IBAN Nedir?

Uzun zamandır ülkemizde de kullanılan Iban numaraları hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


IBAN numarası, Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde uygulanmaya başlanan yeni bir hesap numarası atama sistemidir. Artık bankaların hepsi belirli bir standart üzerinden hesap numarası vermektedir, bu uygulama ile para transferleri daha hızlı, kaliteli ve güvenli hale gelmiştir. IBAN'ın açılımı ise International Bank Account Number, yani uluslararası banka hesap numarasıdır. Avrupa çapında 33 ülkede kullanılmaktadır ve ülkemiz de bu ülkelerin arasında yer alır.

IBAN'ın Avantajları Nelerdir?

IBAN, her ülkede farklı uzunluklara ve formatlara sahip olan banka hesap numaralarının hepsini belirli bir standart sisteme bağlar. Böylece hesaplar arası aktarımlarda sorunlar ya da gecikmeler yaşanması riski en alt düzeye indirilir.
Herhangi bir hesabı olan bütün hesap sahiplerinin, hesap numaralarının dışında bir de IBAN numaraları vardır. İş bankası, Akbank, Garanti gibi pek çok bankanın internet sitesinden IBAN numarası sorgulanabilmektedir.

IBAN Standardı Nedir?

IBAN Standardı, Iban numaraları oluşturulurken takip edilen prosedürdür. Bu prosedüre göre Iban numaraları en fazla 34 basamaktan oluşur ve her basamak bir özelliğin kodlanmasına ayrılmıştır.

IBAN numarasında sırasıyla:
  • İlk iki hane ülke kodu
  • 3. ve 4. hane kontrol basamakları
  • 5. - 9. Basamaklar arası Banka Kodu
  • 10. Basamak Rezerv Alanı
  • Geri kalan da hesap no alanı olarak geçmektedir.

IBAN Numarası Nasıl Yazılır?

IBAN numarasının yazım şekli ile ilgili olarak iki yöntem vardır, bir tanesi elektronik gösterim adı verilen yöntemdir. Bu yöntemde tüm harf ve rakamlar ayrılmadan, yan yana yazılırlar, örneğin TR560006100000012990022302 gibi.

Diğer gösterim ise yazım gösterimi olarak adlandırılmaktadır ve basamaklar dörder dörder ayrılarak yazılır, yani TR56 0006 1000 0001 2990 0223 02 şeklinde.

Türkiye'de Iban uygulamasına 1 Eylül 2005 tarihinde geçilmiştir. ıban numaranızı blmiyorsanız, bankanızın sitesinden ya da şubelerinden öğrenebileceğiniz gibi, sitemiz üzerinden de IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler