Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcama Ekstreye Ne Zaman Yansır?

Kredi kartı harcamalarınızı zorlanmadan ödeyebilmek istiyorsanız hesap kesim tarihinizi dikkate almanız gerekiyor.


Kredi kartınızın kullanım süresi aylık bazda bittiği zaman o tarih sizin hesap tarihiniz ve o döneme ait olan borcunuzun hesaba dahil edildiği tarih olur. Bu sebeple kredi kartı kullanıcıları hesap kesim tarihlerini takip ederek bu tarihlere göre alışverişlerini yapmalıdır. Kredi kartınız ile yüksek bir miktar tutara sahip olan alışveriş yapmak istiyorsanız hesap kesim tarihinin bilinmesi ekstra önem taşımaktadır.

Hesap kesim tarihinizin yaklaşması aynı zamanda kredi kartı ekstresinin kesilmesi ve kredi kartı borcunuzun toplamının ortaya çıkartılmasını sağlar. Kredi kartınıza ait olan hesap özetleri sizin son 30 günlük süreç içerisinde yapmış olduğunuz harcamaların toplamı ve bu toplama göre ödenmesi gereken borç miktarını gösteren bir belgedir.

Hesap Kesim Tarihinde Alışveriş Yapılır mı?

Hesap kesim tarihiniz sizin aylık harcamalarınızın tamamlandığı süreçtir. Bankalar sizden kredi kartı borcunuzun hesaplanmasından sonra harcamalarınızın kredi kartınızın son ödeme tarihinde yatırılmasını talep ederler. Bu durumda hesap kesim tarihinde bir harcama yaparsanız bu harcamalarınızı en geç 10 gün içerisinde ödemek zorunda kalırsınız. Ancak hesap kesim tarihini atlattıktan sonra harcama yaparsanız bu süre 40 gün sonrasına kadar uzayabilmektedir.

Örneğin kredi kartınızın hesap kesim tarihi 05.11.2016 ise harcamalarınızın tutarını 15.11.2016 tarihinde ödemek zorunda kalırsınız. Ancak harcamalarınızı 06.12.2016 tarihinde yaparsanız ödeme tarihiniz 16.01.2017 olacaktır. Bu yüzden yüksek tutarıl olan tek kalemlik harcamalarınızı hesap kesim tarihinden sonra yapmanız ödemelerinizi daha uzun sürede gerçekleştirebilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır.

Kredi kartı harcamalarınızı ödemekte zorlanıyorsanız ve nakit ihtiyacınız yüksek olduğu için kredi kartı kullanıyorsanız hesap kesim tarihlerini fazla dikkate almanız gereklidir. Bu tür kullanımlarda hesap kesim tarihlerini göz önünde bulundurarak harcamalar yaparsanız daha avantajlı duruma geçebilirsiniz. Aksi takdirde özellikle yüklü miktarda harcamalar yapıyorsanız ve tek kalemlik harcamalar yapıyorsanız kredi kartı borçlarınızı ödemekte büyük zorluklar yaşamaya başlayabilirsiniz.
Bu tür noktalara dikkat ederek kredi kartı kullanırsanız kredi kartınıza ilişkin gelen ekstrelerde sürpriz sonuçlar ile karşılaşabilme riskiniz sıfıra inmeye başlar. Böylelikle harcamalarınızı rahat bir şekilde ödeyerek kredi notunuzun da yüksek kalmasını sağlayabilirsiniz.


Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler