HSBC Yatırım Hesabı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Avantajları ve Kullanımı

HSBC yatırım hesabı sayesinde elinizde bulunan ve yatırım için ayırdığınız bütçeyi, avantajlı, doğru ve ciddi getiriler sağlayacak seçeneklerde değerlendirebilirsiniz.


HSBC yatırım hesabı ile isteyen kurumsal ya da bireysel müşteriler her türlü piyasa alım satım işlemlerini rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. HSBC Bank kuruluşu olan HSBC Yatırım, verdiği hizmetler ve uzman kadrosuyla her türlü serbest piyasa işleminde geniş yetkili olan bir aracı kurum pozisyonundadır. Aynı zamanda resmi makam olan SPK tarafından verilmiş olan geniş yetkili aracı kurum belge ve lisansına da sahiptir. Bu bağlamda müşterilerine hem alım satım satım işleri konusunda hizmet veren bu kuruluş, aynı zamanda her müşterisi için yatırım danışmanlığı ve yatırım planlanması hizmetleri de verir.
 HSBC yatırım hesabı müşterisi olmak isteyen kişi ya da kuruluşlara ilk önce bu işlemlerin yapılacağı bir hesap açılır. Yine bu müşterilerin tümüne HSBC Bank içinde de bir hesap açılır, dileyen banka müşterileri ise verdikleri talep dilekçesi ile yatırım hesabı müşterisi de olabilirler. Ayrıca yatırım hesabı olan tüm müşteriler yatırım işlemleri için dilerlerse telefon, internet ya da mobil bankacılık hizmetleri altında işlem görebilirler.

HSBC Yatırım Verdiği Hizmetler

HSBC Bank, kurumsal ağı ve birçok noktaya yayılmış şubeleri ve ATM noktaları ile önemli bankalar arasında yer alır. Bu kapsamda özellikle yatırım konusunda da farklı ve geniş bir hizmet vermek adına oluşturduğu HSBC Yatırım verdiği hizmetler ile farklı yatırım kanallarında insanlara doğru ve hızlı çözümler sunar. Yatırım planlaması, yatırım araştırmaları ile birlikte günlük ya da dönemsel sermaye piyasası alım satım işlemleri yapan bir kuruluştur. Bu noktada HSBC Yatırım ve Aracılık Kurumu, Pay senetleri piyasası işlemleri, vadeli işlem ve opsiyonlar, kurumsal finansman işlemleri, portföy yönetimi hizmetleri, araştırma faaliyetleri, bilgilendirme ve duyuru faaliyetleri başlıklarında hizmetler verir. Verilen hizmet ve yapılan işlemler ise her adımda ilgili uzmanlarca değerlendirip, yerinde planlamalar ile sağlamlaştırılır.

Pay Senetleri Piyasası İşlemleri

Bu hizmet kanalında verilen hizmetler genel anlamda hisse senedi işlemleridir ve bu senetlerin alış- satış işlemlerini içerir. Bu noktada müşteriler seçmiş oldukları bankacılık ya da yatırım hesabı kullanma yollarından istedikleri bir tanesiyle anlık olarak alım ya da satım direktifi verebilirler.
 
Bunun yanında dileyen müşteriler de şubelerden borsa işlemlerini ve faaliyetlerini görüntüleme ve takip etme şansını da kullanabilirler. Yine bütün halka arz faaliyetlerinde ise HSBC Bank aracılığıyla yönetilme yapılabilir. HSBC Yatırım pay senetleri piyasası işlemleri, bu kapsamda tüm yatırım hizmetlerini ise uluslararası bir marka olan HSBC Bank ve Yatırım alt yapı ve tecrübesiyle sunar.
 

Vadeli İşlem ve Opsiyonlar

Bu işlemlerin kapsamına ise Vadeli İşlem Opsiyon Borsası içeriğine dâhil olan bütün işlemler girer. Bu tür sözleşmeler ise döviz kurlarına, faiz hareketlerine, hisse senedi ve üretilmiş mal ya da mamullere bağlı olarak düzenlenir.
 
Bu noktada yapılan ya da yapılacak olan opsiyon sözleşmeleri ise belirli koşullar altında opsiyonu üzerine alan tarafın her türlü alım ve satım işlemlerini onaylayan sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler ile her zaman satıcı kısmını da genel ve tüm yükümlülükleri belirlenmiş olur. HSBC Yatırım vadeli işlem ve opsiyonlar içinde, vadeli işlemlere ait tüm alım ve satım direktifleri ise HSBC Bank ile yapılabilir.

Kurumsal Finansman İşlemleri

Bu hizmet kalemi, HSBC Yatırım finansman işlemleri ile müşterilerine ilk adımdan son aşamaya kadar alım, satım ve halka arz konularında hizmetler verir. Bu hizmet kolu ayrıca Türkiye merkezli tüm şirketlerin farklı yabancı ülke borsalarında işlem görme ve halka arz gibi konularda da hizmetler verir. Genel anlamda ise bu başlık altında verilen hizmetler işe şöyle sıralanabilirler;
 • İslami finansman işlemleri
 • Halka arz işlemleri
 • Ülke kredileri
 • Proje finansmanı
 • Tahvil ve bono ihraç işlemleri
 • Sendikasyon kredileri

Portföy Yönetimi Hizmetleri

Bu hizmet temel olarak her müşterinin birikim kaynaklarının, en isabetli tercihlerle ve yapılan analizlerle en kazançlı yatırım alanlarında kullanılması hizmetlerini içine alır. Bu noktada verilen bu hizmetler ise her bir kişinin tüm portföy durumlarının takip edilip ilgili her konuda harekete geçilmesi eylemlerini de kapsar. Yine bu portföy yönetim hizmetleri HSBC Yatırım portföy yönetimi hizmetleri ekibi tarafından ilgili kişi ya da kurum müşterilerinin genel beklenti ve talepleri doğrultusunda planlanır ve yönetilir.

Araştırma Faaliyetleri

HSBC Yatırım araştırma faaliyetleri bünyesi içinde yürütülen bir başka hizmet kolu da araştırma ve raporlama faaliyetleridir. Özellikle piyasa analizleri, takipler, yatırım kararları konusu bu hizmet alanının faaliyetleri içine girer. Bu doğrultuda araştırma ekibi içinde yer alan uzman ekonomistler yaptıkları detaylı incelemeler sonucunda yatırımlar hakkında en doğru yolları da ortaya koyarlar. Kısa ve uzun dönem yapılacak yatırımlar ve bunların planlanıp raporlanması da yine bu hizmetler içinde yürütülen faaliyetler içine girer.

Bilgilendirme ve Duyuru Yapma

Yatırım kuruluşu olarak bu kuruluş, hemen yatırımı ilgilendiren her konu başlığında müşterilerini ve kamuoyunu bilgilendirme faaliyetleri ve işlerini de yerine getirir. Mevcut bilgilendirme formları aracılığı ile kişiler ya da kurum müşterileri temel konular hakkında bilgi sahibi olabilirler yine önemli hususları bu menü altından diledikleri zaman içinde takip edebilirler. HSBC Yatırım bu kapsamda resmi web sitesi içinde farklı birçok bilgi formunu güncel olarak tutar.

HSBC Yatırım Risk Profili Nedir? Nasıl Ortaya Çıkartılır?

Yatırım konuları genel olarak kazanç ve kayıpların yaşanabileceği yani içlerinde değişik oranlarda risk bulunan faaliyetlerdir. HSBC yatırım risk profili ise kişilerin en doğru ve mantıklı yatırımları yapabilmeleri adına yapılan derin ve kapsamlı bir çalışmadır. Bu yapılan çalışma sonucunda yatırım kararları en doğru yönlerde ve yatırım araçları seçilerek verilebilir. Yatırım danışmanlığı kapsamında verilen bir hizmet türü olan bu analiz ve değerlendirmeler ise bazı temel başlıklar baz alınarak yapılır. HSBC yatırım risk profili çalışma ve araştırmaları yapılırken şu huşular temel etken olarak hesaba katılmalıdır;
 • Kişinin mevcut tüm risk toleransları
 • Yatırım yapmak isteyen kişi ya da kurumun geçmiş yatırım işlemleri ve tecrübeleri
 • Yatırımın yapılmasının geçerli ve temel amaçları
 • Kişinin yapmayı planladığı yatırımın toplam vadesi

HSBC Yatırım Döviz ve Altın İşlemleri

Döviz ve altın hem ulusal hem de uluslararası çok önemli birer yatırım aracı ve kazanç sağlama aktörleridir. Bu noktada HSBC Yatırım döviz ve altın yatırımları içinde müşterilerine sonuç ve kazanma odaklı yatırım destekleri hizmeti verir. Özellikle döviz yatırımları ayrı bir uzmanlık ve beraberinde piyasa takibi, anlık değerlendirmeler ve anlık yapılması gereken işlemleri içinde barındırır. Bu yönleriyle profesyonel bir yatırım danışmanlığı almak ile yapılan yatırımın çok daha fazla kazandıran bir biçime dönüştürülmesi mümkün olur. HSBC döviz ve altın yatırımı yönetim hizmetleri, ise şu olanakları sunar;
 • Piyasanın anlık olarak izlenip, uzman değerlendirmeleri yapılması
 • Döviz piyasaları ve kurlar hakkında profesyonel ve tecrübeli bir çalışma
 • ABD doları işlemlerinin gün içinde gerçekleştirilmesi
 • Bütün döviz ve altın alım satım işlemlerinde farklı hizmet kanallarının bulunması
Yine bütün döviz yatırımları ve altın işlemleri HSBC internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması üzerinden de yapılabilir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler