HSBC Kredi Kartı İptali İşlemleri

HSBC kredi kartı iptali ile kredi kartınızın kullanımını tamamıyla veya geçici süreliğine durdurabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı çalıntı ve kayıp işlemlerinde de iptal işlemi büyük önem taşır.


HSBC kredi kart iptali bir müddet sonra hemen hemen her kredi kartı kullanıcısı tarafından yapılan bir işlemdir. Önceki dönemlerde kredi kartı iptali her ne kadar zor olsa da son dönemlerde artık tek bir telefon talimatıyla dahi kart iptali yapmak mümkündür. Kart iptali için ekstra herhangi bir belge vermenize gerek kalmaz. İptal sağladığınız yönteme göre onay çeşitleri söz konusudur ve çok basit onaylarla kart iptali mümkün olur.
 



HSBC kredi kartı iptali için yapmanız gereken, telefon bankacılığıyla müşteri hizmetlerine bağlanmak, HSBC Bank şubelerine gidip başvuru yapmak veya internet bankacılığı üzerinden iptal talebi oluşturmaktır. Telefon bankacılığında yapılan iptallerde direkt olarak güvenlik soruları ve sesli onayla iptal mümkün olur. İnternet bankacılığında mobil onay ile iptal işlemi sağlanır. Şubelerde ise kimlik doğrulaması ve imza ile iptal işlemleri gerçekleştirilebilir.

HSBC Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

HSBC kredi kartı iptal ettirme işlemi müşteriler tarafından yukarıda saymış olduğumuz birçok kanal vasıtasıyla kısa süre içerisinde yapılabilir. HSBC telefon bankacılığının numarası yurt içinde 0850 211 0 111 yurt dışından ise +90850 211 0 111 no’lu numaralardır. Telefon bankacılığını aradığınızda karşınıza çıkan telesekreterin talimatlarına göre adımları izleyip, müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.
 
Müşteri temsilcisine bağlandığınızda kredi kartı iptali talebinizi bildirebilirsiniz. Temsilcinin soracağı sorulara eksiksiz cevap verip işlemi onayladığınız takdirde talebiniz bankaya iletilecektir. Bunun yanı sıra internet bankacılığını ve telefon bankacılığını kullanamayan vatandaşlar için şubeler de kart iptali için önemli bir seçenektir. Bunun için müşterilerin en yakın HSBC bankasına nüfus cüzdanı ile müracaat etmeleri gerekir.
 
Gişe görevlileri aracılığı ile talebinizi bildirdiğinizde sizden bir dilekçe yazmanız istenecektir. Bu dilekçe resmi bir evrak niteliğinde olup kartınızı kendi isteğinizle kapattırdığınızı bankaya bildirir. İşlem sonrasında talebiniz bankaya iletilir ve bir müddet sonra HSBC Bank genel merkezi tarafından aranırsınız. Arama sonucunda kartınızı iptal etmemeniz adına size birtakım fırsatlar sunulur ancak kabul etmemeniz durumunda kart iptaliniz anında sağlanır.

HSBC Kredi Kartı İptal Etme Sonrası Kullanım Hakları Kullanılabilir Mi?

HSBC kredi kartı iptal etme talebi oluşturulduğunda, talep direkt olarak işleme alınır. Müşteri kredi kartının kapatılacağı tarih bilgisini e-posta ya da SMS yolu ile verilir. Kredi kartı ile kazanmış olduğunuz indirimler, kredi kartı için size hediye edilen puan ya da diğer avantajlar kartınızın kapatılacağı tarih ile son bulur. Kartınız kullanıma kapatıldığı andan itibaren tüm haklarınız banka tarafından iptal edilir. HSBC kredi kartı iptal etme işlemi ortalama olarak 7-10 iş günü sürebilir. Bu durum banka yoğunluğu ve talep oluşturduğunuz tarihe göre farklılık gösterebilir.

HSBC Kredi Kartı İptal Ettirme İşlemi Sonrası Ödemeler Nasıl Yapılır?

HSBC kredi kartı iptal ettirme işlemi sonrası müşterilerin en çok merak ettiği noktalardan biri ödemelerin nasıl yapılacağıdır. Kredi kartları ile yapılan alışverişlerde taksit seçeneği bulunur. Bu nedenle kredi kartı iptali istenildiğinde taksitlerin bulunması kullanıcıyı tereddütte düşürebilir ancak taksitlerin devam etmesi herhangi bir sorun teşkil etmez.
 
Banka tarafından kart iptali sonrasında ödeme planı oluşturulur. Bu ödeme planında hesap kesim tarihi ve borç miktarında herhangi bir değişiklik yapılmaz. Buna göre kullanıcıların taksitli tüm alışverişi yine aynı sistematik bir şekilde ödenmiş olur. Bir kere iptal edilen kredi kartı sonrasında tekrar kullanıma açılmaz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler