HSBC Bank ATM Kartla ve Kartsız Para Çekme, Yatırma

HSBC Bank ATM kartla ve kartsız para çekme, yatırma işlemleri, banka veya kredi kartına ihtiyaç duymadan ATM'lerden istediğiniz zaman para çekmenize veya yatırmanıza olanak sağlar.


HSBC Bank ATM kartla ve kartsız para çekme ve yatırma işlemleri, birbirlerinden farklı olarak gerçekleştirilen işlemlerdir. HSBC bankamatikleri aracılığıyla kartla yapılabilen işlemler ile kartsız yapılan işlemlerin farklı olmasından dolayı para yatırma ve para çekme işlemleri de farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Bu yazımızda HSBC ATM’lerinden para çekme ve para yatırma işlemleri hakkında bilgiler sunacağız.
 Yurt içinde ve yurt dışında bulunan HSBC bankamatiklerinden haftanın 7 günü, 24 saat boyunca para çekme veya yatırma işlemleri gerçekleştirebilir. Para yatırma, para çekme işlemleri gibi aynı zamanda fatura ödeme, kredi kartı borcu ödeme, kendi hesabına ve başka hesaba para yatırma, döviz alımı ve döviz satımı gibi işlemler kolaylıkla yapılabilir.

HSBC Kartsız Para Yatırma

HSBC banka kartı olmaksızın banka ATM’lerinden HSBC kartsız para yatırma işlemi gerçekleştirilebilir. Nakit para kullanarak kredi borcunu ödemek isteyen kişiler, ödeme yapabilmek için bankamatik üzerinden GİRİŞ tuşuna basmalı ve ardından kart numaralarını yazarak anında kredi borçlarını yatırabilirler. Aynı yöntem ile HSBC müşterileri, vadesiz mevduat hesaplarına da para yatırma işlemini gerçekleştirebilirler.
 
HSBC kartsız kredi kartı borcu ödeme dışında kişiler, hesap numaraları ile nakit para yatırma, müşteri numaraları ile nakit para yatırma, IBAN aracılığıyla nakit para yatırma ve HSBC banka kartı numarası ile nakit para yatırma işlemlerini ATM’ler aracılığı ile yapabilirler.
 
HSBC Bank ATM kartla ve kartsız para çekme veya yatırma kapsamında tüm HSBC Bank müşterileri, haftanın her günü 24 saat boyunca işlem yapabilirler. Para yatırma işlemlerini kartsız olarak gerçekleştirmek isteyen kişiler, “Giriş” seçeneğini tıkladıktan sonra T.C numaralarını tuşlayıp cep telefonu numarası bilgi girişini de yaparak nakit olarak para yatırabilirler.
 
HSBC müşterileri ATM’ler aracılığıyla kendi banka hesaplarına ücretsiz bir şekilde para yatırma işlemi yapmak için cep telefonlarına gelecek olan tek defaya mahsus kullanımı olan şifreler aracılığıyla işlem yapabilirler. Bu işlemlerde banka, günlük üst limit uygulaması yapılır.

HSBC Kartsız Para Çekme

HSBC kartsız para çekme işlemi hakkında bankanın resmi internet sitesinde herhangi bir bilgi yer almaz. HSBC Bank’ın resmi internet sitesinde ATM bankacılığı bölümünde ATM’den para yatırma işlemlerine yönelik bilgiler mevcuttur. Dolayısı ile bankadan verilen bilgi doğrultusunda ATM’lerden kartsız para çekme hizmeti müşterilere sunulmaz. HSBC Bank ATM’lerinden kartsız olarak para yatırma işlemi yapılabilir.
 
HSBC banka kartları Advance, Premier ve Visa Electron’dur. ATM’lerden Visa Electron kart ile maksimum 5.000 TL, Advance kart ile maksimum 6.000 TL, Premier kart ile maksimum 8.000 TL para çekimi yapılabilir.

HSBC Kartla Para Çekme

HSBC müşterileri,  sahip oldukları HSBC banka kartlarından herhangi biri ile günlük olarak HSBC ATM’lerinden maksimum olarak 1.500,00 TL para çekme işlemi yapabilirler. HSBC kartla para çekme işleminde belirlenmiş olan bu üst limit, bugünün koşullarında geçerlidir. Banka gelişen olaylar neticesinde bankamatiklerinden nakit para çekimine uyguladıkları üst limit miktarını değiştirilebilir.
 
HSBC Bank, yurt dışındaki banka ATM’lerini kullanacak olan müşterileri söz konusu ülkenin para birimi ile nakit çekme işlemi yaptığında, provizyon esnasında hesaba işlem tutarında olmak kaydıyla bloke uygular. Yurt dışında finansal işlemin gerçekleşmesiyle birlikte konulan bloke kaldırılır. Günün koşullarında geçerli olan kur üzerinden hesaplama yapılır ve bu meblağda bakiye TL olarak hesaptan düşülür.
 
HSBC kartla para çekme işlemi kapsamında banka ATM’lerinden müşteriler nakit avans çekimi de yapılabilir. Nakit avans çekiminde maksimum limit 12.000 TL olmaktadır.

HSBC Kartla Para Yatırma

HSBC Bank’a ait olan banka kartı ya kredi kartı aracılığı ile banka müşterileri para yatırma işlemlerini gerçekleştirebilirler. HSBC kartla para yatırma işlemleri için yurt içinde ve yurt dışında bankanın tüm ATM’leri kullanılabilir ve kesintisiz olarak bankamatiklerden işlem yapılabilir.
 
HSBC Bank kartlarıyla ATM bankacılığından yararlanılması koşuluyla havale işlemlerinde kişiler, kendi hesaplarına ve bankada bulunan başka bir mevduat hesabına maksimum 10.000 TL yatırabilirler.

HSBC ATM’leri Para Yatırma Özellikleri

HSBC Bank ATM kartla ve kartsız para çekme ve yatırma işlemleriyle yapılacak olan işlemlerin bir kısıtlılığı söz konusudur. Buna göre HSBC ATM’lerinden para yatırma işlemini yapacak olan kişiler yalnızca 200, 100, 50, 20, 100 ve 5 TL’lik banknotlar yatırabilirler. Ayrıca ATM’den bir defada maksimum 40 banknot girişi yapılabilir.
 
Her bankanın ATM’sinde olduğu gibi HSBC Bank ATM’lerinde de yatırılacak olan banknotların eksiksiz ve zarar görmemiş olması büyük önem taşıyan bir detaydır. ATM’ye yatırılacak olan banknotlar aynı hizada olmalıdır ve dik bir şekilde para girişi bölümüne yerleştirilmelidir. ATM’ler ıslanmış, yırtılmış, ileri derecede hasar görmüş, katlanmış kâğıt para ile madeni paraları asla kabul edilmez.
 
ATM’lerden gerçekleştirilecek olan para yatırma işlemelerinde üst limit de uygulanır. HSBC Bank ATM kartla ve kartsız para çekme ve yatırma işlemlerinde, günlük olarak hesaba para yatırma ile kredi kartı borcu ödeme işlemlerinde uygulanan üst limit 19.990 TL olarak belirlenmiştir. Bu üst limit uygulaması yalnızca TL cinsinden para yatışlarında geçerli olmayıp aynı zamanda döviz para yatırma işlemlerinde de geçerli olur.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler