HSBC Bank EFT Sorgulama

HSBC Bank EFT sorgulama, yapmış olduğunuz veya tarafınıza yapılan EFT işlemlerinin sonucunu öğrenmek adına yapabileceğiniz işlemlerdir.


HSBC Bank EFT sorgulama işlemleri için bütün bankacılık platformlarında ayrı ayrı hizmet verir ve sorgulama yapıp, cevap almaya olanak tanır. Bu noktada EFT yani, elektronik fon transferi işlemi bankacılık para transferleri işleri içinde en fazla kullanılan para transferi yöntemlerinden biri olarak bilinir.
 EFT işlemleri ise genel anlamda belirli saatler içinde yapılması gereken sınırlandırılmış bir para gönderim şeklini ifade eder. Bu saatler içinde yapılmayan her EFT işlemi ise bir sonraki mesai saati zamanına kadar karşı hesaba aktarılmaz. Bu yüzden EFT sorgulama ve kontrol etme durumları da yine tüm müşteriler için çok sıklıkla başvurulan yöntemler arasında yer alır. HSBC Bank EFT sorgulama işlemleri öncelikle kullanılan bankacılık yöntemine göre değişir ve sonrasında bu yönteme göre seçilir.

HSBC Bank EFT Gönderim Saatleri Nedir?

HSBC Bank da diğer tüm banka ve finans kurumları gibi EFT gönderimini belirlenmiş olan saatler içerisinde gerçekleştirir. EFT saatleri içinde yapılan tüm gönderimler ortalama 15-30 dakika içinde karşı hesaba geçer. Bu saatler ise bazı istisnai durumları da içinde barındırır. HSBC Bank EFT gönderim saatleri hafta içi günlerde ve sabah 09.00 ile akşam 17.00 arası bir saat dilimini kapsar.
 
Bu saatler içinde yapılan her türlü EFT gönderim işi başarı ile karşı tarafa iletilir. Bu saatler içindeki istisna durum ise saat 16.00-17.00 saatleri arasını kapsayan zaman dilimidir ve bu zaman dilimi içerisinde yapılacak ya da yapılmak istenen EFT işlemleri banka tarafından geç EFT olarak tanımlanır. Haliyle daha yüksek bir EFT gönderim ücreti tahsis edilir. Bu noktada yine bankanın para transferleri ücret açıklamasında ayrıntılı olarak anatılır. HSBC Bank EFT gönderim saatleri özellikle acil olan para gönderimlerinde ayrıca önem arz ettiği için müşterilerin bu saat aralıklarında gönderim yapmaları sağlıklı bir işlem açısından son derece önemlidir.

HSBC Bank EFT Gönderim Ücretleri Ne Kadardır?

Farklı birçok bankacılık işlem ve hizmetinde olduğu gibi EFT gönderimi işlemlerinde de tarafınızda bir miktar transfer ücreti alınır. HSBC Bank EFT gönderim ücretleri ise EFT türüne, miktarına, EFT zamanına ve başka değişkenlere bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Müşterilerin yapmak istedikleri gönderim temel olarak hangi ücret kapsamında fiyatlanacağını da belirler.
 
EFT ücretlendirmesinde yer alan özel bir durum ise aynı gönderim zamanında olduğu gibi geç EFT gönderiminde devreye girer. Gün içinde akşam mesai bitimi olan saat 17.00’a kadar EFT gönderimi yapılabilir. Ayrıca son bir saat kala zaman dilimi içinde yani, saat akşamüzeri 16.00 ile 17.00 arasında yapılan gönderimlerin ücretleri normal EFT ücretlerinden daha fazladır. Temel olarak bu durum genel fiyat listesinde ve açıklamalarında da ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

HSBC Bank EFT Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

HSBC Bank EFT sorgulama işlemleri farklı yollarla yapılabilen bir olaydır fakat burada sorgulamanın neden yapılacağı da önemli bir konudur. Öncelikle mesai saatleri içinde yapılan ve 30 dk. süre içinde ulaşmayan EFT gönderimleri sorgulanabilir. Bu konuda yine direkt şubeye gidilebilir, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı kullanılabilir eğer mevcutsa bu sorgulama mobil bankacılık üzerinden de yapılabilir. Genel anlamda ise HSBC Bank EFT sorgulama işlemleri şu yollarla yapılabilir;
  • Telefon bankacılığı sistemi, müşteri temsilcisi yoluyla
  • İnternet bankacılığı kanalıyla
  • Mobil bankacılık uygulaması ile
  • Şube bankacılığıyla

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler