aidatı alabilirler ve bu ücret talebi tamamen yasaldır. Bankaların kredi kartı aidatı alması yasal değildir. Hesap işletim parası ise yasalara uygun olarak bankalar tarafından talep edilebilir. 

Bankalar Hangi Durumda Hesap İşletim Ücreti Almaz?

Bankaların büyük bir bölümü en az iki ya da üç faturanın otomatik ödeme talimatı verilerek, banka tarafından otomatik olarak ödenmesi durumunda hesap işletim ücreti almaz. Ancak bu uygulama yasal olarak zorunlu değildir. Dolayısıyla tüm bankaların uygulaması gereken bir kural olarak algılanmamalıdır. 

Ayrıca bankalar öğrenci hesaplarından ve birikim hesaplarından da hesap işletim aidatı almaz. Bazı bankalar maaş müşterilerinden yani maaşını bankadan alan müşterilerinden eğer şirket ile anlaşmaları varsa hesap işletim ücreti almamaktadır. Bu uygulama tamamen bankalar ile şirketlerin karşılıklı anlaşması üzerine gerçekleştirilir. Yasal bir zorunluluk değildir. 

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaların ne kadar hesap işletim ücreti aldığını aşağıdaki listede görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bankalar hakkında merak ettiğiniz bazı bilgileri edinmek için de listedeki banka logosuna tıklayabilirsiniz. Banka hesap açmak isteyenlere öneriler başlıklı içeriğimiz bu konuda size rehberlik edecektir. 

Bu sayede bankaların sağladığı kredi olanaklarını, şubesiz bankacılık hizmetlerini, kredi kartları hakkında bilmeniz gereken detayları ve banka şubeleri hakkındaki bilgileri edinebileceksiniz. 

Hangi Bankalar Hesap İşletim Ücreti Almıyor?

Hesap işletim ücreti almayan bankalar 2016 başlıklı içeriğimizde hangi bankaların, hangi hesap türlerinden işletim kesintisi uygulamadığını görüntüleyebilirsiniz. 

Hesap işletim ücretleri karşılaştırma tablosu üzerinden bankaların yaptığı ücret kesintilerini görüntüleme şansına sahipsiniz. Ayrıca söz konusu ücret hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını öğrenmek için hesap işletim ücretleri geri alma başlıklı içeriğimize göz gezdirebilirsiniz. 


Kategori:

Diğer Makaleler