Hukukta Karaborsa

Hukukta karaborsa konusunu bu yazımızda inceliyoruz. En yaygın iki örneği sizlere sunacağız.
Hukukta karaborsa, yasadışı karaborsa faaliyetlerinin hukuki yönünden incelenmesine verilen isimdir. Karaborsacılık faaliyetleri yasadışı olmalarından ötürü çeşitli ülkelerde farklı cezai yaptırımlara sahiptir. Türk Ceza Kanunu’nun 240. maddesi, mal ve hizmet satımından kaçınma suçu ile ilgilidir. Bunun yanı sıra hukukta karaborsa dahilinde, karaborsa bilet satışı gibi spesifik konuları incelemek de olanaklıdır. Ayrıca uyuşturucu madde ticareti de cezai yaptırımlarla engellenmeye çalışılmaktadır. Bu ve bunun gibi karaborsacılık içerisine giren konuların her biri, Türk Ceza Kanunu’nun çeşitli maddelerine konu olmaktadır.
Karaborsanın istihdama etkileri başlıklı yazımızı okuyarak karaborsacılığın neden cezai yaptırımlarla karşılaştığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki Türkiye’de karaborsacılık içerisinde değerlendirilebilen faaliyetlerin cezaları nelerdir? Hukukta karaborsa konusunun kapsamı nelerdir?

Hukukta Karaborsa Bilet Satışı Cezası

Futbolda karaborsa, yasadışı işlemlerin incelenmesi gereken konular içerisinde yer almaktadır. Bilindiği üzere futbolda, karaborsa bilet satışı bulunmakta ve bu tür faaliyetlerle sık sık karşılaşılmaktadır. Karaborsa bilet satışı, ilgili organizasyonu düzenleyen kurum tarafından bilet bulunamadığı takdirde ortaya çıkan durumlar arasında yer almaktadır. Bu tarz durumlarda biletleri toplu bir şekilde satın alan kişiler, bilet fiyatlarının çok üstünde bir satış gerçekleştirir. Bu durum bilet ile girilen alanların tamamında geçerlidir.

Hukukta Karaborsa Cezası ve Yaptırımları

Karaborsaya dahil olacakların alacakları cezalar, idari yaptırımlar bulunduğu için karaborsa bilet satışının da cezai yaptırımı mevcuttur. Bu tarz faaliyetlerin tespit edilmesi durumunda Türk Ceza Kanunu’nun 6222 Sayılı Kanun’u devreye girer. İlgili kanunda 15. madde, “müsabaka ve seyir alanlarına usulsüz seyirci girişi” konusunu kapsar. Bu bağlamda temin edilmiş bir bileti olmayan kişilerin müsabaka ve seyir alanlarına girişi durumunda elli günden az olmamak kaydıyla adli para cezasına çarptırılacağını ifade etmektedir.

Karaborsa Fiili İddiasına Bir Örnek

İlgili cezai yaptırıma dair bir örneği futbol dünyasından vermek mümkündür. 13 Şubat 2022 tarihinde Trabzonspor sahasında oynanacak İttifak Holding Konyaspor karşılaşma öncesinde Trabzonspor, karaborsa bilet satışının yapıldığını iddia etmiştir. Bu noktada, ilgili kişilere dair suç duyurusunda bulunacağını ifade eden Trabzonspor, suç duyurusunun TCK’nın 6222 sayılı Kanunu’ndaki 15. Maddeye göre yapacağını da belirtmiştir.

Hukukta Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu

Uyuşturucu madde ticareti de cezai yaptırımlarla karşılaşan yasadışı faaliyetlerden bir tanesidir. Türkiye’de uyuşturucu alım ve satımı yasaklanmıştır. Bu nedenle bu tür faaliyetlerde bulunan kişiler, yakalandıkları takdirde ilgili madde gereğince cezalandırılır. Dünyada Karaborsa yazımızda da değindiğimiz bu tür faaliyetler, Türk Ceza Kanunu’na konu olmaktadır.
 
Uyuşturucu madde ticareti suçu, Türk Ceza Kanunu’nun 188. maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre uyuşturucu madde alım ve satımında genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen cezalar devreye girer:
  • Uyuşturucu ya da uyarıcı maddeleri ruhsatsız bir şekilde veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal ya da ihraç eden kişiler 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.
  • Uyuşturucu ya da uyuşturucu maddeleri yasadışı yollarla ülke içinde satan, satışa arz eden, temin eden, sevk eden, nakleden, kabul eden ve bulunduran kişiler ise 10 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası ile cezalandırılır. Bunun yanı sıra yirmi bin güne kadar adli para cezası da cezai yaptırımlar içerisinde yer alır.
Genel olarak cezai yaptırımlar yukarıdaki gibi olsa da Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinde çok daha fazla detaylandırılmıştır. Günümüzde, uyuşturucu madde satışı içerisinde bulunan ya da uyuşturucu madde alımını gerçekleştiren ve ceza alan pek çok isim bulunmaktadır. Son zamanlara damgasını vuran ünlü isimlerin de yer aldığını ve ilgili kanun gereğince cezai yaptırımlarla karşılaştıklarını söylemek olanaklıdır.
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler