HSBC Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

HSBC döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü hakkında merak ettiğiniz detayları yazımızda okuyabilirsiniz.


Ülkemizdeki döviz tevdiat hesabı sayısının artması ve yatırımcının yabancı paraya kayması üzerine kur korumalı TL mevduat ürünü Yeni Türkiye Ekonomik Modeli kapsamında devreye alındı. HSBC kur korumalı TL mevduat ürünün kısa bir süre sonra banka tarafından işleme konması bekleniyor. Banka, kur korumalı TL mevduat ürününü çıkarırsa, Merkez Bankasının sunduğu faizin yanında kendi faiz oranını da yatırımcısına sunabilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.
 HSBC kur korumalı TL mevduat hesabı ürününü açıkladı ve müşterilerinin hizmetine sundu.

HSBC Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kimler Açabilir?

HSBC kur korumalı TL mevduat hesabı yalnızca gerçek kişilerin katılımına açık bir ürün olarak bankanın enstrümanları arasında yer alacaktı. Ancak Ocak 2022'den itibaren tüzel kişilik özelliğine sahip firmalar da bu mevduat ürününe katılabilecekler. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. 

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

HSBC Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

HSBC kur korumalı TL mevduat hesabındaki gelirinizi vade sonunda kur oranındaki yaşanan hareketlilik de yakından ilgilendiriyor. Bunun için baz alınacak kur tutarı ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün saat 10, 11, 12, 13, 14 ve 15’te, saat başı açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Biraz detaya inmemiz gerekirse, kur korumalı TL mevduat hesabını açtığınız gün sabahki bu alış kuru, vade sonunda da vade sonuna denk gelen günün satış kuru kazanabileceğiniz ek geliri hesaplayacaktır. Vade başlangıcında döviz alış kuru 1 TL ise vade sonunda aynı döviz kuru 2 TL olursa, aradaki fark Hazinece karşılanacak. Şimdi dilerseniz aşağıda bir örnekle de durumu izah edelim.
 
Bir yatırımcının yüzde 14 faiz ile 100 bin TL tutarındaki parasını, 6 aylık vade ile kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olduğunu hayal edelim. Vade başlangıç tarihinde dolar kuru 5 TL olsun. 272 günlük vade tamamlandığında, dolar kurunun 11,41 TL olduğu gözlemlensin. Burada, yatırımcının kur korumalı TL mevduat hesabında toplamda 114 bin 000 TL’si olduğunu hesaplarız. Fakat dolar kurundan da anlayacağımız gibi bir mevduat hesabına yatırmak yerine yatırımcı 100 bin TL’si ile vade başlangıcındaki alış kuruyla 20.000 dolar alsaydı, vade sonundaki satış kuruyla 228 bin 200 TL’si olacaktı. Aradaki bu 114.200 TL’yi döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabında Hazine üstleniyor.

HSBC Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

HSBC döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı, normal vadeli mevduat hesapları gibi bankanın kendi vadelerini belirleyebildiği bir mevduat ürünü değil. 3 aylık, 6 aylık, 9 aylık ve 12 aylık vadeler halinde seçenekler sunulabilir. Bir başka deyişle, 92 günlük, 181 günlük, 272 günlük ve 366 günlük vadeler kur korumalı TL mevduat ürününde geçerli olabilir. Normal durumlarda bankaya ait mevduat hesaplarının vadelerini banka kendisi belirleyebilir. Ancak belirttiğimiz üzere, devletin şartlarına göre bu hesaplar vadelendirilir.
 
Kur korumalı TL mevduat ürünü HSBC’ta hizmete sunulduğunda sadece banka şubelerinden açılabilecektir. Bankaya giderek HSBC enflasyon korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı açtırmak isterseniz, HSBC Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve il ilçe bilgilerinizi yazarak arama yapabilirsiniz.

HSBC Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

HSBC kura endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabındaki faiz oranlarını banka kendisi de belirleyebilir. Açıklanan politika faizi üzerinde faiz sunarak yatırımcıdan daha fazla mevduat toplamak isteyebilir. Fakat en düşük faiz oranını Merkez Bankasının açıkladığı politika faizi olarak sunması da zorunlu bir durumdur. Bankalar, özelde de HSBC, politika faizi üzerinden bir faiz vererek nemalandırma yapabilir. Şu anda HSBC ürün için bir açıklama yapmadığından faiz oranı / katılım payı ile ilgili bir bilgi sunmayacağız. Ancak ürün açıklandığında faiz oranını buradan duyuracağız.
 
Mevduat ürünün ne zaman çıkacağını merak ediyorsanız ya da faiz oranlarının ne olacağı hakkında bilgi almak isterseniz bankayı arayabilirsiniz. HSBC İletişim sayfamızda bulunan bilgiler yardımıyla banka ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları sorabilirsiniz.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir. 20 Aralık 2021’de ya da öncesinde açtırdığınız döviz tevdiat hesaplarınızın da dönüşümü sağlanmaktadır.

HSBC Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

HSBC kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 25 bin Türk lirası olarak belirlenmiştir.

HSBC Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

HSBC kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından HSBC’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

HSBC Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

HSBC kur korumalı TL mevduat hesabında kazanç sağlayabilmek açısından vade sonunu beklemelisiniz. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 100.000 TL olan yatırımınız 100.000 TL olarak kalacaktır.

HSBC Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

HSBC kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler