HSBC Bank ATM Havale ve EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

HSBC Bank ATM havale ve EFT işlemi, mobil bankacılık, şube bankacılığı veya telefon bankacılığı gibi yöntemleri kullanmadan, direkt olarak ATM üzerinden para göndermenize olanak sağlar.


“HSBC Bank ATM havale ve EFT işlemi nasıl yapılır?” sorusu, başka bir hesaba para gönderimi yapacak olan banka müşterileri tarafından sıklıkla merak edilir. Havale yapmak ve EFT yapmak, başka hesaplara para gönderilmesi anlamına gelir ve ikisi birbirinden farklı işlemlerdir. Bu yazımızda HSBC Bank müşterilerinin ATM’ler aracılığı ile başka hesaplara nasıl para aktarımı yapabileceği anlatılacaktır.
 EFT’nin açılımı; Elektronik Fon Transferi’dir ve bu işlem ile bireyler ile kurumlar arasında para alışverişi yapılmasını sağlamaktadır. EFT işlemi ile kişiler, kendi çalıştıkları banka dışında herhangi bir bankaya ait olan hesaba para aktarımı yapılabilir.
 
Havale, hesaplar arasındaki para gönderme işlemine verilen addır ve aynı bankada bulunan hesaplar arasındaki para alışverişidir. Ayrıca HSBC müşterileri havale işlemlerini bankada bulunan kendi hesapları arasında da gerçekleştirebilirler. Bu nedenle havale işlemi, EFT işleminden çok daha kısa sürede gerçekleşir.

HSBC Bank ATM Havale Yapma

HSBC Bank ATM işlemleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve şube bankacılığı işlemlerine göre farklılık taşımaktadır. Bu farklılıklardan dolayı banka müşterileri, HSBC Bank ATM havale ve EFT işlemi nasıl yapılır diye merak etmektedir. HSBC Bank bankamatikleri aracılığıyla havale yapılması işlemi öncesinde, bu yöntemle gerçekleştirilecek olan işlemlerin günlük limitlerinin 10.000 TL olduğu bilinmelidir.
 
HSBC Bank ATM’lerinden kartsız işlemlerle ya da kartlı işlemlerle havale işlemi yapılabilir. Eğer kartsız işlemlerle havale işlemi yapılacak ise bankamatik ekranından “Giriş” tuşuna basılması, hesap numarasıyla, müşteri numarası, IBAN numarası ya da banka kartı numarası ile para yatışı gerçekleştirilebilir.
 
Kartlı işlemler yöntemi ile HSBC Bank ATM havale yapma işlem gerçekleştirilecek ise kart ile giriş sağlanmalı ve para gönderme seçeneği seçilmelidir. Daha sonra banka müşterileri, para havalesi yapılacak olan hesabın numarasını ya da IBAN numarasını ve gerekli bilgileri girdikten sonra işlem tamamlanır.

HSBC Bank ATM EFT Yapma

HSBC Bank ATM EFT yapma işleminin de bir limiti söz konusudur ve bankamatikler aracılığı ile günlük EFT yapma limiti 10.000 TL olarak belirlenmiştir. HSBC ATM’leri aracılığı ile EFT işleminin yapılabilmesi için kartlı işlemler menüsünün kullanılması gerekir. Kartlı giriş sağlandıktan sonra menüler arasında bulunan para gönderme tercih edilmeli ve daha sonrasında “Başka Banka Hesabına” seçeneği seçilmelidir. Başka bir hesaba para transferinin yapılabilmesi için para yatırılacak olan hesabın IBAN numarası bilgisine sahip olunması gerekir. Ayrıca EFT işlemi sırasında T.C. kimlik numarası bilgisine de ihtiyaç duyulur.

HSBC Bank Havale İşlem Limitleri

Her bankada söz konusu olduğu gibi HSBC Bank’ta da havale işlem limitleri uygulanır. Bu limitler, bankanın müşteri grubuna göre farklı şekillerde uygulanabilir. HSBC Bank havale işlem limitleri banka müşteri gruplarına göre farklılaştığı gibi aynı zamanda günlük limit ve aylık limit olarak da farklılaşabilir. Bir HSBC müşterisinin kendi adına olan hesapları arasında limit sorunu bulunmazken, başka bir hesaba ya da isme havalelerde limit söz konusu olur. Buna göre;
  • HSBC bireysel müşteri grubunda yer alan müşterilerin havale işlem limitleri günlük 50.000 TL, aylık ise 600.000 TL,
  • HSBC Advance müşteri grubunda yer alan müşterilerin havale işlem limitleri günlük 75.000 TL, aylık ise 750.000 TL
  • HSBC Premier müşteri grubunda yer alan müşterilerin havale işlem limitleri günlük 300.000 TL, aylık ise 1.200.000 TL olarak belirlenmiştir.
Havale işlemlerinde belirtilen bu limitler, diğer yani yabancı para birimleri için de geçerli olur.

HSBC Bank EFT İşlem Limitleri

HSBC Bank EFT işlem limitleri tıpkı havale işlem limitlerinde olduğu gibi bankanın müşteri gruplarına göre farklılıklar gösterir. Buna göre EFT ve ileri tarihli olan EFT’lerin günlük ve aylık limitleri birbirinden farklıdır ve şu şekildedir:
  • HSBC bireysel müşteri grubunda yer alan müşterilerin EFT işlem limitleri günlük 50.000 TL, aylık ise 600.000 TL,
  • HSBC Advance müşteri grubunda yer alan müşterilerin EFT işlem limitleri günlük 75.000 TL, ayık ise 750.000 TL,
  • HSBC Premier müşteri grubunda yer alan müşterilerin EFT işlem limitleri günlük 300.000 TL, aylık ise 1.200.000 TL olmaktadır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler