ICBC kimin? Hisseleri kime ait? 2022

ICBC Turkey Bank kimin? ICBC hangi ülkenin? Hisseleri kimlere ait? ICBC'de çalışan kaç personel var? Bu soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.


“ICBC Bank kimin? ICBC’nin sahibi kim? ICBC hisseleri kimlere ait? ICBC Bank hangi ülkenin bankası, Türkiye’de kaç şubesi var?” gibi sorular bankaya mevduat yatırımı yapacak ya da kredi kullanmak isteyen kişiler tarafından sıkça sorulan sorular. Biz de bu yazımızda “ICBC Bank kimin, hisse sahipleri kimler, ülkemizde kaç çalışanları ve kaç şubeleri var, ne zaman kuruldu?” tarzındaki soruların yanıtlarını bu makalemizde vereceğiz.
 ICBC Bank, ülkemizdeki diğer bankalara nazaran çok da bilinen bir banka değil. Ancak yeni yeni gelişmeye ve ilerlemeye başlayan banka, müşterisi artış göstermeye başlayan önemli bankalar arasında yer alıyor. 5411 sayılı bankacılık kanununa göre ülkemizde faaliyet gösteren ICBC, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu düzenlemelerine tabi olarak sürekli denetlenmekte ve düzenlemelere uyup uymadığı incelenmektedir. Bu açıdan bakıldığında, banka güvenilir bir banka olarak karşımıza çıkıyor.

ICBC ne zaman kuruldu? Kurucusu kim?

ICBC’nin kuırucusu Çin’in ve hatta dünyanın en büyük bankası sıfatını üzerinde taşıyan ICBC’dir. Daha önce Türkiye’de faaliyet gösteren Tekstilbank’ın %75,5 oranındaki hissesini satın alan banka ardından yüzde 92,8’ine sahip olmuştur. ICBC, Tekstilbank’ı satın almasının ardından bir süre bankanın adı değişmedi, Tekstilbank olarak kaldı. Ancak 2015 Kasım’ında bankanın adı küresel bir kabul gören ICBC olarak değiştirildi. Bankanın tam adı ICBC Turkey Bank Anonim Şirketi’dir.

ICBC’nin sahibi kim? ICBC hangi ülkenin bankası?

ICBC’nin sahibi, Industrial and Commercial Bank of China Ltd yani kısaca ICBC’dir. Sahibi ise Jiang Jianqing’dir. Doğal olarak ICBC Turkey Bank Anonim Şirketi’nin de sahibi yine aynı kişidir. Fakat şunu da belirtmek gerekiyor ki Çin’in rejimi nedeniyle Çin hükümeti bankanın asıl sahibidir. Bu yapı, Çin’de 1984 yılında kurulduktan sonra günümüzde toplam varlıkları ve toplam değerine göre dünyanın en büyük bankası unvanına sahiptir.
 
Banka, Türkiye’de olduğu gibi dünyada 42 ülkede faaliyet gösteren muazzam bir yapıya sahiptir. 17 bin şubesi olduğu düşünülmektedir. Dünya üzerinde 496 milyon insana bireysel ve 6 milyon kurumsal müşteriye hizmet sağladığı biliniyor. Bankanın yönetim kurulunda Türk olarak sadece Serhat Yanık Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak bulunuyor. Xiangyang GAO Yönetim kurulu başkanı, Shaoxiong XIE ise genel müdür olarak görev yapmaktadır.

ICBC hisseleri kimin? Ortakları var mı?

ICBC hisselerinin yüzde 92’84’lük payı Industrial and Commercial Bank of China Limited’e aittir. A grubu paylarda bu durum yüzde 89,77 iken B grubu payların tamamına sahiptir. Kalan yüzde 7,16’lık pay ise halka açıktır. A grubu hisselerde halka açık pay oranı yüzde 10,23’tür.

ICBC hangi statüde çalışıyor? ICBC hangi ülkenin bankası?

ICBC Turkey, Çin’in ulusal bankalarından biridir ve Türkiye’de yabancı sermayeli bankalar statüsünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye’deki faaliyetlerini bankacılık kanunu uyarınca yaptığından mütevellit, krediler vermek ve mevduatlar kabul etmek gibi misyonları bulunur. Bankanın kredi ürünlerini incelemek isterseniz ICBC Bank Kredileri sayfamızı, bankanın mevduat faizlerini incelemek isterseniz ICBC Bank Mevduatları sayfamızı, ICBC Bank’a ait kredi kartlarını incelemek için de ICBC Bank Kredi Kartları sayfamızı öneriyoruz. Aynı zamanda bankanın iletişim bilgilerine erişmek istiyorsanız ICBC İletişim sayfamıza göz atmanızı öneriyoruz.

ICBC çalışan sayısı kaç? Kaç şubesi var?

ICBC’de çalışan sayısı kurumun kendi internet sitesinde 726 olarak güncellenmiş durumda. Kadın çalışanlar yüzde 53, erkek çalışanlar yüzde 47 oranındadır. ICBC’de çalışanların yaş ortalaması ise 39 olarak belirtilmiş. Aynı zamanda bankanın personellerinin eğitim düzeyi de lisansta yüzde 71,3’lük bir seviyede. Yüksek lisans yapanların oranı ise yüzde 11,6. Bankanın ülkemizdeki şube sayısı 36’dır. Sizin ilinizde de ICBC şubesi var mı, merak ediyorsanız ICBC Bank Şubeleri sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

ICBC güvenilir bir banka mıdır?

ICBC, ülkemizde kurulu olan diğer bankalar gibi 5411 sayılı bankacılık kanununa göre faaliyetlerini sürdüren ve BDDK tarafından denetlenen yabancı sermayeli mevduat bankalarından biri. Türkiye’de banka kurmak isteyen tüm şirketlerin vermeleri gereken en önemli taahhüt şüphesiz denetlenme taahhüdüdür. Devlet adına bu denetlemeyi gerçekleştiren kurum ise BDDK’dır. Bu noktada belirtmemiz gerekiyor ki güvenin tesis edilmesi için bankalardan çok denetleme mekanizmalarının durumuna bakılmalı. Ülkemizin en önemli kurumlarından biri olan BDDK, denetleme ve düzenleme görevlerini layıkıyla yerine getiriyor. ICBC Bank da denetlenen bir banka olduğuna göre, güvenilmesi gereken bir bankadır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler