HSBC Banka Kartı ve Kredi Kartı Şifre Oluşturma

HSBC banka kartı ve kredi kartı şifre oluşturma işlemleri, kartların kullanımın sağlanabilmesi adına gerekli olan işlemlerdir.


HSBC banka kartı ve kredi kartı şifre oluşturma işlemleri ile kartlarınızı tamamen size özel kılarak, güvenli bir kullanım imkanı bulabilirsiniz. HSBC bankasının müşterilerine özel olarak sunmuş olduğu banka kartı veya kredi kartı gibi ürünler vardır. Banka kartı ile alışveriş yapılabilmesi, para çekme , para yatırma gibi işlemlerin yapılabilmesi mümkündür. Kredi kartları ile ise nakit kullanmadan alışveriş, taksitli alışverişler ve internet alışverişleri yapılabilir. Banka kartı ve kredi kartına konulan şifre sayesinde kullanıcıların tüm alışverişleri güvenli hale gelir. Bunun yanı sıra banka kartı ya da kredi kartının kaybolduğu durumlarda şifre, kartın kullanılmasını tamamen engeller ve yaşanabilecek maddi zararların önüne geçer.

HSBC Kart Şifresi Oluşturma Nasıl Yapılır?

HSBC kart şifresi oluşturma için telefon bankacılığı, internet bankacılığı, ATM ve HSBC Bank şubeleri kullanılabilir. Bankanın kullanıcı için oluşturduğu kartı teslim alması sonrasında banka müşteriye özel tek kullanımlık bir şifre belirler. Bu şifrenin tek kullanımlık olması sebebiyle sonraki adımlarda değiştirilmesi gerekir. Telefon bankacılığı ve internet bankacılığı kullanmayan müşteriler için şube seçeneği daha caziptir. Size en yakın HSBC Bank şubesine giderek gişe görevlilerinden bu konuda yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir HSBC Bank ATM’si sayesinde de şifre alınabilir.
 ATM’ye yeni almış olduğunuz kartınızı yerleştirdiğinizde banka bunu otomatik olarak algılayarak sizden bir şifre oluşturmanızı talep eder. Belirtilen adımları takip ettiğinizde unutmayacağınız bir şifre girerek, kartınızın şifresini belirleyebilirsiniz. Ayrıca telefon bankacılığı üzerinden de şifre oluşturma talebinde bulunabilir. Telefon bankacılığı sırasında müşteri temsilcisi ile değil de direkt olarak sesli yanıt sistemi ile şifre oluşturacağınız için şifre oluşturma işleminiz daha güvenli hale gelir. HSBC kart şifresi oluşturma için yurt içi telefonlardan 0850 211 0 111, yurt dışı telefonlarından ise +90850 211 0 111 numaralar kullanılabilir. Telefon bankacılığında telesekreterin yönlendirmesi ile adımlarınızı seçerek, şifrenizi oluşturabilirsiniz.
 
İnternet bankacılığı üzerinden de şifre oluşturma işlemi çok kolaydır. Bunun için HSBC Bank resmi web sitesine giriş yapmanız ya da mobil cihazlarınızdan HSBC mobil uygulamasını indirmeniz gerekir. Ardından internet bankacılığına giriş yaparak, “Kartlarım” kısmında “Kart Ayarları” sekmesine ilerleyen şifre oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz.

HSBC Kart Şifresi Belirleme Sırasında Şifre Olarak Ne Seçilebilir?

HSBC kart şifresi belirleme işlemi yaparken şifre, yalnızca 4 haneli olarak seçilebilir. Belirlenen şifrede harf kullanılmaz ve sadece sayılarla şifre belirlenir. Oluşturulan şifrenin “1234” gibi ardışık sayılardan oluşmaması büyük önem taşır. Bu tür şifreler güvenli olarak kabul edilmez ve kart güvenliğini tehlikeye atar. Bunun yanı sıra şifre oluştururken, doğum tarihinizin kullanılması da mümkün olmaz. Kart güvenliğini tehlikeye atan bir diğer unsur, şifrede doğum tarihine yer verilmesidir. Unutmayacağınız ve mümkünse birbirinden farklı, ardışık olmayan ve aynı sayıları içermeyen bir şifre 4’lüsünü kartınıza tanımlamak, en güvenli seçenektir.

HSBC Kart Şifre Oluşturma Sonrası Yeni Şifre Değişikliği Ne Zaman Yapılabilir?

HSBC kart şifre oluşturma işlemi sonrasında dilediğiniz her zaman yeniden şifre değişikliği yapabilirsiniz. Bazı müşterilerin şifresini unutması kredi kartının kullanılmasını engelleyecek bir durumdur. Bunun yanı sıra şifrenin 3 kez yanlış girilmesi kartınızın bloke olmasına yol açabilir ve tüm bu durumlarda karta yeni şifre belirlenmesi gerekir.
 
Müşterileri için daima en iyi hizmeti sunan HSBC bankası şifre değişikliği için herhangi bir sınırlandırma yapmaz. Müşteri talepleri doğrultusunda dilediği sürede ya da dilediği kadar şifre değiştirme işlemi yapılabilir. Şifre değişikliği işlemi içinde şifre alma işlemlerinde uygulanan iletişim kanallarının tamamı tercih edilebilir. Ayrıca yukarıda belirtilen şifre oluşturma kuralları, yeni şifre belirlerken de geçerlidir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler