HSBC Düzenli Ödemeler ve Otomatik Ödeme Talimatları

HSBC düzenli ödemeler veya otomatik ödeme talimatları sayesinde; kart borçlarınız, fatura borçlarınız ve daha birçok ödemeyi herhangi bir uğraşa girmeden gerçekleştirebilirsiniz.


HSBC düzenli ödemeler hizmeti ile devamlılığı bulunan ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilir, yerinizden bile kalkmadan ödeme sorumluluklarınızı halledebilirsiniz. Düzenli olan ödemeleri yapmak için harcayacağınız zamanı kendinize ve sevdiklerinize ayırabilir, banka sırası dahi beklemeden tüm düzenliliği olan ödeme yükümlülüklerinizden kurtulabilirsiniz.
 HSBC düzenli ödeme talimatı hizmetleri sayesinde müşterilerine daima kolaylıklar sunarken, ödemelerin düzensizleşmesi nedeniyle yaşanabilecek sorunların önüne geçer. Eğer siz de HSBC müşterisiyseniz, belirli tarihlerde gelen faturalarınıza ve ödemelerinize otomatik ödeme talimatı vererek düzenli ödeme alışkanlığı kazanabilir ya da hesaptan hesaba aktarma yapmak kaydıyla işlemlerinizi saniyeler içerisinde halledebilirsiniz.
 
HSBC tarafından müşterilerine sunulan HSBC düzenli ödeme talimatı hizmeti, 7 gün 24 saat başvuru yapılmasına ya da düzenli ödeme iptali yapılmasına imkân tanınır. Bankanın şubeleri aracılığı ile mesai saatleri içinde gerçekleştirilebilen bu işlemler, bankanın çağrı merkezi aracılığı ya da internet bankacılığı ile haftanın 7 günü 24 saat yapılabilir.

HSBC Düzenli Ödemeler Nedir?

HSBC düzenli ödemeler nedir?” şeklinde sorulan sorular genel olarak düzenli ödemeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen HSBC Bank müşterileri tarafından sıklıkla sorulur. HSBC düzenli ödemeler hizmeti, bankanın günlük bankacılık hizmetleri altında yer alan ve ödemeler alanında müşterilerine sunulan hizmetlerinden biridir. Banka bu hizmetleri ile müşterilerinin hayatını kolaylaştırmayı amaçlar ve düzenli ödeme yapma konusunda pratiklik bir çözüm sunar. Banka bu kapsamda müşterilerine üç farklı düzenleme ödeme yöntemi yöneltir. Bu hizmetler ise şunlardır:
 • HSBC otomatik ödeme talimatı ile fatura ödeme
 • EFT ile fatura ödeme
 • Havale ile fatura ödeme
Bu ödeme yöntemlerinden biri tercih edilerek apartman aidatından kiraya, okul ödemelerinden fatura ödemelerine kadar tüm ödemelerinizde devamlılık sağlayabilirsiniz. Banka, düzenli ödeme talimatı verilmesi durumunda, zamanı gelen ödeme ve faturalar için müşterilerinin mevduat hesaplarından ya da kredi kartlarından çekim yapar. Ödeme yapılması için kredi kartının mı yoksa mevduat hesabının mı kullanılacağı, müşterilerin talebine bağlı olarak değişir.

HSBC Düzenli Ödemeler Ödeme Türleri

HSBC’de düzenli ödeme talimatı verilebilmesi için banka müşterilerine iki farklı türde ödeme seçeneği sunar. Bunlar; Sabit Ödeme ve Esnek Ödemedir. Sabit Ödeme türündeki HSBC düzenli ödemeler sayesinde her ödeme tarihinde aynı tutar ödenir. Esnek Ödeme türünde ise gerçekleştirilecek olan her ödeme tarihinde farklı tutardaki meblağ mevduat hesabından ya da kredi kartından alınır. Düzenli ödeme talimatı için seçilecek tür ne olursa olsun müşteriler diledikleri zaman tutarda ve tarihlerde düzenleme yapabilirler.

HSBC Düzenli Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

HSBC düzenli ödeme talimatı vermek için HSBC müşterilerinin tercih edebilecekleri üç farklı yol vardır. HSBC müşterileri, tercih ettiği bankacılık hizmetlerinden biriyle hızlıca başvurularını gerçekleştirebilirler ve düzenli ödemeleri için talimat verebilirler. HBSC’nin düzenli ödeme talimatı almak üzere müşterilerine sunduğu yollar şunlardır:
 • Telefon bankacılığı hizmetleriyle düzenli ödeme talimatı vermek
 • İnternet bankacılığı hizmetleriyle düzenli ödeme talimatı vermek
 • En yakın şube aracılığı ile düzenli ödeme talimatı vermek
Devamlılığı bulunan ödemelerini gerçekleştirmek üzere “HSBC düzenli ödeme talimatı nasıl verilir?” diye merak eden banka müşterileri, bu seçeneklerden birini tercih ederek işlemlerini gerçekleştireibilirler.

HSBC Telefon Bankacılığı ile Düzenli Ödeme Talimatı Vermek

HSBC müşterileri, bankanın telefon bankacılığı hizmetleri ile birçok işlemlerini gerçekleştirebilecekleri gibi HSBC düzenli ödemeler için de talimat vererek düzenli ödemelerinde kontrolü sağlayabilirler. HSBC’ye düzenli ödeme talimatı vermek için yurt içinde yaşayan müşterilerin 0850 211 0 111 numaralı telefonu, yurt dışında yaşayan müşterilerin ise +90 850 211 0 111 numaralı telefonu aramaları gerekir.
 
Bankanın telefon bankacılığı müşteri hizmetleri görevlisine otomatik ödeme talimatı talebinin iletilmesi yeterlidir. Banka görevlisi, müşterilerden gerekli olan bilgileri aldıktan sonra talebi işleme koyar.

HSBC İnternet Bankacılığı ile Düzenli Ödeme Talimatı Vermek

HSBC internet bankacılığı ile düzenli ödeme talimatı vermek, internet erişiminin bulunduğu mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığı ile mümkündür. Bu hizmet ile otomatik ödeme talimatı vermek isteyen kişiler dilerlerse bankaya ait olan mobil uygulamayı da kullanabilirler.
İnternet bankacılığı aracılığı ile düzenli ödemeler ve faturalar için talimat vermek isteyen banka müşterilerinin HSBC’nin resmi internet sitesine giriş yapması ve İnternet Bankacılığı kategorisine tıklaması gerekir. Ekrana gelecek olan sayfada başvuru yapacak olan kişilere üç farklı seçenek sunulur, bunlar:
 • HSBC bireysel internet bankacılığını kullanıyorum
 • HSBC bireysel internet bankacılığını kullanmıyorum ama HSBC kredi kartım ya da HSBC banka kartım var
 • HSBC bireysel internet bankacılığını kullanmıyorum ve HSBC kredi kartım ya da HSBC banka kartım yok
Bu seçeneklerden kişilerin kendisine uygun olanı seçmesi ve ekranda bulunan Giriş butonuna basılmasıyla HSBC düzenli borç ödeme talimatı başvurusu yapılabilir.

HSBC En Yakın Şube Aracılığıyla Düzenli Ödeme Talimatı Vermek

HSBC en yakın şube aracılığıyla düzenli ödeme talimatı vermek için müşterilerin kendilerine en yakın HSBC banka şubesine gitmeleri yeterlidir. Burada müşteri temsilcileri ile yapılacak olan görüşmede düzenli ödeme talimatı başvurusu kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Başvuru esnasında banka müşterilerinin yanlarında kimlik kartının bulunması gerekir. Kimlik tespitinin yapılmasının ardından banka müşterilerinin otomatik ödeme talimatı başvurusu alınır.
 
HSBC’de düzenli ödeme işlemlerinin yapılabilmesi için söz konusu ödemenin nereden alınacağı müşteri tarafından netleştirilmelidir. Düzenli ödeme ve faturaların kredi kartından mı yoksa mevduat hesabından mı alınacağı kararı, müşterilerin tercihine bağlıdır ve banka da bu tercihe göre tanımlama yapar. En yakın şube aracılığı ile başvuru yapacak olan kişiler, bankanın internet sitesi üzerinden kendilerine en yakın olan banka şubesini öğrenebilirler.

HSBC Düzenli Ödemeler Özellikleri

HSBC düzenli ödemeler hizmeti kapsamında bankanın müşterilerine sunmakta olduğu kolaylıklar ve hizmetin özellikleri şunlardır:
 • Apartman aidatı, kira bedeli, telefon faturası, doğalgaz faturası ve benzeri gibi ödeme tarihi belli olan ödemelerin hepsi, tek bir talimat ile otomatik olarak bankaya ait hesaptan veya kredi kartından yapılabilir.
 • Otomatik ödeme talimatının başlamasından sonra müşteriler kolaylıkla ödemelerin tarihleri ve ödeme tutarları hakkında diledikleri düzenlemeleri yapabilirler
 • Ödeme ve faturaların alınacağı hesapta yeteri kadar bakiye bulunmasa dahi bankanın Kredili Mevduat Hesabı hizmeti sayesinde ödemeler geciktirilmeden, düzenli olarak yapılabilir

HSBC Düzenli Ödeme Talimatı İptali

İnternet bankacılığı, şube bankacılığı ve telefon bankacılığı ile kolaylıkla verilebilen HSBC düzenli ödeme talimatı için kolaylıkla iptal işlemleri de yapılabilir. HSBC düzenli ödeme talimatı iptali için banka müşterileri, internet bankacılığı aracılığıyla iptal işlemi yapabilirler. Bunun için internet bankacılığında Ödemeler menüsüne girilmesi, Düzenli Ödemeler bölümünden Görüntüleme yapılıp Talimat İptal seçeneğine tıklanması ile iptal işlemi tamamlanabilir.

HSBC Düzenli Ödemeler Fatura Bilgisi Öğrenme

HSBC Düzenli ödemeler ve faturalar için verilmiş olan otomatik ödeme talimatı, HSBC bankası internet bankacılığı hizmetleri sayesinde görüntülenebilir. Mevduat hesaplarından ya da kredi kartlarından yapılan HSBC düzenli ödemeler bilgisine ulaşmak için banka müşterileri Ödemeler menüsüne giriş yapıp ardından Fatura Talimatları seçeneğini tıklayarak ve Fatura Görüntüleme seçeneğini seçerek verdikleri talimatların geçmiş ödeme ve gelecek bilgilerine erişim sağlayabilirler.
 
HSBC, müşterilerine verdikleri düzenli ödeme talimatı hizmetinde, bilgileri mobil cihazlara ve bilgisayarlara indirme fırsatı da sunar. Bu bağlamda HSBC müşterileri, düzenli ödemelere ait olan ödeme planlarını Excel dosyası olarak indirilebilirler ve kaydedebilirler. Böylelikle kişiler, yapacakları ödemeleri Excel dosyası üzerinden takip edip, kontrolünü de sağlayabilirler.

HSBC Düzenli Ödemeler ile Hangi Tür Ödeme Talimatı Verilebilir?

HSBC düzenli ödemeler hizmeti aracılığı ile havale ve EFT yöntemleri kullanılabilir. Havale ile gerçekleştirilecek olan düzenli ödeme talimatı HSBC ile TL cinsinden ve döviz cinsinden ödemeler yapılabilir, EFT ile gerçekleştirilecek olan talimatlarda yalnızca TL cinsinden ödeme gerçekleştirilebilir. Ayrıca düzenli ödemeler kapsamında borçlu olan ev alacaklı olan hesapların aynı para birimi cinsi üzerinden çalışıyor olması gerekir.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler