HSBC Bank SWIFT Ücreti Yurt Dışı Para Transfer Masrafı

HSBC Bank SWIFT ücreti yurt dışı para transfer masrafı, yapılan para transferi işlemlerinde gönderici taraftan alınan ücretleri ifade eder.


HSBC Bank SWIFT ücreti yurt dışı para transfer masrafı, özel bazı koşullara göre belirlenen ve belli limitleri olan işlemler için alınan ücretlerdir. Swift işlemleri dünya üzerinde yapılan uluslararası bankacılık alanında en yaygın olarak kullanılan bir fon ya da para gönderim işlemidir. Bu yöntem, iki farklı ve yabancı ülke bankası arasında yapılan her türlü fon transferleri işlemlerini tanımlar.
 Her ülkeye ait bir swift kodu vardır ve bu kod sayesinde o bankanın hangi ülkeye ait olduğu bankacılık dilinde belli olur. Bu para gönderim sistemi farklı ülkeler içinde yer alan her türlü finans kurumunun ve bankanın birebirleri arasında yapacakları gönderim ve transfer işlemlerinin güvenli, hızlı ve kolay olarak yapılmasını sağlar. HSBC Bank SWIFT ücreti yurt dışı para transfer masrafı da bu noktada devreye giren ortaya çıkan bütün masraf ve ücretleri tanımlar.

HSBC Bank SWIFT İşlemleri Nasıl İşler?

Uluslararası alanda fon ve para gönderim sisteminin kendine özel olan bir çalışma şekli ve çalışma prensipleri bulunur. HSBC Bank SWIFT işlemleri de bu yöntem ve usuller dâhilinde yapılan işlemleri kapsar. Bu noktada Swift işlemleri genel anlamda üç farklı ülkeye ait banka arasında yapılır yani gönderim işlemlerinde üç farklı banka kuruluşu aktif olarak rol oynar. İşleyiş ise temel olarak şu şekilde yürütülür:
 
Bu gönderim ve transfer olayı içinde yer alan üç bankadan ilki parayı ya da fonu gönderen bankadır ve başka bir ülke bankasıdır, amacı en kısa süre içinde gönderimi yapmaktır. Bu oluşum içindeki bir diğer kuruluş ise yine farklı bir ülkeye ait olan başka bir bankadır, bu bankanın sistem içinde ki görevi aracılıktır. Son aktör ise parayı ya da fonu alacak olan ve yine farklı bir ülkede bulunan alıcı bankadır. İşte HSBC Bank SWIFT işlemleri de bu kapsam ve işleyiş içinde yürütülür.

HSBC Bank SWIFT İşlem Ücretleri Ne Kadardır?

SWIFT işlemleri ya da diğer bir ifade ile yurt dışı para gönderim işlemleri için HSBC Bank belli miktarlarda ücretler alır. Bu ücretler işlem tiplerine ve gönderinin diğer durumlarına göre farklılık gösterir. SWIFT işlemi içinde farklı değişkenler yer aldığı için banka tarafından talep edilen ücretler ve komisyon tutarları da bu kapsam da farklılıklar gösterebilir.  HSBC Bank SWIFT işlem ücretleri ise üç farklı başlıkta sınıflandırılmıştır bu başlıklar ise şunlardır;
  • Swift gönderimi,
  • Swift ödenmesi,
  • Swift iadesi,
olarak HSBC Bank SWIFT işlem ücretleri olarak tanımlanmışlardır.

HSBC Bank SWIFT İşlem Limitleri

HSBC Bank SWIFT işlem limitleri de temel olarak belirlenmiş ve yine farklı hesap türleri için farklı alt ve üst tutarlar baz alınarak ortaya konulmuştur. Bir başka ülkede yer alan bir bankaya yapılmak istenen para ya da fon gönderim işlemi için müşterilerin banka tarafından belirlenmiş günlük ve aylık transfer sınırları bulunur. Bu HSBC Bank SWIFT işlem limitleri içinde her türlü swift işlemi ve yurt dışı para transferi işlemi rahatlıkla yapılabilir. HSBC Bank SWIFT işlem limitleri ise şu şekildedir:
  • Premier hesaplar için günlük 400.000 TL aylık ise 1.200.000 Türk Lirasıdır.
  • Advance hesaplar için bu gönderim limiti ise günlük ve aylık olarak 200.000 TL ile 600.000 TL’dir.
  • Bireysel hesap türünde ise limit miktarları günlük 100.000 TL aylık gönderim limiti ise 300.000 TL olarak belirlenmiştir.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler