HSBC Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı

HSBC kredi kartı asgari ödeme oranı, kredi kartı dönem borcunun tamamı ödenmese dahi minimum ödenmesi gereken tutarı ifade eden bir kavramdır.


HSBC kredi kartı asgari ödeme oranı, kredi kartı dönem borcunun belirli kısmının en az ödenmesi gereken tutar olarak tanımlanabilir. Normal şartlarda bankalar asgari ödeme tutarını, dönem borcunun %35’i kadar kesebilirler. Bankadan bankaya ve kart türüne göre bu tutar farklılık gösterebilir. Bu nedenle HSBC kredi kartınızın ürün özelliğine göre asgari ödeme tutarının diğer bankalara oranla farklı olabilme ihtimali vardır. Asgari ödeme tutarı, tüketicilere ödeme konusunda ciddi kolaylıkla sağlar ancak bu kolaylıkların yanı sıra işleyen faiz oranı da değişim gösterir.
 Son ödeme tutarı geçirilmeden yatırılan asgari tutar sonucunda belirli miktarda faiz işler ve bu tutar dönem borcuna göre hesaplanır. Sonraki ekstre ile birlikte kart borcunuza eklenen faiz oranı, yaklaşık bir ay sonra tarafınızdan tahsil edilmiş olur.

HSBC Kredi Kartı Ödemesi

HSBC Bank kredi kartı ödemeleri konusunda tüketicilerine birçok ödeme kanalı sunar. HSBC kredi kartı ödemesi otomatik ödeme talimatıyla, bireysel internet bankacılığıyla, ATM’lerden, şubelerden ve telefon bankacılığıyla yapılabilir. Otomatik ödeme işlemleri için hesabınızda dönem borcunun tamamı varsa tahsil edilir. Eğer hesabınızda dönem borcunun tamamı bulunmuyorsa asgari tutar, asgari tutar kadar bakiye de bulunmuyorsa hesabınızdaki bakiye kadar ödeme yapılır. Otomatik ödeme talimatı sayesinde kartınız gecikmeye girmez ve ekstra olarak faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Otomatik ödeme talimatı sayesinde kartın son ödenme günü geldiğinde direkt olarak ödeme işlemleri tamamlanır.
 
Kişilerin kendi kredi kartlarının yanı sıra yakınlarına ait kartlar da kredi kartı numarası kullanılarak otomatik ödemeye alınabilir. Böylece HSBC kredi kartı ödemesi çok yönlü bir şekilde yapılabilir. Ödeme talimatının verildiği karta ait olan ekstreler ise e-posta veya tercihinize bağlı olarak adresinize gönderilir. Son ödeme tarihinde hesapta yeterli tutar olmasa bile tanımlanan kredili mevduat hesabı sayesinde ödeme gecikmeden yapılabilir.

Hsbc Kredi Kartı Gecikme Faizi

HSBC Kredi kartı gecikme faizi, kredi kartı ödemeleri konusunda en çok merak edilen sorulardan biri olarak bilinir. Kredi kartlarıyla yapılan ödemelerden sonra son ödeme tarihinin kaçırılması ve gecikmesi durumunda gecikme faizleri uygulanır. Bu oran ise asgari ödemelerden kaynaklı gecikmelerde % 2,52 oranında belirlenmiştir. Gecikme faizi son ödeme tarihinin kaçırılması ve ödemenin yapılmaması durumunda işlenir. Faiz içinde yer alan BSMV, KKDF, BSİV, FFF gibi vergiler de dahildir. Bu vergiler ise bazı durumlarda müşterilerden talep edilmez. Kredi kartlarının üstünde yer alan nakit faiz oranları ödenmesi gereken aylık faiz oranları olarak ifade edilebilir.
 
Kartların faiz oranlarının hesaplama işlemi ise önceki dönemden devri olan borcun durumuna göre yapılır. Eğer borç yoksa borcun tümü son ödeme tarihine kadar alışverişlere kadar faiz işlemez. HSBC kredi kartı gecikme faizi toplam borcun tümü tahsil edilmediyse, kalan ödemesi yapılmayan tutar üstünden kredi kartı faizi işlenir.

HSBC Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Yapılmalıdır?

HSBC kredi kartı ödemesi gecikirse ne yapılmalıdır?” sorusu, kredi kartı ödemelerinde sorun yaşayan müşteriler tarafından en çok sorulan sorulardan biridir.
 
Her tüketicinin başına gelebilecek durumların başında kredi kartı ödemelerinin gecikmesi konusu yer alır. Kredi kartı ödemelerinin gecikmesi durumunda kartınız aşama aşama gecikme statüsüne girer. İlk etapta 30 gün, sonraki etapta 60 gün ve ilerleyen etaplarda ise 90 günlük gecikmeler söz konusu olabilir. 90 gecikme sonrasında ise dosyanız avukata verilir ve icra yoluyla ödemenin alınması talep edilir. Haliyle bu durum karşısında da kredi notunuz fazlasıyla olumsuz etkilenir.
 
HSBC kredi kartı ödemesi geciktiği takdirde müşteri hizmetlerini arayarak veyahut size en yakın HSBC Bank şubesine giderek, kartın ödemeleri konusunda yeni bir yapılandırma anlaşması yapabilirsiniz. Böylelikle ödemeleri çok daha kolay ve sorunsuz bir şekilde halletmeniz mümkün olur. Bütçenize ve aylık ödeme gücünüze göre yeni bir ödeme planı belirlenir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler