HSBC kimin? HSBC hisseleri kime ait? 2022

HSBC Bank kimin, hisseleri kime ait? Ortaklık yapısı nasıl? HSBC Bank ne zaman kuruldu, kurucuları kim gibi soruların yanıtları bu makalemizde.


“HSBC Bank ne zaman kuruldu, sahibi kim? Bankanın hisseleri kime ait? HSBC Bank Türkiye’de kurulmuş bir yerli banka mıdır? HSBC güvenilir mi?” gibi sorular banka müşterilerince ya da müşteri olmak isteyen kişilerce sıkça soruluyor. Bu içeriğimizde biz de “HSBC çalışan sayısı kaç? HSBC’nin ortakları var mı?” gibi sorularla birlikte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını arayacağız.
 HSBC Bank, ülkemizdeki bankalar arasında tanınan, hatırı sayılır müşterisi olan ve güven veren bankalardan bir tanesidir. Bankacılık kanununa göre ülkemize girmiştir ve BDDK tarafından denetlenmektedir. BDDK haricinde banka isterse farklı bir bağımsız denetleme kuruluşunca da denetlenebilir. Böylece müşterilerinin güvenini kazanmak için güçlü bir adım atılmış olacaktır. Bu yazımızın konusu HSBC Bank ile ilgili merak ettiğiniz en önemli sorular olacak. Güvenilir olup olmadığı, çalışan sayısı, hisse yapıları ve ortakları konularında sizlere bilgiler vereceğiz.

HSBC ne zaman kuruldu? HSBC kurucusu kim?

HSBC Holding plc, diğer adıyla The Hong Kong and Shanghai Banking Copporation, Londra merkezli – çokuluslu bir finansal hizmet şirketi olarak görev yapar. Ülkemizde bulunan HSBC Bank’ın üst yönetimini oluştururlar. Çokuluslu bir şirket olmadan önce Honk Kong’da 1865 yılında kurulmuş bir bankaydı. Dünyanın 65 ülkesinde hizmet veren banka, küresel bir ekonomi devi olarak karşımıza çıkar. Sloganlarının haklarını verdiklerini böylece söyleyebiliriz: “Dünyanın yerel bankası.
 
HSBC Türkiye ise 1990 yılında Midland Bank adıyla kuruldu. 2001 yılına gelindiğinde Türkiye’de hizmet veren Demirbank ile birleşerek adını HSBC olarak değiştirdi. Şişli Büyükdere genel müdürlüklerine ev sahipliği yapar. David Gordon Eldon yönetim kurulu başkanı, Selim Kervancı ise genel müdür olarak görev yapmaktadır.

HSBC sahibi kimdir? HSBC hangi ülkenin bankasıdır?

HSBC Bank’ın sahibi global ölçekte aynı adı taşıyan HSBC Gruptur. Merkezi Londra / İngiltere olan bankanın ilk kurulduğu yer ise Honk Hong’dur.

HSBC hisseleri kimin? Ortakları kim?

HSBC hisseleri, HSBC grup şirketlerince paylaşılmıştır. Yüzde 89,99 oranda hisse HSBC Middle East Holdings B.V üzerine kayıtlıdır. Yüzde 10,01 oranındaki hisse HSBC Bank Middle East Limited’e aittir. Sırayla üç şirket 1’er TL’lik hisselere sahiptir. Bu şirketler; HSBC Group Nominees UK Limited, HSBC Latin America Holdings (UK) Limited ve HSBC Overseas Holdings (UK) Limited’dir.
 
Bankanın HSBC Yatırım ve Menkul Değerler A.Ş. adıyla bir iştiraki bulunuyor. Bu iştirakin çıkarılmış 7 milyon sermaye ile kurulduğunu ve işlemeye devam ettiğini belirtelim.

HSBC ülkemizde hangi statüde? HSBC yabancı banka mıdır?

HSBC Bank, zamanında Midland Bank adıyla ülkemizde kurulmuş ve Demirbank ile birleşerek adını HSBC olarak değiştirmişti. Banka statüsü olarak ülkemizde yabancı sermayeli mevduat bankaları arasındadır. Herhangi bir yerli banka ile ortaklık kurması bankayı yerli olarak nitelendirmeye yetmeyecektir. Yukarıdaki ortaklık yapısını incelediğinizde göreceksiniz ki bankanın yerli hiçbir ortağı bulunmuyor. Yüzde 100 yabancı sermaye ile yönetildiği için de bankayı yerli bankalar statüsünde göremeyiz.
 
HSBC Banka ait kredi ürünlerinin faiz oranlarını incelemek isterseniz, HSBC Bank Kredileri sayfamızı, mevduat faizlerini incelemek için de HSBC Bank Mevduatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz bankanın kredi kartları için araştırma yapmak isterseniz HSBC Kredi Kartları sayfamızdan incelemenizi yapabilirsiniz. Bankanın iletişim bilgilerine ise HSBC İletişim Bilgileri sayfamızdan erişebilirsiniz.

HSBC çalışan sayısı kaç?

HSBC Bank, ülkemizdeki operasyonlarını azaltmaya devam etti ve 2013 yılında 315 olan şube sayısını zamanla 80’e, çalışan sayısını ise 6000’den 2000 dolaylarına indirdi. Kulislerde bu durum HSBC Türkiye’nin ülkemizden ayrılacağı şeklinde yorumlandı. Ancak 2021 yılı itibariyle banka faaliyetlerine devam etmektedir. Eğer şehrinizde HSBC Bank şubesi olup olmadığını kontrol etmek isterseniz HSBC Bank Şubeleri sayfamızdan şehrinizi ve ilçenizi seçerek arama yapabilirsiniz.

HSBC güvenilir bir banka mıdır?

HSBC Bank, Türkiye’de faaliyet göstermek isteyen her banka gibi 5411 sayılı bankacılık kanununa uygun olarak işlemlerini gerçekleştirir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankanın her türlü faaliyeti denetlenir. Henüz ülkemizde faaliyete başlamadan önce BDDK denetimini ve bankacılık kanunu ve yönetmeliklerini kabul ederek ülkemize giriş yapmıştır. Bu noktada güven tesisinin sağlanması için gerekli olan şey güvenilen bir bankacılık sistemi ve denetleme mekanizması olduğunu görüyoruz. Bu nedenle de BDDK tarafından denetlenen HSBC Bank’ın güvenilir bir banka olduğunu belirtelim.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler