HSBC Bank ATM İşlem Ücretleri

HSBC Bank ATM işlem ücretleri, ATM'ler üzerinden yapmış olduğunuz para transferi, ödemeler vb. işlemler için sizden tahsil edilecek tutarlardır.


HSBC Bank ATM işlem ücretleri, HSBC müşterilerinin veya müşterisi olmayan kişilerin, yapmış oldukları işlemler sonucunda ödemeleri gereken ücretlerdir. Her banka gibi HSBC Bank da çeşitli hizmetleri sunarken belirli bir miktarda işlem ücreti talep eder. ATM işlem ücretlerinin işlem türüne göre farklılık gösterdiği söylenebilir. Ayrıca çeşitli kampanya ve promosyonlar doğrultusunda her müşteriden farklı işlem ücretleri kesilebilir. Bu yazımızda HSBC bankamatikleri üzerinden yapılan işlemler ve bu işlemlerin ücretleri hakkında bilgiler sunacağız.

HSBC İşlem Ücretleri

Para çekme ücreti kapsamında HSBC Bank ATM’lerinden yurt içi kartlarla banka müşterilerinin kendi kartlarıyla günlük limit üzerinde para çekmeleri karşılığında yüzde 1.5 oranında işlem ücreti alınır. Bu işlemde asgari tutar 5 TRY, azami tutar ise 15 TRY olmaktadır.
 HSBC Bank müşterilerinin yurt içi kartlarıyla, yurtdışında bulunan HSBC ATM’lerinden para çekmesi durumunda HSBC işlem ücretleri kapsamında 5.5 TRY kesinti yapılır. Yabancı ve yurt dışı kartlar aracılığı ile HSBC yurt içi ATM’lerinden para çekme durumunda ise herhangi bir ücret alınmaz.HSBC Bank, yasal düzenlemeler çerçevesinde yukarıda belirtilmiş olan HSBC Bank ATM işlem ücretleri üzerinde değişiklik yapma hakkını da saklı tutmaktadır. Ayrıca HSBC müşterileri, yurt içi kartlarla kendi ATM’lerinden günlük olarak 1.000 TL’ye kadar limit üzerinde para çekimini yapabilirler.

HSBC EFT Ücreti

Her bankada olduğu gibi HSBC Bank da gerek mobil işlemlerle gerek internet bankacılığıyla gerekse de ATM’leri aracılığıyla verdikleri EFT yani Elektronik Fon Transferi işlemlerinden işlem ücreti alır. Banka kimi müşterilerine çeşitli kapmayalar dolayısı ile EFT işlemlerinden ücret kesintisi almaz fakat genel olarak EFT, ücrete tabi bir işlemdir. HSBC Bank ATM işlem ücretleri kapsamında, bankanın ATM’lerinden EFT işlemi gerçekleştirildiğinde de işlemin özelliklerine göre banka müşterilerinden farklı işlem ücretlerinin alınması söz konusudur.

HSBC Bank Hesaptan Hesaba EFT

Hesaptan hesaba mesai saatleri içerisinde yapılacak olan ATM’ler aracılığıyla para transferi işlemlerinde banka işlemin gerçekleştirilebilmesi için ücret kesintisi yapar. HSBC BANK hesaptan hesaba EFT işlemi için:
 • 0 TRY ile 999,99 TL’ye kadar olan para transferi işlemlerinde komisyon ücreti olarak 2 TRY,
 • 1.000 TRY ile 49.999,99 TL’ye kadar olan para transferi işlemlerinde komisyon ücreti olarak 5 TRY,
 • 50.000 TL ile üzerindeki para transferi işlemlerine komisyon ücreti olarak 50 TRY alınır.
Bu ücretler genel olarak banka müşterileri için geçerli olan HSBC EFT ücreti olarak bilinirler. Çeşitli kampanyalar nedeniyle EFT ücreti ödemeyecek olan müşteriler grupları da vardır.
 
Hesaptan hesaba mesai saatleri dışında yani geç EFT hizmeti kapsamında yapılacak olan ATM’ler aracılığıyla para transferi işlemlerinde:
 • 0 TRY ile 999,99 TL’ye kadar olan para transferi işlemlerinde komisyon ücreti olarak 3 TRY,
 • 1.000 TRY ile 49.999,99 TRY’ye kadar olan para transferi işlemlerinde komisyon ücreti olarak 7.5 TRY,
 • 50.000 TRY ile üzerindeki para transferi işlemlerine komisyon ücreti olarak 75 TRY alınır.
Bu ücretler, mesai saatleri dışında yapılan ve ileri tarihli EFT işlemlerinde geçerlidir. HSBC Bank ATM işlem ücretleri kapsamında, hafta içi günlerinde saat 16:00 ile 17:00 arasında yapılan işlemlerde bu kesintilerin yapılması söz konusudur.

HSBC Bank Hesaptan İsme EFT

HSBC Bank hesaptan isme EFT işlemlerinde, banka ATM’leri aracılığıyla mesai saatleri içerisinde komisyon ücreti alınması söz konusudur. Buna göre:
 • 0 TRY ile 999,99 TRY arasında 2 TRY,
 • 1.000 TRY ile 49,999,99 TRY arasında 5 TRY,
 • 50.000 TRY ve üzerinde 50 TRY komisyon ücreti banka tarafından alınır.
Geç EFT kapsamında gerçekleştirilecek olan mesai dışı hesaptan isme ATM işlemlerinde ise:
 • 0 TRY ile 999,99 TRY arasında 3 TRY,
 • 1.000 TRY ile 49,999,99 TRY arasında 7.5 TRY,
 • 50.000 TRY ve üzerinde 75 TRY komisyon ücreti banka tarafından alınır.

HSBC Bank Hesaptan Kredi Kartına EFT

Elektronik Fon Transferi işlemi, hesaptan kredi kartına şeklinde de gerçekleştirilebilir. HSBC Bank hesaptan kredi kartına EFT işlemlerinde ATM aracılığı ile yapılan mesai saatlerindeki para transferlerinde:
 • 0 TRY ile 999,99 TRY arasında 2 TRY
 • 1.000 TRY ile 49,999.99 TRY arasında 5 TRY
 • 50.000 TRY ve üzerinde 50 TRY alınır.
HSBC ATM’leri aracılığı ile yapılacak olan mesai saati dışındaki geç EFT işlemlerinde hesaptan kredi kartına yapılan kesintiler ise şu şekildedir:
 • 0 TRY ile 999,99 TRY arasında 3 TRY
 • 1.000 TRY ile 49,999.99 TRY arasında 7.5 TRY,
 • 50.000 TRY ve üzerinde 75 TRY

HSBC Havale Ücreti

HSBC Bank ATM işlem ücretleri kapsamında havale işlemlerinde de komisyon ücretinin alınması söz konusudur. HSBC müşterilerinin kendi hesaplarından yine kendi hesaplarına yapmış oldukları havale işlemlerinden ücret alınmaz. ATM’ler aracılığı ile gerçekleştirilecek olan kasadan T.C numarası ile hesaba yapılan havalelerden de herhangi bir komisyon ödenmez.
 
HSBC müşterilerinin kendi hesaplarından başka hesaplara gerçekleştirecekleri havale işlemlerinden alınacak olan ücretler aşağıdaki gibidir:
 • 0 TRY ile 999,99 TRY arasında 1 TRY,
 • 1.000 TRY ile 49,999.99 TRY arasında 2.5 TRY,
 • 50.000 TRY ve üzerinde 25 TRY,
HSBC müşterilerinin kendi hesaplarından ATM’ler aracılığı ile yapacakları isme havale işlemlerinde tahsil edilecek olan HSBC havale ücreti de şu şekildedir:
 • 0 TRY ile 999,99 TRY arasında 1 TRY,
 • 1.000 TRY ile 49,999.99 TRY arasında 2.5 TRY,
 • 50.000 TRY ve üzerinde 25 TRY,
HSBC Bank ATM işlem ücretleri genel fiyatlandırması yukarıda belirtildiği şekildedir. HSBC bankası çeşitli kampanyalar dahilinde bazı müşterilerinden havale veya EFT ücreti talep etmeyebilir. HSBC müşterileri daha ayrıntılı bir bilgi için bankanın çağrı merkezinden destek alabilirler.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler